WSJ: Куба ще бъде домакин на китайска шпионска база, фокусирана върху САЩ
Китай и Куба са постигнали тайно споразумение за изграждане на съоръжение за електронно подслушване на острова – ново геополитическо предизвикателство от страна на Пекин към САЩ, според американски служители, запознати със строго класифицирана разузнавателна информация, цитирани от The Wall Street Journal.
Съоръжението за подслушване в Куба, на около 100 мили от Флорида, ще позволи на китайските разузнавателни служби да събират електронни комуникации в югоизточните части на САЩ, където са разположени много военни бази, и да наблюдават трафика на американски кораби.
Длъжностни лица, запознати с въпроса, казват пред WSJ, че Китай е готов да плати на финансово затруднената Куба няколко милиарда долара за изграждането на станцията за подслушване и че двете страни са постигнали принципно споразумение.
Разкритието за планираното място предизвика тревога в администрацията на президента Джо Байдън поради близостта на Куба до континенталната част на САЩ.
Вашингтон смята Пекин за свой най-значим икономически и военен съперник. Китайска база с напреднали военни и разузнавателни способности в задния двор на САЩ може да бъде безпрецедентна нова заплаха, отбелязва WSJ.
Комунистическа партия засилва усилията си да противодейства на всички предполагаеми вътрешни и външни заплахи „Въпреки че не мога да говоря за този конкретен доклад, ние сме добре запознати с усилията на Китайската народна република да инвестира в инфраструктура по света, която може да има военни цели, включително в това полукълбо“, коментира Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ. „Наблюдаваме този процес отблизо, предприемаме стъпки за противодействие и оставаме уверени, че сме в състояние да изпълним всички наши ангажименти за сигурност у дома, в региона и по света“, добавя той, цитиран от WSJ. Източниците на изданието описват разузнавателните данни за планирания обект в Куба, събрани през последните седмици, като убедителни. Те казват, че базата ще позволи на Китай да провежда сигнално разузнаване, известно в света на шпионажа като sigint, което може да включва наблюдение на редица комуникации, включително имейли, телефонни обаждания и сателитни предавания. Към момента посолствата на Китай и Куба във Вашингтон не са коментирали публикацията на WSJ.
Напрежението между Китай и Тайван може да обхване изборите в САЩ през 2024 Защо Уорън Бъфет, Рей Далио и Илон Мъск алармират за вазможна инвазия? Източниците на изданието не дават повече подробности за предложеното местоположение на станцията за подслушване или дали строителството е започнало. Не може да се определи какво може да направи администрацията на Байдън, за да спре завършването на съоръжението. Разкритието за споразумението предизвика критика от страна на републиканците към позицията на администрацията на Байдън спрямо Китай и Куба. „Джо Байдън трябва да се събуди за истинските заплахи от страна на Китай, които са на прага ни“, пише в Twitter Ники Хейли, бивш губернатор на Южна Каролина и посланик на ООН, както и настоящ републикански кандидат за президент. „Заплахата за Америка от Куба не е просто реална, тя е много по-лоша от това“, туитна сенаторът Марко Рубио.
Бъди новатор, или умри. Как AI ще реши бъдещите войни между великите силиАко необходимостта е майка на изобретението, войната е акушерката на иновациите, казва Ерик Шмид САЩ са се намесвали и преди, за да спрат чужди сили да разширят влиянието си в Западното полукълбо, най-вече по време на Кубинската ракетна криза от 1962 г., припомня WSJ. Разузнавателните данни за новата база идват в разгара на усилията на администрацията на Байдън да подобри отношенията между САЩ и Китай след месеци напрежение, заради засечения китайски шпионски балон над САЩ по-рано тази година. Миналия месец президентът Байдън изпрати директора на Централното разузнавателно управление Уилям Бърнс на тайно пътуване до Пекин, а съветникът по националната сигурност Джейк Съливан проведе разговори с висш китайски служител във Виена. Не може да се определи дали планираната китайска станция за подслушване е фигурирала в разговорите по време на тези срещи, коментира WSJ. Очаква се държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен да пътува до Пекин по-късно този месец и евентуално да се срещне с китайския лидер Си Дзинпин. Байдън каза през май, че вярва, че ще има размразяване на отношенията между САЩ и Китай въпреки напрежението.
Пазим се от Javelin, сваляме Starlink - как Китай се готви за войнаКитайските военни анализират из основи бойните действия в Украйна, за да са готови за евентуален конфликт в Тайван Пекин вероятно ще заяви, че базата в Куба е оправдана поради военните и разузнавателни дейности на САЩ в близост до Китай, посочват анализатори. Американски военни самолети прелитат над Южнокитайско море с цел електронно наблюдение. САЩ продават оръжия на Тайван, който Китай смята за ренегатска провинция, разполагат там малък брой войници, за да обучават местната армия, и плават с кораби на ВМС през Тайванския пролив. Съоръжение за подслушване в Куба би изяснило, че „Китай е готов да направи същото в задния двор на Америка“, казва Крейг Сингълтън, старши сътрудник във Фондацията за защита на демокрациите, мозъчен тръст за национална сигурност във Вашингтон. „Създаването на това съоръжение е сигнал за нова, ескалираща фаза в по-широката отбранителна стратегия на Китай. Това донякъде променя играта“, каза Сингълтън. „Изборът на Куба също е умишлено провокативен.“ САЩ също така поддържат военна база в Куба в залива Гуантанамо, където беше създаден затвор след атаките от 11 септември 2001 г., за да приюти предполагаеми чуждестранни терористи, заловени в чужбина. В миналото САЩ са използвали базата като станция за сигнално разузнаване. Единствената декларирана чуждестранна военна база на Китай е в Джибути, но Пекин води глобална кампания за развитие на разузнавателни бази на други места, включително Камбоджа и Обединените арабски емирства, посочва WSJ. Американски служители казват, че тези усилия са насочени с цел разпространяване на китайската мощ по целия свят.
Свързаните със сигурността отношения между Вашингтон и Пекин станаха особено напрегнати през последните седмици след близки сблъсъци между американски и китайски кораби в Тайванския пролив и между военни самолети на двете нации над Южнокитайско море.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и министърът на отбраната на Китай, генерал Ли Шанфу, си размениха остри коментари на конференция в Сингапур миналия уикенд, въпреки че си стиснаха ръцете – жест, който беше широко разпространен в медиите.
Междувременно администрацията на Байдън се опита да се сближи с Хавана, обръщайки някои политики от ерата на Тръмп, като разхлаби ограниченията за пътуване до и от Куба и възстанови т. нар. програма за събиране на семействата. Администрацията също така разшири консулските услуги, за да позволи на повече кубинци да посещават САЩ и възстанови част от дипломатическия персонал, който беше отстранен след поредица от мистериозни здравословни инциденти, засягащи американския персонал в Хавана.
Куба е трън в очите на САЩ, откакто стана комунистическа диктатура след революцията от 1959 г. Покойният диктатор Фидел Кастро, в разгара на Кубинската ракетна криза, изпрати телеграма до съветския си колега Никита Хрушчов, с молба да обмисли ядрен удар срещу САЩ, припомня WSJ.
През следващите десетилетия островът подклажда дестабилизиращи и насилствени революционни движения в Латинска Америка в опит да разпространи комунизма и анти-САЩ идеологията. Поведението на Куба се смекчи след края на Студената война, но тя остава единствената комунистическа диктатура в Америка, посочва още изданието.
За кубинския режим споразумението с Китай би донесло крайно необходими финансови средства, но страната рискува да разгневи САЩ и да провокира допълнителна изолация в дипломатически и икономически план. Куба разчиташе на щедри субсидии от бившия СССР, чието разпадане потопи острова в икономическа депресия. През новото хилядолетие страната започна да разчита на Венецуела за помощ до икономическата имплозия на страната през последните години. Анализатори казват, че подкрепяният от военните режим на Куба сега може би се надява Китай да бъде нова спасителна линия.
Пекин действително изгражда по-тесни дипломатически и икономически връзки с острова - кубинският президент Мигел Диас-Канел се срещна със Си в Пекин през ноември 2022 г., припомня още WSJ.