Асен Василев: Дефицит 3% е възможен без да ограничаваме социалната част
„Можем да свалим бюджетния дефицит до 3% от БВП, без да ограничаваме социалната му част и инвестициите.
Фокусирахме се върху събираемостта на данъците, без да повишаваме данъчната ставка“. Това заяви финансовият министър Асен Василев, цитиран от БТА, по време на Четвъртия Софийски икономически форум.
ДДС е основен данък в България, той не се определя от износа на стоки, посочи Василев по време на дискусията.
„ДДС има непряко влияние от печалбите на фирмите, но смятаме, че те ще останат непроменени спрямо миналата година.
Другата линия за данъчни приходи е данък общ доход и тук очакваме увеличението на заплатите да е два пъти по-голямо от увеличението на инфлацията.
Очакваме ръст на банковите лихви - да се вдигнат и стигнат високо едноцифрено число“, посочи още финансовият министър.
„За по-висока производителност на икономиката е нужно да имаме по-добра физическа инфраструктура - машини, фабрики, пътища и мостове.
Ако един ТИР чака на Дунав мост в Русе три дни, това е загуба за бизнеса и той планира по-ниски заплати, по-ниски инвестиции.
Затова присъединяването ни към Шенген е важно, защото минаването на стоки през границите пречи на икономиката“, отчете министърът на финансите.
„България има граница от 450 километра по река Дунав и само два моста, а това спира икономическото развитие. Влизането в Шенген ще направи по-лесно изграждането на мостове.“, смята Василев.
В момента бизнесът губи 1,5 млрд. лева годишно от такси за трансакции и затова е важно приемането на страната в еврозоната, добави той.
„Ние инвестираме в човешкия капитал - в науката, образованието и във висшите училища. На тези процеси им трябват обаче 10-15 години, за да се види направеното“, каза Василев.
По думите му, ако заплатите у нас продължават да се увеличават по-бързо от БВП, ще се справим с недостига на висококачествена работна ръка.