Инфлацията удря средно с 20% джоба на американците за последните 2 години
Темпът на инфлация през април в САЩ се забавя от 9,1% до 5% на годишна база.
Това е добра новина за потребителите, но не показва цялостната картина с колко точно бърка в джоба им повишаването на цените.
Причината е, че годишната инфлация разглежда процесите за период от 12 месеца назад, а през последните 2 години инфлацията запазва трайно високи нива.
CNBC разглежда данните за индекса на потребителските цени от април 2021 г. насам, за да изясни колко повече действително плащат американците за ежедневните стоки от потребителската кошница.
За последните 2 години разходите за стоки от първа необходимост като хранителни стоки, комунални услуги и бензин са се увеличили с 20% или повече.
През 2022 г. инфлацията леко се понижава, като цените на много стоки се изравняват или отстъпват от най-високите си стойности, особено на газа. (Газът, заедно с храните, обикновено има най-нестабилни ценови колебания).
Въпреки това заплатите не успяват да се изравнят с бързия темп на инфлация при широк набор от стоки и услуги, което допълнително натоварва бюджета на американците.
От април 2021 г. насам разходите за храна са се увеличили с почти 20%.
В рамките на тази категория цената на някои основни продукти е скочила неимоверно. Цените на маргарина са се увеличили с 54%, до голяма степен поради войната в Украйна, която е износител № 1 на слънчогледово олио в света.
Това е най-голямото увеличение от всички хранителни продукти в индекса на потребителските цени на Бюрото по труда, като за последните две години цената се е увеличила от около 3,25 долара на 5 долара.
Производството на мляко и хляб също е засегнато от конфликта в Украйна, като цените им се повишават съответно с 19% и 21%. За това допринасят и нарастващите разходи за торове и труд.
Цените на пилешкото месо също се повишават, тъй като производителите на едро се борят да задоволят търсенето, след като намаляват производството в началото на пандемията. Цените леко спадат след достигането на най-високата си стойност в края на 2022 г.
Заради птичият грип и масовото умъртвяване на кокошки носачки, се наблюдава драматичен скок в цените на яйцата миналата година.
Цените на природния газ са като във въртележка от началото на войната Украйна през февруари 2022 г.. Въпреки нестабилността, цената на газа бележи тенденция към намаляване от юни 2022 г. насам. В момента тя е с 22% по-висока в сравнение с преди две години.
Купувачите на автомобили също са засегнати от кризата в предлагането. Производителите на автомобили намалиха производството в началото на пандемията и оттогава се борят да задоволят търсенето.
Недостигът на полупроводници също повиши цените на новите автомобили, които са с 19% по-високи от тези през 2021 г.
Освен това недостигът на автомобилни части и работна ръка доведе до повишаване на цените за поддръжка и ремонт на автомобилите.
Инфлацията оскъпява пътуването и повечето дейности за свободното време.
Цените на самолетните билети през последните две години се повишават драстично, тъй като недостигът на работна ръка и цените на горивата повишиха цените на фона на нарастващото търсене на пътувания след локдауна по време на пандемията.
В сравнение с април 2021 г. цените са се повишили с 36%. По същия начин цените на хотелите са се повишили с 31%.
След пандемията, билетите за концерти и филми са се увеличили с 9%.
Любопитно е, че цената на телевизорите е със 17% по-ниска, отколкото преди две години. Подобрената ефективност на производството и приходите от събиране на данни от интерфейсите на "Smart TV" понижават цените от години - тенденция, която предшества пандемията. По подобен начин цените на компютрите са се понижили с 4%.
Недостигът на автомобили от началото на пандемията имаше вторичен ефект върху цените на колите под наем. Макар че през 2021 г. и в началото на 2022 г. цените рязко се повишиха, оттогава те се успокоиха и са само с 1% по-скъпи, отколкото през април 2021 г.
Разходите за комунални услуги нарастват от 2021 г. насам, тъй като недостигът на природен газ и въглища води до повишаване на цените на електроенергията и газа съответно с 21% и 26%.
Ремонтите в дома също са по-скъпи в сравнение с преди две години, тъй като свързаният с пандемията недостиг на работна ръка и доставки увеличи цените.
По същия начин повишените разходи за материали, ниските наличности и затрудненията по веригата за доставки доведоха до повишаване на цените на мебелите. Сроковете за доставка обаче са се подобрили и цените са останали непроменени през последните няколко месеца. Цените на мебелите и спалното бельо все още са с 16% по-високи от тези преди две години.
Наемите се измерват по различен начин от индекса на потребителските цени в сравнение с информацията, публикувана от компаниите за недвижими имоти, което води до забавяне в начина, по който данните отразяват ръста на наемните цени. Въпреки това, според данните на Rent.com през последните две години наемите са нараснали с около 20%, се казва още в класацията на CNBC.