Разходите на Саудитска Арабия за повишаване на имиджа и влияние на глобалната сцена, чрез използване на идоли на западната поп култура, може скоро да нараснат още повече.

В началото на миналия месец стана ясно, че кралството е готово да плаща на аржентинския футболист Лионел Меси 400 милиона долара годишно по време на залеза на кариерата му.

Макар и огромна сума, дори по раздутите стандарти на футбола, това е само един от поредицата ходове на управляващите, които влагат милиарди в спорт и изкуство, пишат Fortune и Bloomberg.

Саудитска Арабия се надява, че тези разходи, подхранвани от огромните ѝ приходи като най-големия износител на суров петрол в света, ще впечатлят по-младото поколение в страната и ще стимулират нейната туристическа индустрия.

Критиците от своя страна казват, че тези усилия на Саудитска Арабия са насочени към полиране на международния ѝ имидж, разрушен от бруталната война в Йемен и убийството на саудитския дисидент Джамал Хашоги през 2018 г.


Двигател на тази така наречена игра на мека сила е престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, който едновременно харчи милиарди за изграждане на военния капацитет на Саудитска Арабия (която има петия по големина бюджет за отбрана в света), и преследва по-опортюнистична дипломатическа линия, която многократно поставя Рияд в противоречия с Вашингтон.


Рияд направи крачка към ШОС. Какво означава това за глобалния ред? Решението на Саудитска Арабия да се присъедини към ръководената от Китай организация маркира нарастващото влияние на Пекин в региона

„Това е пълно преориентиране на кралството“, казва Кристин Смит Диван от Института за арабските държави от Персийския залив във Вашингтон. „Те искат да убедят хората, че това е гостоприемно място, а не опасно“, добавя той.

Невъзможно е Саудитска Арабия да бъде пренебрегвана от световния политически и бизнес елит. Икономиката на кралството беше една от най-бързо развиващите се в Групата на 20-те миналата година, стимулирана от най-високите цени на петрола от около десетилетие, и сега може да се похвали със седмия по големина суверенен фонд в света, разполагащ с милиарди както у дома, така и в чужбина, посочва Fortune.


Спортните активи са на първо място в списъка за пазаруване

В края на 2022 г. португалската суперзвезда Кристиано Роналдо подписа договор с футболния клуб FC Al-Nassr на стойност около 200 милиона долара годишно. Година преди това Фондът за публични инвестиции на Саудитска Арабия ръководи консорциум, който придоби футболния клуб от английската Висша лига Нюкасъл Юнайтед за около $373 милиона. Саудитска Арабия обмисля съвместна кандидатура за домакинство на Световното първенство по футбол през 2030 г., след като стана свидетел на скорошния успех на турнира в съседен Катар.

Футбол, Формула 1 и може би Олимпиада: Как Катар и съседите му перат имиджСветовното по футбол не е единственото събитие, заради което страните от Близкия изток са обвинявани в

Според съобщенията Фондът за публични инвестиции е заделил милиарди долари за финансиране на обиколката LIV Golf, която привлича звезди като Фил Микелсън и Дъстин Джонсън, а миналата година обмисляше да отдели и 20 милиарда долара, за да добави състезание от Формула 1 към нарастващото си портфолио от спортни инвестиции. Няколко пъти Джеда и Рияд са били домакини на боксови и бойни състезания, в които участваха звезди като Антъни Джошуа, Александър Усик, Джейк Пол и Томи Фюри.


Манчестър Юнайтед от Катар до Ратклиф: Кой иска най-ценния британски активСобствениците на Манчестър Юнайтед са нещо повече от просто притежатели на футболен клуб

„Спортът е от съществено значение за това, което Саудитска Арабия прави, движейки се към свят, в който е по-малко зависима от приходите от петрол“, според Саймън Чадуик, професор по спорт и геополитическа икономика в Skema Business School в Париж.

Спортните инвестиции обаче не са всичко.

Саудитска Арабия иска туризмът да представлява 10% от нейния БВП през 2030 г.

Дотогава се надява да привлича 100 милиона посетители годишно.

През 2022 г. кралството е било домакин на около 16 милиона посетители, сред които туристи, пътуващи по работа, както и такива, които идват да видят роднини, живеещи в страната, или на поклонение в Мека, каза представител на саудитските туристически власти на брифинг в Дубай този месец.

За да постигне целта си, Саудитска Арабия гледа отвъд професионалния спорт. От изложба на Анди Уорхол през концерти в пустинята до ресторанти на знаменити готвачи в Рияд, страната не спира да харчи, за да създаде индустрия за забавление и свободно време от нулата.

Хотелите от висок клас Aman Resorts и Banyan Tree вече са привлечени от Ал-Ула, древен град-оазис в северозападната част на Саудитска Арабия, който се трансформира в луксозна туристическа дестинация с инвестиция от 35 милиарда долара. Американските поп звезди Алиша Кийс, Марая Кери и Джон Леджънд изнесоха концерти там наскоро.


Дирия - един от “гигапроектите”, които преобразяват Саудитска Арабия Кралството си е поставило амбициозната цел да привлича по 100 милиона посетители годишно най-късно до 2030 г.

„Погрешно впечатление“

Този внезапен бум на спортни и културни събития се случва в страна, която доскоро налагаше правила, забраняващи на мъжете и жените да се срещат заедно на публични места. И не всеки приема рекламата. Критиците казват, че Саудитска Арабия отклонява вниманието от лошите вътрешни резултати по отношение на свободата на словото и други човешки права.

„Радвам се, че тези промени се случват, но това създава погрешно впечатление за нашата страна“, казва Лина Ал-Хатлул, ръководител на отдела за мониторинг в групата за правата на човека ALQST, базирана в Брюксел. По думите ѝ след като тази стратегия на меката сила донесе дивиденти, съобщенията за нарушенията, които ALQST посочва, вече няма да имат ефект.

Сестрата на Лина Ал-Хатлул, Луджайн Ал-Хатлул, активистка за правата на жените в Саудитска Арабия, беше арестувана през 2018 г. и по-късно затворена по обвинения в подбуждане към смяна на режима и стремеж да служи на чужди държави. Тя беше освободена през 2021 г.


Обрат за Сирия: Асад се завръща в Арабската лига след 12 години изолацияПовторното приемане на Асад в блока може би е знак, че леденият период приключва

Членове на местна общност бяха арестувани за съпротива срещу принудително изселване, свързано с гигантския мега проект Neom, и рискуват смъртно наказание, се казва в изявление на Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека на 3 май.

Представители на Neom и центърът за международни комуникации на саудитското правителство отказват коментар, посочва Fortune.

По-рано този месец Фахд Хамидадин, ръководител на Саудитската туристическа служба, беше начело на делегация, която участва в годишното изложение Arabian Travel Market в Дубай. Той каза, че това е едва третият път, когато Саудитска Арабия участва в търговското изложение, което стартира преди 30 години, посочва Fortune.

Обръщайки се към репортери в луксозен хотел по време на събитието, Хамидадин седеше пред голям екран, показващ изображения на усмихнатия Меси в качеството му на саудитски посланик на туризма. Футболистът и семейството му бяха показани да плетат кошници, да галят арабски чистокръвни животни и да играят в увеселителни паркове по време на посещение в кралството.

„Бих посъветвал скептиците, които полагат усилия да говорят неща за Саудитска Арабия, първо да я видят, преди да направят това усилие“, заяви Хамидадин.