Липсата на достатъчно работници засилва инфлацията във Великобритания
Броят на работещите в Обединеното кралство за първи път e надхвърлил предпандемичните равнища и достига рекордно високи стойности. Това обаче не е довело до преодоляване на недостига на работници, който води до повишаване на заплатите и затруднява решаването на проблема с инфлацията, посочва в свой анализ CNN.
Заетостта е достигнала рекордните 33,1 млн. души между февруари и април, като се е увеличил както броят на наетите, така и на самонаетите лица, става ясно от данни на Службата за национална статистика (ONS) на страната.
Според директора на отдела за икономическа статистика на ONS Дарън Морган секторите, в които е регистрирано най-голямо увеличение на работните места, са здравеопазването и социалните грижи, следвани от хотелиерството и ресторантьорството.
Според британския Институт за изследване на заетостта в Обединеното кралство тя се възстановява по-бавно, отколкото в която и да е друга голяма икономика. Но данните за работните места от вторник са добра новина за правителството, което през март представи редица мерки за насърчаване на родителите, пенсионерите и хората с увреждания или с влошено здраве да се върнат на работа.
Великобритания е напът да загуби сектора си за автономна мобилност Ако страната не приеме закон, свързан с технологията, рискува стартъпите и инвеститорите да се пренасочат другаде
Въпреки това недостигът на работна ръка все още спъва икономическия растеж на Великобритания, тъй като принуждава работодателите да повишават заплатите, което засилва инфлационния натиск. Средната заплата, която не включва бонусите, се е увеличила със 7,2% през тримесечието февруари-април в сравнение със същия период на 2022 г., съобщава още ONS, като добавя, че това е най-бързият ръст в историята, с изключение на периода, когато данните са били изкривени от пандемията.
Според икономисти нарастването на заплащането отчасти отразява увеличението на минималната работна заплата в страната с около 10% през април, но това няма как да успокои Английската централна банка по отношение на вкореняването на инфлацията в местната икономика, посочва още информационната агенция и добавя:
“Финансовите пазари вече предвиждат по-нататъшно повишаване на лихвените проценти с цел укротяване на ръста на цените, като доходността на британските държавни облигации с падеж след две години вече е над най-високите стойности, достигнати по време на рязката разпродажба през есента”.
Тяхната доходност, която се движи в обратна на цените посока, се покачи в края на септември миналата година, след като инвеститорите отхвърлиха съобщението на правителството на тогавашния министър-председател Лиз Тръс, че ще намали данъците и ще увеличи заемите в опит да стимулира растежа. Опасенията тогава бяха, че планът ще доведе до повишаване на и без това високата инфлация и ще постави държавния дълг на неустойчив терен, припомня CNN.
Автомобилни компании искат Великобритания да преосмисли сделката за БрекзитНастоящите правила след Брекзит изискват 40% от стойността на частите на електрическите превозни средства да идват от Великобритания или ЕС
Въпреки че плановете на сегашния министър на финансите на Великобритания Джереми Хънт за намаляване на държавния дълг спомагат за успокояване на финансовите пазари, инвеститорите залагат, че упоритият проблем с инфлацията в Обединеното кралство ще доведе до нов скок на разходите по заемите.
"Като цяло разхлабването на пазара на труда изглежда е спряло през април, а ръстът на заплатите остава много силен", обяснява икономистът на Capital Economics за Обединеното кралство Ашли Уеб. "Това подкрепя мнението ни, че следващия четвъртък Банката ще повиши лихвените проценти от 4,5% на 4,75%, а в крайна сметка те ще достигнат до 5,25%."
На този фон увеличението на заплатите, макар и голямо, продължава да изостава от инфлацията. Потребителските цени в Обединеното кралство са се повишили с 8,7% през април в сравнение с година по-рано, изпреварвайки ръста в Европа и САЩ. При хранителните продукти инфлацията остава над 19% - близо до 45-годишен връх, което засяга най-силно бедните домакинства, тъй като те харчат по-голяма част от наличните си доходи за храна.
Четиридневната работна седмица като спасителен пояс за бизнеса на ОстроваЕксперименталното въвеждане е успешно, бизнесът и служителите одобряват по-кратката седмица
Въпреки рекордните нива на заетост и факта, че броят на свободните работни места спада за 11-и пореден период, тъй като работодателите се въздържат от набиране на персонал в условията на икономическа несигурност, много отрасли, в това число строителство, търговия на дребно и селско стопанство, все още имат излишък от незаети работни места.
През периода от март до май общият брой на свободните работни места спада под 1,1 млн., но остава с 250 000 над равнището от март 2020 г., преди да пандемията.
Здравословното състояние продължава да бъде основен двигател на недостига на работници, като броят на британците, които не работят поради "дългосрочно заболяване", достига нов рекорд от над 2,5 млн.