Две жени съдят Apple заради незаконно проследяване с техни устройства
Две жени са завели дело срещу Apple с твърдение, че предишните им партньори са използвали устройствата AirTag на компанията, за да проследяват местонахождението им, което е изложило безопасността им на риск. Колективният иск е подаден във федералния съд в Сан Франциско в понеделник от името на една жена от Тексас и друга от Ню Йорк. Все още не са ясни обезщетенията, които искат ищците.
Едната от жените твърди, че бившият ѝ приятел е поставил AirTag - малко устройство за проследяване, предназначено да помага за намирането на изгубени вещи, под калника на гумата на колата ѝ.
Другата жена, назована в иска като Джейн Доу, заявява, че бившият ѝ съпруг, който я тормозел, поставил AirTag в раницата на детето ѝ, за да я следи.
Официален отговор от Apple все още няма.
Технологичният гигант пусна на пазара AirTag през 2021 г., като целта на устройството е да помага на потребителите да намират предмети като ключове, портфейли, лаптопи или дори коли. To дава на почти всеки обект цифров отпечатък, позволяващ намирането му чрез карта. Скоро след пускането му на пазара обаче някои експерти предупредиха, че устройствата могат да се използват за проследяване на хора без тяхното съгласие.
Това не е първият случай, в който се твърди, че AirTags се използват за нежелано проследяване. През юни жена от Индиана е използвала такова устройство, за да проследи и в крайна сметка да убие приятеля си заради предполагаема сексуална афера. Твърди се, че устройствата могат да бъдат използвани и за кражба на автомобили.
За да отговори на критиките, по-рано тази година Apple добави повече предпазни мерки в AirTag. В публикация в блога си от компанията заявиха, че са си партнирали с обществени групи и правоприлагащи органи, за да заложат допълнителни контроли, които да сигнализират при съмнения за нерегламентирано проследяване.
"Осъждаме по най-категоричен начин всякаква злонамерена употреба на нашите продукти", заявяват от компанията, но ищците са категорични, че предпазните мерки не помагат особено на жертвите. "Въпреки че Apple е вградила предпазни мерки в продукта си AirTag, те са крайно недостатъчни и правят малко, ако изобщо правят нещо, за да предупреждават своевременно лицата, ако са следени", се казва в иска.
„AirTag е създадено, за да помага на хората да намират личните си вещи, а не за проследяване. Нежеланото проследяване отдавна е обществен проблем и ние взехме това присърце при проектирането на AirTag. Ето защо мрежата Find My е създадена с оглед на неприкосновеността на личния живот, използва криптиране от край до край и ви предупреждава за нежелано проследяване. Надяваме се, че това ще постави началото на тенденция в бранша, която ще накара и други компании да предоставят такива проактивни предупреждения в своите продукти“, отговарят на свой ред от компанията.