Председателят на Фед не изключва ново повишение на лихвите през септември
Федералният резерв на САЩ възобнови вдигането на лихвените проценти в сряда с четвърт процентен пункт, което ги качва до 22-годишен връх.
Председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че е твърде рано да се каже дали това увеличение ще сложи край на усиленото затягане, насочено към охлаждане на американската икономика и намаляване на инфлацията.
Централната банка на САЩ ще реши дали да продължи да повишава лихвените проценти въз основа на това как се развива икономиката през следващите месеци, „с особен акцент върху постигането на напредък по отношение на инфлацията“, каза Пауъл на пресконференция.
Единодушното решение за повишаване на референтната лихва на Фед до диапазон между 5,25% и 5,5% следва паузата от миналия месец. Това е 11-ото вдигане на лихвите от март 2022 г., започнало от почти нулеви нива.
Пазарите бяха смесени след решението на Фед. S&P 500 завърши почти без промяна в сряда, докато технологичният Nasdaq се понижи леко. Доходността на 10-годишните държавни облигации падна до 3,850%, след като във вторник се покачи до 3,911%, информира The Wall Street Journal.
На предишната си среща през юни членовете на Фед запазиха ставките стабилни, но предвидиха още две увеличения до края на година. Следващото им заседание е през септември.
Байдъномика в действие: Morgan Stanley повиши прогнозата за ръст на БВП
Инфлацията в САЩ се отдръпна от 40-годишния връх, достигнат миналото лято, като индексът на потребителските цени се покачи с 3% през юни спрямо година по-рано. Това е доста под пика през юни 2022 г. от 9,1%. Представители на Фед обаче са загрижени, че основният ценови натиск може да се окаже по-устойчив, тъй като стабилният пазар на труда позволява на работниците да се договарят за по-високи заплати, което затруднява по-нататъшното намаляване на инфлацията.
Основните потребителски цени, които изключват променливите хранителни и енергийни категории, отчетоха най-малкото месечно увеличение от повече от две години през юни, според индекса на потребителските цени на Министерството на труда. Основните цени обаче са се повишили с 4,8% през юни спрямо година по-рано, което е все още високо ниво. Централните банкери са фокусирани върху основната инфлация, защото я виждат като по-добър предсказател за бъдеща инфлация.
Пауъл не изключва ново повишение на лихвените проценти на заседанието на централната банка през септември, но подчерта колко много Фед вече е направил за охлаждане на инфлацията с паричната си политика, обобщава WSJ.
Пауъл също така посочи, че членовете на Фед вече не прогнозират рецесията да започне тази година, както беше през март, май и юни. Вместо това те предвиждат „забележимо забавяне“ на растежа.
„Не знам какво се случва“: Илон Мъск е объркан от световната икономика
Забавянето на основната инфлация през следващите месеци може да създаде нова главоблъсканица за Фед, ако представителите му преценят, че подобрението ще бъде краткотрайно - защото растежът на заплатите остава стабилен например, коментира WSJ.
„Внимавайте какво си пожелавате“, казва Ричард Кларида, заместник на Джером Пауъл от 2018 г. до януари 2022 г. „Ако все още бях там, това, за което щях да се тревожа, е следното: ако не видим забавяне на заплатите и не постигнем повишаване на производителността, тогава няма да постигнем целта си за инфлация.”