Машините за гласуване станаха принтери
България се връща към хартиените бюлетини, а машините за гласуване, за които бяха дадени десетки милиони, ще играят ролята на принтери.
До тези решения стигнаха членовете на правната комисия в 48-ото Народно събрание след 18 часово заседание, по време на което също така беше премахнат Район "Чужбина", а тъмните стаички – заменени с паравани.
Реабилитацията на хартиената бюлетина отне на мнозинството, формирано от ГЕРБ, БСП и ДПС, шест часа, като „против“ гласуваха депутатите от "Продължаваме Промяната", "Демократична България", "Възраждане" и "Български възход".
Въпреки тази съпротива в крайна сметка в секциите с над 300 избиратели гражданите ще могат да избират как точно да упражнят правото си на вот – дали с устройство за машинно гласуване или с хартиена бюлетина.
Тук обаче има една малка подробност – разписките от машинния вот ще се превръщат в своеобразни хартиени бюлетини, а устройствата няма да издават обобщени данни в края на изборния ден. С други думи казано, секционните комисии ще броят всичко на ръка, а машините за гласуване ще играят ролята на принтери.
Мотивите за връщането на хартиените бюлетини варират според партиите – от съмнения в честността на машината до уплах от нея и незнание как да бъде използвана. И ако съображенията, свързани с честността на вота могат да имат някакви основания, то мотивът с незнанието и уплаха е, меко казано, озадачаващ.
Просто няма как да говорим за икономическо развитие, чуждестранни инвестиции и висок стандарт на живот, ако в свят на летящи коли, изкуствен интелект и умни градове в България това минава за сериозен аргумент, който определя характера на изборния процес. И ако такъв проблем наистина съществува, то отговорът със сигурност не е в отричането на технологиите и окултното отношение към машините.