Борсите реагираха позитивно, ден преди доклада за инфлацията в САЩ
Фючърсите на акциите на Уолстрийт и европейските акции се покачиха в очакване на данните за инфлацията в САЩ, които Министерството на търговията ще обяви в четвъртък, пише Bloomberg.
Очакванията на трейдърите са, че докладът ще изнесе доказателства за забавянето на инфлацията и ще послужи като аргумент за по-смекчена политика по отношение на лихвените проценти.
Договорите за S&P 500 и Nasdaq 100 се покачиха с около 0,3%. Акциите на авиокомпаниите се възстановиха от спадове в предпазарната търговия, след като повредата на ключова пилотна система за уведомяване, управлявана от Федералната авиационна администрация, прекъсна сутрешното въздухоплаване.
В Европа акциите на недвижимите имоти доведоха до ръст на индекса Stoxx 600 на фона на намаляващите опасения за инфлацията. Добивните компании са оптимистични за икономическото отваряне на Китай, което ще стимулира търсенето.
Доходността на държавните облигации е по-слаба от тази на предишната сесия, като процентът по 10-годишния дълг падна до малко под 3,6 на сто, тъй като инвеститорите останаха фокусирани върху ценовите перспективи в САЩ.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл се въздържа от коментар за перспективите пред паричната политика преди да излязат данните за индекса на потребителските цени през декември. Признаците за охлаждане могат да подкрепят политиката за по-бавно увеличение на лихвените проценти, въпреки че някои служители са на мнение, че още е твърде рано да се обяви победа над инфлацията.
„Перспективата за по-малко облачна икономическа перспектива както в Европа, така и в САЩ след отслабването на рисковете от рецесията и в двата региона, в съчетание с повторното отваряне на китайската икономика, осигурява силна подкрепа на апетита за риск от страна на инвеститорите. Липсата на ясни намеци от председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл допринесе за поддържането на възходящата търговска позиция жива и повечето търговци сега отправят поглед към утрешните данни за инфлацията в САЩ за допълнителни улики”, коментира Пиер Вейре, анализатор в ActivTrades.
Въпреки че Пауъл не коментира директно следващите стъпки на Фед на форум в Стокхолм, той каза, че „възстановяването на ценовата стабилност, когато инфлацията е висока, може да изисква мерки, които не са популярни в краткосрочен план, тъй като повишаваме лихвите, за да забавим икономиката".
Управителят на Фед Мишел Боуман каза, че Централната банка има още работа за ограничаване на инфлацията, отбелязвайки, че е необходимо допълнително затягане.
Във вторник S&P 500 завърши над ключовата си граница от 3900 – някои технически анализатори гледат на това като ниво на съпротива, което може да помогне за определянето на по-стабилна тенденция.
„Мисля, че отново сме в бичи пазар – не категорично, има много волатилност – но мисля, че пазарите ни казват, че реалната икономика се подобрява“, подчерта Ед Ярдени, президент и основател на Yardeni Research Inc.