Искаме си правата: Работниците от Starbucks започват война с акционерите
Новият главен изпълнителен директор на Starbucks Лаксман Нарасимхан представи официалния си план за управление на компанията в писмо до служителите.
В него се казва, че лично той ще работи като бариста в магазините на Starbucks веднъж месечно.
Нарасимхан официално стана главен изпълнителен директор на веригата кафенета в понеделник, около две седмици по-рано от предвиденото. Преди да оглави компанията, той обаче премина през шестмесечен обучителен период.
"През последните шест месеца опознах задълбочено нашата специална култура в Starbucks", пише Нарасимхан на служителите си.
"Заедно с вас изпитах всеки аспект на бизнеса, за да науча какво наистина означава да носиш зелената престилка. Вие ме посрещнахте в нашите магазини, обучихте ме как да бъда бариста ... всичко това, за да ми помогнете да разбера какво правим, как го правим, както и предизвикателствата и възможностите, пред които сме изправени", пише той.
"За да останем близо до културата и клиентите ни, както и до предизвикателствата и възможностите, които имаме, възнамерявам да продължа да работя в магазините по половин ден всеки месец.", обещава новият главен изпълнителен директор.
Действията, които най-добрите изпълнителни директори предприемат през 2023Корпоративните лидери се справят с рисковете, като същевременно намират възможности в предизвикателствата
В писмото си той допълва, че резултатите на Starbucks са добри, но компанията трябва да укрепи вътрешния си климат и да направи така, че служителите да се чувстват сигурни и уверени.
"Трябва да се погрижим за персонала, който работи на първа линия с клиентите", категоричен е той.
Писмото на Нарасимхан идва на фона на сериозни проблеми за компанията. Работници на Starbucks напуснаха работа в 100 магазина в САЩ, а стотици активисти от профсъюза протестираха пред централата на корпорацията в Сиатъл.
Скандирайки с големи плакати пред централата, баристите призоваха компанията да увеличи персонала и да назначи работниците на повече часове, за да могат да получат право на здравноосигурителни осигуровки.
Дори организацията за защита на правата на животните PETA заяви, че планира протести заради по-високите цени на млечните заместители в напитките на компанията.
CEO революция: Изпълнителни директори на непълно работно време Изпълнителен директор на непълен ден е модел, който навлиза във все повече компании отвъд Океана
Сега Нарасимхан трябва да се пребори с противоречивото отношение на компанията към профсъюзите - въпрос, който предизвиква все по-голямо безпокойство сред политиците и акционерите. От компанията вече заявиха, че спазват трудовото законодателство на САЩ и обвиниха профсъюзите, че не водят добросъвестни преговори.
На проведено събрание инвеститорите гласуваха предложение на акционерите за независим преглед на практиките на Starbucks по отношение на синдикалното организиране и колективното договаряне. Компанията обаче не оповести резултатите от гласуването.
Край с Google поставяше благосъстоянието на служителите си над всичко. До един мъглив ден през януари
Изпълняващата длъжността вицепрезидент и главен юрисконсулт Сабрина Дженкинс заяви, че компанията извършва независима оценка, "която ще включва по-задълбочен преглед на принципите на свободата на сдружаване и правото на колективно договаряне".
По време на събранието беше излъчено и видео от шестмесечния период на обучение на Нарсимхан в компанията, през който той посещава фермери, доставчици и кафенета по цял свят, облича запазената марка на веригата - зелена престилка и заема мястото на барист.
По данни на Националния съвет по трудови отношения повече от 290 обекта на Starbucks, собственост на компанията, са гласували за създаване на профсъюзи в рамките на Starbucks Workers United. Профсъюзът е подал над 500 обвинения в нелоялни трудови практики срещу компанията, в които се твърди, че профсъюзите са унищожени, включително чрез репресивни уволнения и затваряне на магазини.
Starbucks е подала повече от 100 собствени жалби срещу профсъюза.
Работниците се надяват, че Нарасимхан ще бъде по-отворен към профсъюза. "Надяваме се, че Лаксман Нарасимхан ще начертае нов път с профсъюза и ще работи с нас, за да превърне Starbucks в компанията, която знаем, че може да бъде", каза Мишел Айзен, работник в Starbucks и организатор на профсъюза.
Лаксмън Нарасимхан е бивш изпълнителен директор на PepsiCo и Reckitt Benckiser и поема ръководството на Starbucks след като Хауърд Шулц се оттегли от третия си мандат като главен изпълнителен директор на веригата, превръщайки я в глобален играч на световните пазари.
Предстои да разберем дали наследникът му ще овладее кризата с профсъюзите и ще започне да чертае ново бъдеще пред световния гигант за кофеинови напитки.