Саудитска Арабия е привлякла повече от 9 млрд. долара инвестиции в технологии на бъдещето само за последните няколко месеца.

Според Reuters в списъка на водещите технологични организации, инвестирали в кралството, попадат Microsoft и Oracle, които вече изграждат облачна инфраструктура на място.

Министърът на комуникациите и информационните технологии на Саудитска Арабия Абдула Алсуаха коментира, че Microsoft ще инвестира 2,1 млрд. долара в глобален суперскалируем облак, а Oracle е поела ангажимент за 1,5 млрд. долара за изграждане на нов облачен регион в Рияд.

"Инвестициите ще засилят позицията на Кралство Саудитска Арабия като най-големия цифров пазар в Близкия изток и Северна Африка", категоричен е Алсуаха по време на LEAP, международен технологичен форум, който се провежда в Рияд, цитиран от информационната агенция.

Саудитските власти все още не дават допълнителни подробности относно сроковете за изграждане на новата инфраструктура, но от Oracle разкриват, че "инвестицията ще бъде направена в продължение на няколко години".

Катар сключи историческо споразумение за LNG с Китай за 27 годиниПродължават преговорите и с купувачи от Европа

Администрацията в Саудитска Арабия отдавна оказва натиск върху международните компании да инвестират в кралството и да преместят регионалните си централи в Рияд, ако искат да се възползват от държавни поръчки. Страната влага стотици милиарди долари в икономически план, известен като "Визия 2030", ръководен от фактическия ѝ владетел - престолонаследника Мохамед бин Салман. Един от стълбовете на този план са преките чуждестранни инвестиции, а основната му цел - да диверсифицира икономиката на страната от петрола.


По думите на Абдула Алсуаха китайската компания Huawei също ще инвестира 400 млн. долара в облачна инфраструктура за своите услуги в Саудитска Арабия в партньорство с петролния гигант Aramco.

В рамките на самия форум, добавя министърът, са били договорени инвестиции в размер на още 4,5 млрд. долара.

Вътрешни инвестиции също не липсват. Tonomus, дъщерно дружество на ръководения от престолонаследника проект NEOM, който е на стойност 500 млрд. долара, обяви, че за миналата година е инвестирало 1 млрд. долара в изкуствен интелект, включително за използването на технологията в платформа за метавселена.

Повишеното търсене на облачни изчисления принуди технологични компании като Oracle, Microsoft, Amazon и Google да изградят центрове за данни по целия свят, за да ускорят трансфера на информация, припомня още Reuters.