Двете официални церемонии за връчване на Нобеловите награди за 2022 в Стокхолм и Осло минаха този уикенд. Шведският генетик Сванте Пяабо получи приза за медицина за работата си по секвенирането на генома на неандерталеца.

Стокхолм има дълга история на иновации, креативност и изобретателност. The Local класира осем от тях, които наистина промениха света.

Първото изобретение е на роденият в шведската столица Алфред Нобел, който през 1895-а, година преди смъртта си, пише завещанието си, с което учредява наградата.

Динамит

Източник: Pixabay

Роденият в Стокхолм през 1833 г. Алфред Нобел търси начин как направи строителството по-безопасни за работа, като разработи безопасен нитроглицеринов експлозив, който работниците да използват. Първо той изобретява капачката за взривяване, а след това открива, че силикатна пръст (кизелгур) би стабилизирала нитроглицерина, правейки по този начин динамита, относително стабилен експлозив.

Въпреки това, Нобел е дълбоко обезпокоен от начина, по който неговото изобретение се използва във войната и загрижен за световния мир, превръща запазването му в своя кауза.

Той умира през 1896 г., оставяйки огромното си имение като дарение за годишни награди по химия, физика, медицина или физиология, литература и мир, всички области, които го интересуват през неговия живот.

Пейсмейкъри

Източник: Pixabay

През 1958 г. 43-годишната бивша шведска хокейна звезда - Арне Ларсон, е на косъм от смъртта. Сърцето му спира да бие до 20 пъти на ден, което налага съпругата му Елз-Мари да го реанимира всеки път с компресия на гърдите. Ларсон очевидно умира, но Елз-Мари не се отказа да се бори за него. Тя е прочела, че лекарят Оке Сенинг работи с инженера Рун Елмквист в Каролинска болница в Стокхолм върху сърдечен пейсмейкър, имплантиран в тялото.

Тя се свързва с тях и всеки ден ги убеждава съпругът й да стане първият, върху когото устройството ще бъде експериментирано. Двамата в крайна сметка се съгласяват и имплантират машината в тялото на Арне, който доживява 86-годишна възраст и умира през 2001 г. Той дори надживява изобретятелят, който почива през 1996 г.

Spotify

Източник: Pixabay

Този списък не би бил пълен без Spotify, който промени света на музиката завинаги. Стартиран в Стокхолм през 2006 г., днес той е най-популярният доставчик на музикален стрийминг в света и с повече от 456 милиона активни потребители месечно, включително 195 милиона абонати.

Spotify вече е толкова световно признат, че е вдъхновил собствения си телевизионен сериал Netflix, The Playlist, който се фокусира върху изобретението му от кодера и съосновател Даниел Ек и израстването на Spotify в технологичен еднорог.

GPS за навигация

Източник: Pixabay

Навигационната система на Хакан Ланс STDMA (Self-organising Time Division Multiple Access), се прилага глобално, включително в GPS системите ни за мобилни телефони. Тази навигационна система използва както GPS, така и радио, за да помогне на целия пътен, въздушен и морски трафик да избегне сблъсъци и катаклизми.

Роденият в Стокхолм Ланс има почти четири десетилетия научен изследователски опит в Стокхолмския университет. Той отделя 15 години и привлича приблизително 2,6 милиарда шведски крони (238 млн. евро) рисков капитал, за да разработи, тества и демонстрира STDMA-връзката за данни преди да регистрира патента през 1997 г.

Респиратор



Източник: Pixabay

Докато работи в Общинската болница за инфекциозни болести в Стокхолм, Карл Гунар Енгстрьом изобретява универсалния респиратор Engström. Това е първият механичен вентилатор, който доставя кислород с контролиран обем и честота, както и да доставя инхалационни анестетици.

Механичните вентилатори скоро се превръщат в стандартна характеристика на всички машини за анестезия, като по този начин значително е подобрена безопасността на пациентите.

Европейските банкноти

Източник: Pixabay

Stockholms Banco е първата европейска банка, която печата банкноти. Основана е през 1657 г. от Йохан Палмструх в Стокхолм тя започва да печата банкноти през 1661 г. Институцията е предшественика на Централната банка на Швеция, основана през 1668 г. като Riksens Ständers Bank и преименувана през 1866 г. на Sveriges Riksbank, която е най-старата в света оцеляла централна банка.

Домашният хладилник

Източник: Pixabay

През 1922 г., когато Балцар фон Платен и Карл Мунтерс са студенти по строително инженерство в Кралския технологичен институт в Стокхолм, те работят върху изпитен проект и в крайна сметка изобретяват и разработват шкаф за охлаждане на храна: газовият абсорбционен хладилник.

Хората са охлаждали храна и напитки в мазета и ледени кутии в продължение на поколения, но тези охлаждащи решения са големи, обемисти и много скъпи, което ги прави недостъпни за повечето домакинства. Решението на двамата изобретатели обаче направи домакинските хладилници по-евтини и по-достъпни за всички и хладилникът скоро се превръща в глобален хит.

Minecraft

Източник: Minecraft

Minecraft е една от най-големите игри в света, ако не и най-голямата. През един уикенд на май 2009-а роденият в Стокхолм програмист Маркус Персон публикува първото издание на играта, наречено Java Edition. След обратна връзка от колегите си Персон актуализира играта до това, което днес наричаме „класическа версия”. През следващите няколко месеца са пуснати още няколко актуализации - Indev и Infdevs, преди първата голяма актуализация - Alpha, която излиза на 30 юни 2010 г. По това време Minecraft започва да набира скорост. Персон вече е продал над 238 милиона копия към 2022 г., според Microsoft, който придоби игралния франчайз за 2,5 млн. долара (2,4 млн. евро) през 2014 г.