940 лв. минимална заплата предлага министерството на финансите
940 лева се предвижда да достигне размерът на минималната работна заплата от догодина, съобщи служебният министър на финансите Росица Велкова пред БНР. Това е заложено в тригодишната средносрочна прогноза, която ще бъде представена в Брюксел и върху която се базира проектобюджетът за настоящата година, обясни тя.
През 2025 година показателят ще се увеличи до 1038 лева, а година по-късно - до 1128 лева.
За първи път приходите не са планирани консервативно, обясни още Велкова, но за да се подсигури финансовото министерство, ще предложи два буфера в Бюджет 2023:
"Единият буфер е да не могат капиталовите разходи да бъдат пренасочвани за друг вид разходи и, другият буфер, е 10% ограничаване на разходите, които могат да се разходват през 4-то тримесечие при условие, че не се нарушава салдото".
Припомняме, че миналата седмица финансовото ведомство обяви, че предвиденият дефицит в Бюджет 2023 е 3%, а разчетите показват, че при запазване на приетите през 2022 г. политики от Народното събрание дефицитът ще достигне близо 7%, затова новата рамка залага мерки като промяна на данъците и орязване на разходи.
Така представените параметри обаче предизвикаха горещи дебати в публичното пространство. Още преди новата финансова рамка да бъде официално представена, беше разпространен доклад от министъра на финансите, който някои анализатори определиха като апокалипсис. Други заявиха, че според данните в него, приемането в еврозоната може да се превърне в „мисия невъзможна“, а трети директно сложиха точка на дискусиите с ужасяващите пет букви „фалит“.
„Състоянието на финансите на държавата е стабилно. Няма опасност за валутния борд, няма опасност за курса лев-евро, няма опасност доходите и пенсиите да не се изплащат“, увери служебният премиер Гълъб Донев пред Нова тв. „Повишаваме събираемостта, която за януари и февруари е с над милиард и 300 от тази на редовното правителство”, добави той. Относно доклада на Финансовото министерство, той заяви: „Това е един нормален доклад, който следва бюджетната процедура всяка година. В него няма нищо притеснително”.
На 3 април Бюджет 2023 влиза на обществено обсъждане, включително в Тристранния съвет. Целта е да бъде разгледан от Министерския съвет на 26 април и в законовоустановения срок да бъде внесен в парламента.