Новите икономически данни за Китай са под очакванията на анализаторите
Китай обяви икономически данни за юли, които не отговарят на очакванията на анализаторите.
Озадачаващо е, че докладът на Националното статистическо бюро не включва информация за безработицата сред младите хора, която скочи до рекордни нива през последните месеци.
Продажбите на дребно са нараснали с 2,5% през юли спрямо предходната година, което е под очакванията за увеличение от 4,5%, според анализатори, анкетирани от Reuters.
Индустриалното производство е нараснало с 3,7% през юли спрямо предходната година, под очакваното от анализаторите увеличение от 4,4%.
Инвестициите в дълготрайни активи са нараснали с 3,4% за първите седем месеца на годината спрямо предходната година, под прогнозата от 3,8% от анкетата на Reuters.
Нивото на безработицата в градовете се е повишило до 5,3% през юли от 5,2% през юни.
Противно на предишни доклади за безработицата, сегашният не разбива данните по възраст, след като през юни стана ясно, че сред хората от 16 до 24 години безработицата е далеч над общата, достигайки рекордно високо ниво от 21,3%.
Говорител на Националното статистическо бюро заяви, че службата преустановява публикуването на данни за младежката безработица поради икономически и социални промени и преразглежда своята методология, посочва CNBC.
Oт началото на годината към юли инвестициите в недвижими имоти са намалели с 8,5% спрямо предходната година, което е по-голям спад в сравнение с данните от юни.
Онлайн продажбите на дребно на физически стоки са нараснали с 6,6% през юли на годишна база, което е рязко забавяне от двуцифрените увеличения през последните месеци, според изчисления на CNBC.
В рамките на продажбите на дребно, ресторантьорството отбелязва най-голям ръст от 15,8%, докато продуктите за спорт и развлечения отбелязват ръст от 2,6% на годишна база.
Продажбите на скъпи артикули като автомобили и домакински уреди отбелязват спад през юли спрямо предходната година.
През това време продажбите на бижута са спаднали с 10%.
Продажбите на дребно отбелязват най-бавния ръст от спада през декември, според официални данни.
Статистическото бюро отбелязва „сложната“ ситуация в чужбина и в страната и „недостатъчното“ вътрешно търсене.
„Трябва да засилим ролята на макрополитиките в регулирането на икономиката и да положим солидни усилия за разширяване на вътрешното търсене, укрепване на доверието и предотвратяване на рискове“, казва бюрото в съобщение.
Забавяне на растежа, опасения за дефлация
След първоначално възстановяване от пандемията по-рано тази година, китайската икономика се сблъска със забавящо се глобално търсене на нейните продукти.
Износът се срина с 14,5% на годишна база през юли, след спад от 12,4% през юни. Производствената активност във фабриките се свива за четвърти пореден месец през юли, според официално проучване.
Вътрешното търсене остава слабо, като вносът е намалял с 12,4% на годишна база през юли.
Понижението на индекса на потребителските цени за миналия месец също така засили опасенията за дефлация.
Върху китайската икономиката тежи продължаващият спад в мощния сектор на недвижимите имоти, като предприемачът Country Garden вече е на ръба на фалит.
В края на юли властите обявиха набор от мерки за стимулиране на потреблението, инвестициите от частния сектор, както и на чуждестранните инвестиции.
Цялостният подход към допълнителните стимули обаче е предпазлив, особено при недвижимите имоти, отбелязва CNBC.