Сеизмолог предупреди за риск от силно земетресение в района на Истанбул
Tурският сеизмолог проф.д-р Наджи Гьорюр предупреди, че се увеличават рисковете за възможно силно земетресение по Северноанадолския разлом в района Мармара, към който спада мегаполисът Истанбул, предава за БТА Нахиде Дениз.
"От 23 години насам постоянно повтаряме: подгответе Истанбул за силно земетресение, което очакваме по Северноанадолския разлом. Невъзможно е да се посочи точна дата, на която разломът може да се активизира. Но още след земетресението в Мармара през 1999 г. предупредихме, че 64 процента е вероятността от силно земетресение в период от 30 години. Оттогава минаха 23 години. Смятайте в какво положение сме. Може да е 2029 година", каза Гьорюр в предаване на телевизионния канал ТГРТ.
През 1999 г. в разрушителното августовско земетресение с магнитуд 7, 4 по Рихтер загинаха над 17 000 души, а над 150 000 сгради бяха разрушени.
Сеизмологът коментира, че предупрежденията и призивите, негови и на колегите му, за очакваните земетресения не целят да плашат хората, а да се задействат институциите и механизмите да бъдат подготвени.
Той подчерта, че ако са били взети предвид предупрежденията за рисковете в районите на земетръсните разломи, ако са били спазвани противоземетръсните стандарти, разрушенията в Кахраманмараш, Килис, Диарбекир, Адана, Османие, Газиантеп, Шанлъурфа, Адъяман, Малатия и Хатай е можело да бъдат избегнати в известна степен, а държавата и институциите да бъдат подготвени за спасяване на хората и посрещане на щетите от природното бедствие.
Смъртните случаи в Турция и Сирия вече надвишават 11 000 души. Длъжностни лица на СЗО изчислиха по-рано, че броят на загиналите може да стигне повече от 20 000 след бедствието. Срутени са над 6400 сгради.
Земетресението в Турция и Сирия: TimeHeroes ни помагат да помогнемКак да помогнем
Ердоган призна, че е имало някои проблеми в първоначалната реакция на Турция на разрушителните земетресения
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призна за някои проблеми в първоначалната реакция на Турция на земетресенията, които разтърсиха южната част на страната, но добави, че нормалните операции вече са възобновени, предаде Reuters. Най-разрушителният от десетилетия насам трус предизвика хаос в болници, летища и пътища. Оттогава много жители се оплакват от недостатъчни ресурси и бавна реакция на спешните екипи, посочва агенцията. Президентът инспектира палатковия лагер в окръг Кахраманмараш, където бе епицентърът на двете земетресения с магнитуд 7,7 и 7,6 в понеделник. Говорейки пред журналисти на фона на чуващия се непрестанен вой на сирените на линейките, Ердоган каза, че е имало някои проблеми с пътищата и летищата в началото, но нещата са се подобрили през следващите дни. Той добави, че правителството възнамерява да построи жилища в рамките на година за хората, останали без покрив в десетте засегнати от земетресенията окръзи. "Ние имахме някои проблеми на летищата и по пътищата, но днес сме по-добре. Ще бъдем още по-добре утре и по-нататък. Все още имаме някои проблеми с горивото, но ще преодолеем и тях", заяви Ердоган, след като посети палатковия лагер, издигнат от Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). Той също така заяви, че гражданите трябва да се съобразяват само с информацията от властите и да игнорират "провокаторите". Световната здравна организация изпраща екипи със специалисти и медицински материали на Турция и Сирия след опустошителното земетресение в двете страни, предаде още Reuters.
СЗО ще изпрати делегация на високо равнище, която да координира реакцията, както и три самолета с медицински консумативи, единият от които вече е на път за Истанбул, заяви днес генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус на брифинг.
Д-р Иман Шанкити, представител на СЗО за Сирия, заяви, че нуждата от здравни грижи е огромна. Той каза, че има и хиляди ранени, а след години война сирийската здравна система е в много затруднено положение.
Директорът на СЗО за извънредни ситуации Майк Райън заяви, че подкрепата за психичното здраве също е от решаващо значение за оцелелите, както и за други текущи медицински нужди. СЗО отпусна 3 млн. долара като първоначална реакция.
Роб Холдън, който е ръководител на СЗО във връзка със земетресението, заяви, че много хора се нуждаят от подкрепа за "основните жизнени нужди", като чиста вода и подслон при влошаване на метеорологичните условия.
След земетресението повреден път между двете държави бе поправен, за да се транспортират различни към Сирия, предаде DPA, цитирана от БТА.
СЗО вече може да достави на жертвите от бедствието в Северна Сирия стоки от първа необходимост от склад в Турция, каза днес Батир Бердикличев, представител на СЗО в Турция, докато чрез видеовръзка говореше с колегите си от централата на СЗО в Женева.
Два товарни самолета със стоки от СЗО са готови да излетят, като първият ще пристигне в Дамаск в четвъртък, а вторият в петък, каза Гебрейесус.
По-рано разкъсваната от война Сирия отправи критики, тъй като според нея Турция получава големи количества помощи, а тя остава пренебрегната.
ЕС ще организира в началото на следващия месец в Брюксел донорска конференция за пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
"Ние сме в надпревара с времето, за да спасяваме хора заедно. Скоро ще доставим спешна хуманитарна помощ, заедно. Турция и Сирия може да разчитат на ЕС", написа Фон дер Лайен в Twitter.
ЕС ще организира в началото на следващия месец в Брюксел донорска конференция за пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
We are now racing against the clock to save lives together.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 8, 2023
Soon we will provide relief aid, together.
Türkiye and Syria can count on the EU.
@SwedishPM and I will host a Donors' Conference early March in Brussels.
Let’s mobilise funds globally for the affected communities.