ЕС отново разследва Microsoft, Samsung съди китайски конкурент
Microsoft вероятно отново ще бъде изправена пред антитръстово разследване на Европейския съюз през следващите месеци, след като опитите на компанията да умилостиви надзорния орган на блока са попаднали в задънена улица, твърдят запознати с разговорите пред Reuters.
През предходното десетилетие на технологичния гигант бяха наложени глоби в размер на 2,2 млрд. евро за нарушаване на правилата на ЕС за конкуренцията, включително обвързване или пакетиране на два или повече продукта в едно. В последния случай компанията се оказва на прицел в ЕС след жалба от страна на притежаваното от Salesforce комуникационно приложение Slack от 2020 г.
Microsoft добави Teams към Office 365 през 2017 г. безплатно, като приложението в крайна сметка замени Skype for Business. Slack твърди, че неговият конкурент несправедливо е интегрирал платформата за чат и видео в своя продукт Office.
Microsoft счупи рекорда си за пазарна капитализация - $2,59 трлн. В четвъртък акциите на технологичния гигант достигнаха 348,10 долара
Миналата година Microsoft започна преговори с Европейската комисия в опит да предотврати разследването. Наскоро технологичният гигант дори предложи да въведе намалена цена за своя продукт Office без приложението Teams. В отговор от ЕК са приели този подход, но са искали по-сериозно от предложеното намаление на пакета без Teams, което е провалило преговорите.
От комисията за момента отказват коментар, а говорител на Microsoft заявява: "В момента се очаква да се случи нещо ново. Продължаваме да си сътрудничим с ЕК в нейното разследване и сме отворени за прагматични решения, които да отговорят на нейните опасения и да служат добре на клиентите."
Microsoft рискува да бъде глобена с до 10% от световния си оборот, ако в крайна сметка бъде установено, че е нарушила отново антитръстовите правила на ЕС.
Samsung съди китайски конкурент
В същото време южнокорейската компания Samsung Display е подала съдебен иск срещу BOE Technology, обвинявайки китайския си конкурент в нарушаване на пет нейни патента за дисплеи, използвани в мобилни устройства, включително в iPhone 12 на Apple.
Хронология на една технологична диверсияБившият изпълнителен директор на Samsung Чой Джинсог е обвинен за изтичане на технологии към Китай
Samsung Display, подразделение на Samsung Electronics, е пискало от федерално жури в Тексас да присъди обезщетение за нарушаване на патенти, свързано с дисплеи с органични светодиоди (OLED), доставени от BOE. Samsung също така иска от съда да издаде съдебна заповед за спиране на вноса и продажбата на този тип дисплеи.
Делото е заведено в съда на САЩ в Източен Тексас, който има репутацията на съд с по-бързи изслушвания и решения по делата, посочва Reuters.
Apple използва OLED дисплеи в някои от моделите си на Apple Watch и iPhone, включително в последния iPhone 14. Компанията твърди, че технологията осигурява висока разделителна способност и позволява по-тънък дисплей от традиционния.
Пазарът на OLED дисплеи е доминиран от Samsung Display, но BOE намалява разликата, изпреварвайки друг южнокорейски представител - LG Display, и заемайки второто място през миналата година, сочат данни на изследователската компания Omdia.
"Samsung Display е претърпяла и ще продължи да търпи непоправими вреди в резултат на нарушението на патент 599 от страна на ответниците, за което няма адекватно правно средство за защита, освен ако настоящият съд не го преустанови”, се казва в иска, като се има предвид патент, който подобрява качеството на изображението на дадено устройство.
Южна Корея съди бивш директор на Samsung за износ на технологии към КитайПодсъдимият се е опитал да се възползва от технологиите на компанията и да направи завод за чипове в Китай
През декември Samsung Display подаде жалба до Комисията по международна търговия на САЩ, в която твърди, че множество компании, продаващи OLED екрани за мобилни устройства, нарушават техните патенти. Това предизвика разследване от страна на агенцията, припомня още информационната агенция.
Освен това през януари миналата година изпълнителният директор на звеното коментира, че компанията активно търси начини да получи компенсация за своята интелектуална собственост в отговор на въпрос на анализатор относно нарастващата конкуренция на пазара на OLED екрани за мобилни устройства.
Южна Корея е основен фактор на пазара на високотехнологични изделия, вариращи от чипове и дисплеи до автомобили, но местните компании са изправени пред нарастваща заплаха от страна на съперниците си в Китай.
Миналия месец например стана ясно, че бивш изпълнителен директор на Samsung Electronics е обвинен по подозрение в кражба секретна информация за изграждане на полупроводникови производства.