"Най-лошият сценарий" и "бурно море". За какво се готвят китайските служби?
Китайският лидер Си Дзинпин e призовал висшите си служители по националната сигурност да мислят за "най-лошия сценарий" и да се подготвят за "бурно море", тъй като управляващата комунистическа партия засилва усилията си да противодейства на всички предполагаеми вътрешни и външни заплахи.
"Сложността и трудността на проблемите на националната сигурност, с които се сблъскваме сега, значително нараснаха", заявява Си във вторник по време на заседание на партийната Комисия за национална сигурност, съобщава държавната информационна агенция „Синхуа“. "Трябва да обмисляме най-лошия сценарий и да се подготвим да преминем през големите изпитания на силните насрещни ветрове и големите вълни, дори на опасните, бурни морета".
Тези инструкции на Си, най-могъщият китайски лидер от десетилетия насам, посочва CNN, идват в момент, когато Пекин е изправен пред множество предизвикателства - от изпитващата затруднения икономика до все по-враждебната според него международна среда.
Пред лицето на това, което нарича "сложна и тежка" ситуация, Си заявява, че Китай трябва да ускори модернизацията на своята система за национална сигурност и способности за защита, като се съсредоточи върху повишаването на своята ефективност в "реални бойни действия и практическото им използване".
Китайският лидер също така се обръща с призив страната да ускори изграждането на система за наблюдение на рисковете за националната сигурност и ранно предупреждение, да подобри образованието в областта на националната сигурност, както и управлението на сигурността на данните и изкуствения интелект.
Откакто дойде на власт преди десетилетие, Си превърна националната сигурност в ключова парадигма, която преминава всички аспекти на държавно управление на Китай, твърдят експерти. По думите им той е разширил понятието за национална сигурност, за да обхване всичко - от политиката, икономиката, отбраната, културата и екологията до киберпространството. По отношение на географския обхват тя се простира от морските дълбини и полярните региони до Космоса, минавайки през големите данни и изкуствения интелект.
В рамките на концепцията на Си за "всеобхватна национална сигурност" Китай въвежда множество законодателни актове с цел да се защити от предполагаеми заплахи, включително закони за борба с тероризма, шпионажа, киберсигурността, чуждестранните неправителствени организации, националното разузнаване и сигурността на данните.
Неотдавна Пекин допълнително разшири обхвата на вече широкия закон за борба с шпионажа, като включи в него държавните тайни и разузнавателните данни и всички "документи, данни, материали или предмети, свързани с националната сигурност и интереси", припомня още CNN и цитира Бил Бишъп, дългогодишен наблюдател на Китай, който казва:
"Всичко в Китай на Си е национална сигурност и този фокус се засилва. Страната на сигурността побеждава дори тази на икономиката".
В Хонконг например Пекин наложи широкомащабен закон за националната сигурност, за да потуши несъгласието, след като градът беше разтърсен от огромни протести за демократично управление.
Усещането, че сигурността е заменила икономическия растеж като основен приоритет на Пекин, се засилва от множеството скорошни обиски на чуждестранни организации, включително на американската консултантска агенция Bain & Company и на компанията за комплексна проверка Mintz Group, акцентират анализаторите пред медията.
Според тях тези акции са стреснали международните компании в момент, когато китайското правителство се опитва да привлече повече чуждестранни инвестиции, за да съживи забавящата се икономика, възпрепятствана от тригодишните строги ограничения, свързани с пандемията.
През март китайските власти задържаха японски служител на Astellas Pharma в Пекин по подозрение в шпионаж. Той е 17-ият японец, задържан в страната от въвеждането на закона за борба с шпионажа през 2014 г.
На срещата във вторник Си заявява, че Китай трябва активно да формира "сигурна външна среда", за да поддържа по-добре сигурността на "отварянето" на страната и да "насърчава дълбоката интеграция на развитието и сигурността".
Това, коментират експертите, със сигурност ще се превърне в предизвикателство пред развитието на икономика №2 в света.