Китайският балон шпионирал над САЩ с американска техника
Китайският шпионски балон, който прелетя над САЩ в началото на тази година, е бил натоварен с американско оборудване, което му е помогнало да събира снимки, видеоклипове и друга информация, разкриват пред Wall Street Journal (WSJ) американски служители, позовавайки се на предварителните констатации от провежданото разследване.
Няколко отбранителни и разузнавателни агенции, заедно с ФБР, са анализирали отломките на сваления от американските военни балон преди близо пет месеца - събитие, което добави нов пласт на нестабилност в и без това обтегнатите американско-китайски отношения.
Въпросният анализ е установил, че балонът е бил претъпкан с налично в търговската мрежа американско оборудване, част от което се продава онлайн, преплетено с по-специализирани китайски сензори и друго оборудване за събиране на снимки, видео и прихващане на информация, които да се предава на Китай.
Според източниците на изданието тези констатации подкрепят заключението, че апаратът е бил предназначен за шпионаж, а не за наблюдение на времето, както твърди Пекин. Длъжностните лица описват китайския балон като комбинация от публично достъпно и специализирано оборудване и „изобретателен опит на Пекин за наблюдение“.
Въпреки че балонът е събирал данни по време на осемдневния си прелет над Аляска, Канада и няколко американски щата, той не е изпращал тази информация обратно в Китай, твърдят официалните лица.
Откриването и свалянето на балона провалиха наченките за сближаване между Вашингтон и Пекин, което доведе до задълбочаване на недоверието и напрежението между двете глобални сили. Едва през последните седмици администрацията на Байдън и комунистическото ръководство на Китай направиха постъпки за възстановяване на отношенията, макар и крехки.
По време на посещението си в Пекин държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен коментира, че "тази глава трябва да бъде затворена“. Но с оповестяването на първите заключения на разследването китайски официални лица са изразили загриженост, че ако докладът на американските следователи за балона стане публично достояние, Пекин ще бъде принуден да реагира остро, което може да провали ангажимента на високо равнище.
Очаква се министърът на финансите Джанет Йелън да пътува до Пекин в началото на следващия месец, следвайки курса, зададен от Блинкен. Двете правителства се опитват също така да организират среща между Байдън и китайския лидер Си Дзинпин по-късно тази година.
Натиск за разкрития и възможно объркване
Затова и засега администрацията е решила да не споделя публично констатациите си за балона, коментира един от източниците на WSJ, въпреки че членове на Конгреса оказват силен натиск за оповестяване на наличната информация за възможностите на балона. Конгресмените също така задават въпроса защо на апарата е позволено да премине над бази за междуконтинентални балистични ракети и други потенциално чувствителни военни съоръжения. Някои от тях дори открито критикуват администрацията, че отлага публикуването на доклада, единствено за да избегне нов удар върху американско-китайските отношения.
"Вашата администрация все още не е предоставила на американския народ пълен отчет за това как на тази шпионска платформа е било позволено да премине през суверенната територия на САЩ, какво е носил балонът и какво е събрал по време на мисията си", пишат до Байдън двама републикански сенатори през февруари.
Предварителните резултати от разследването обаче се оказва, че са били разпространени в разузнавателните и отбранителните агенции от втората половина на март. По думите на източниците на WSJ целта е била да се проучи най-новата информация за възможностите на апарата веднага щом бъдат направени оценки, в случай че друг балон се появи над въздушното пространство на САЩ.
На практика шпионският балон е представлявал устройство, подобно на сателит, със сензори, слънчеви панели за захранване и инструменти за снимки, видеоклипове и прихващане на радарни данни. С помощта на витло апаратът е можел да маневрира и да стои над даден обект дълги периоди от време, в зависимост от метеорологичните условия.
Анализът на отломките е дало на американските власти информация за това как е работил балонът, как е бил контролиран и е накъде е трябвало да предава данни. Разследващите също така са проследили поръчките за закупуване на част от оборудването и връзката на купувачите с китайското правителство.
Според Пентагона балонът е бил част от глобална програма за наблюдение на Китай, като подобни апарати са открити над Европа, Азия и Латинска Америка. Тя е насочена към провеждане на наблюдение на височина над 18 км. Въздушното пространство над тази височина и под 100 км - границата на космическото пространство, където работят сателитите, се нарича "близко космическо пространство" и дейностите в този диапазон не се регулират от международното право.
Министерството на външните работи на Китай обвинява САЩ, че раздухват темата. Пекин държи на тезата, че балонът е представлявал граждански апарат, отклонил се от курса си.
И част от тази теза може да се окаже вярна. Заключенията от доклада сочат, че въпреки че балонът е бил предназначен за наблюдение, той вероятно е пътувал по курс, който операторите първоначално не са възнамерявали да изпълняват.
"Те просто са се възползвали от пътя, по който са се озовали", казва един от източниците на WSJ.
"Причината, поради която Си Дзинпин се разстрои много, когато свалихме онзи балон с два вагона, пълни с шпионско оборудване, е, че не знаеше, че той е там", коментира и самият Джо Байдън по време на събиране на средства за кампанията си в Калифорния. "Той беше свален от курса нагоре през Аляска и след това надолу през Съединените щати. Си Дзинпин не е знаел за това. Затова и когато го свалихме, той беше много смутен."