$200 млрд. от помощта за малкия бизнес в САЩ през пандемията са откраднати

200 млрд. долара от федералните заеми, предназначени за подпомагане на малкия бизнес в САЩ по време на пандемията, са били откраднати от измамници, алармира представител на американското правителство, цитиран от CNBC.
В новия си доклад Службата на генералния инспектор изчислява, че поне 17% от 1,2 трилиона долара, отпуснати от администрацията за малкия бизнес в страната, може да са попаднали в ръцете на измамници.
Службата е установила, че потенциално са откраднати над 136 млрд. долара от програмата за заеми за икономически бедствия и 64 млрд. долара от заемите по програмата за защита на заплатите. Общо за периода на действие на програмите са били отпуснати 400 млрд. долара по първата и 800 млрд. по втората.
Главният инспектор на САЩ посочва, че огромен брой измамници, привлечени от лесните пари, са успели да се възползват от програмите благодарение на облекчения вътрешен контрол, наложен заради късите срокове за разпределение на помощите за затруднените малки предприятия по време на пандемията.
В писмо, включено в доклада, от администрацията, отговаряща за малкия бизнес в САЩ – SBA, оспорват заключенията на главния инспектор. Бейли ДеВрис, висш служител на организацията, е категорична, че генералният инспектор значително надценява размера на измамите в програмите.
ДеВрис смята, че администрацията на Тръмп е избързала с отпускането на заеми през първите няколко месеца на програмата, но през 2021 г. са били въведени допълнителни мерки за контрол на измамите.
Данните на SBA показват, че 12% от заемите са просрочени, като при повечето от тях вероятно става дума за реални предприятия, които са закрити или просто не могат да изплащат задълженията си. Около 74% от предприятията са изплатили изцяло или са започнали да изплащат заемите си, а 14% все още са в период на отсрочка.
ЕС прие по-строги правила за банковия капиталПоследната част от пакета
Според доклада на Службата на главния инспектор нейните разследвания са довели до повече от 1000 обвинителни акта, 803 ареста и 529 присъди, свързани с измами с кредитните програми. Тези разследвания са довели до изземване или връщане на откраднати заеми на стойност близо 30 млрд. долара от федералните правоприлагащи органи.
Институцията работи по още десетки хиляди разследвания, свързани с измами и злоупотреби в кредитните програми, но се очаква много от тях да продължат с години.
„Програмата за защита на заплатите предоставяше гарантирани заеми на малки предприятия, физически лица и организации с нестопанска цел, които можеха да бъдат опростени, ако кредитополучателят отговаря на определени условия. Програмата за заеми при икономически бедствия предоставяше нисколихвени заеми с фиксиран лихвен процент в помощ на малки предприятия и други организации, за да покрият оперативните си разходи“, припомня CNBC.
Според доклада към месец май около 1,6 млн. заеми по първата програма, на стойност 114 млрд. долара, са били просрочени, неплатени или в ликвидация. Повече от 69 000 от тях, на стойност 3,2 млрд. долара, са били отписани.
Повече от 500 000 заема са просрочени и по програмата за помощ при икономически бедствия.
По думите на главния инспектор неплащането често е показател за кредитна измама, въпреки че не всички кредити, които са просрочени или отписани, са такива.