ЕЦБ: „Банките в сянка“ са потенциална заплаха за кредиторите в еврозоната
Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди, че най-големите банки в еврозоната могат да понесат удар, ако техните финансови клиенти като фондове, застрахователи и клирингови къщи изтеглят депозитите си или изпаднат в някакви затруднения.
Проучването на ЕЦБ разглежда риска при преливане на средства от т.нар. „банки в сянка“ - като фондове и други финансови компании, които предоставят финансиране под една или друга форма, към традиционните кредитори и обратно. То установява, съобщава Reuters, че експозициите на този тип организации както по отношение на банковите активи (като кредити), така и по отношение на пасивите (като депозити) е концентрирана в 13-те най-големи кредитори в еврозоната, включително осемте глобално значими банки.
Най-големият риск, сочи заключението на ЕЦБ, е, ако „банките в сянка“ изтеглят своите средства като депозити и репо сделки от традиционните финансови институции. Те съставляват средно 13% от всички техни пасиви, като за по-големите банки този процент е по-висок.
Това може да се случи, ако самите „банки в сянка“ - или небанкови финансови посредници на жаргона на регулаторите, бъдат засегнати от изходящи потоци или загубят доверие в даден трезор.
"Това финансиране може да бъде силно чувствително към кредитното качество на банките получатели и може да засили натиска върху финансирането, пред който са изправени те, ако стабилността на основните им показатели е поставена под въпрос", заявяват от ЕЦБ.
Други канали за разпространение на финансирането включват принудителни продажби на активи от „банки в сянка“, които биха предизвикали загуби за традиционните банки, тъй като портфейлите им често се припокриват или са корелирани, става ясно още от доклада.
Затрудненията на системно важните кредитори също биха довели до проблеми за „банките в сянка“.
"Ако една или група от такива банки изпадне в затруднение, вероятно ще има съществени последици по отношение на способността на значителна част от сектора на небанковите финансови посредници да управлява ликвидните и пазарните рискове", акцентират от ЕЦБ, която базира изводите си на поверителни данни, получени в ролята ѝ на висш банков надзор в еврозоната.
Глобалните системно важни банки в еврозоната са BNP Paribas, Deutsche Bank, BPCE, Credit Agricole, ING, Santander, Societe Generale и UniCredit.