В понеделник Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) съобщи, че е поискала от съда временна заповед, която да попречи на придобиването на производителя на видеоигри Activision Blizzard от Microsoft Corp.

Мегасделката е на стойност 69 млрд. долара, но регулаторът продължава да я разглежда. И FTC не е единственият регулаторен орган, който има обструкции спрямо едно от най-големите технологични придобивания в историята.

То предизвиква интереса на регулаторите по цял свят, което мотивира Reuters да направи хронология на всички основни аспекти на този гигантски бизнес проект на Microsoft.

Какво представлява сделката Microsoft-Activision

Microsoft обяви офертата си за Activision през януари миналата година, а целта ѝ е да засили огневата мощ на технологичния гигант на процъфтяващия пазар на видеоигри и да му позволи да се конкурира с лидерите Tencent и Sony. Освен това сделката се очаква да постави основата за инвестиции в метавселената и цифрови пространства като виртуална реалност (VR) и добавена реалност (AR).

Лондон блокира най-голямото придобиване в историята на гейминг индустриятаСпоред британския регулатор сделката Microsoft-Activision може да наруши правилата за конкуренцията в облачните игри


Тя обаче среща сериозна съпротива, като, за да потуши антитръстовите опасения, през февруари Microsoft, която притежава Xbox, обяви, че е готова да предложи на съперниците си лицензионни сделки, без обаче да продава доходоносния франчайз Call of Duty на Activision.

Какво казват антитръстовите регулатори

Сделката на стойност 69 млрд. долара беше блокирана от антитръстовите регулатори на Обединеното кралство през април, а Федералната комисия за защита на конкуренцията на САЩ, която се опитва да блокира сделката от началото на декември, в понеделник също е поискала от съдията, наблюдаващ делото, да я замрази.

Антитръстовият регулатор на САЩ и британският Орган за защита на конкуренцията и пазарите имат различни опасения.

FTC твърди, че сделката може да позволи на Microsoft да влоши качеството на игрите на Activision или изживяването на играчите на конкурентни конзоли като Nintendo и PlayStation, да манипулира цените или да промени условията за достъп до съдържанието на Activision.

7 придобивания, които промениха технологичния свят през 2022На фона на продължаващата макроикономическа несигурност глобалната активност на придобиванията e спадала през всяко едно тримесечие на 2022 г.


Британският CMA пък спря сделката заради опасения за нарушаване на конкуренцията във връзка с облачните игри, които нарича "нововъзникващ и вълнуващ пазар", тъй като позволяват на потребителите да играят на всякакви устройства.

"Игрите в облака се развиват бързо и имат потенциала да променят тази индустрия, освобождавайки хората от необходимостта да разчитат на скъпи конзоли и геймърски компютри и давайки им по-голям избор за това как и къде да играят", заявява председателят на комисията на CMA Мартин Колман.

Въпреки това сделката беше одобрена от антитръстовите регулатори на ЕС през май.

Кои са критиците на сделката и кои поддръжниците

Пазарният лидер Sony иска сделката да бъде блокирана, както и група американски геймъри, които са подали частен потребителски антитръстов иск. През май Microsoft категорично отхвърли искането на геймърите за блокиране на сделката.

Европейската федерация за разработване на игри, обединяваща повече от 2500 студия в 22 европейски държави, и Глобалният съюз на ООН подкрепят придобиването.

Microsoft придобива 4% от Лондонската фондова борсаСделката е част от облачно партньорство, което ще донесе над 2,8 млрд. долара на технологичния гигант


Nvidia също подкрепя сделката.

Какви са лицензионните сделки на Nintendo и Nvidia

И двете компании са подписали 10-годишни лицензионни споразумения, които ще доведат Call of Duty до техните игрови платформи, ако сделката за Activision бъде одобрена.

Испанската компания Nware също подписа 10-годишна сделка за предоставяне на заглавия за Xbox и Activision Blizzard на нейната облачна платформа за игри.

Ще проработи ли тактиката на Microsoft?

Експертите по антитръстовите правила твърдят, че FTC е изправена пред трудна битка да убеди съдията да блокира сделката. Основната причина за това са доброволните отстъпки, предложени от Microsoft, за да разсее опасенията, че може да наложи прекалена доминация на пазара на игри.

Задава се нова спирачка за сделката Microsoft-Activision, този път от САЩПрез септември ЕК обяви, че стратира „задълбочено разследване“ на потенциалното сливане


Средства за защита като лицензионните сделки рядко са достатъчни за CMA, която вече демонстрира отношението си, след като през 2021 г. задължи собственика на Facebook Meta да продаде платформата за анимирани изображения Giphy след приключване на сделката.

До момента Бразилия, Чили, Сърбия и Саудитска Арабия са дали безусловно одобрение, но технологичният гигант има пред себе си тежката задача да събори искането на FTC за блокиране на сделката.

Битка предстои и във Великобритания, където Microsoft вече подаде жалба срещу решението на CMA за забрана на сделката.