Китайският износ спада с най-силни темпове от февруари 2020 г.
Износът на Китай за останалата част от света се е сринал през юли, добавяйки още предизвикателствата пред втората по големина икономика в света и предлагайки нови доказателства, че забавянето на западното търсене вреди на опитите на Пекин да поднови растежа.
След краткотраен отскок през пролетта износът на стоки от Китай възобновя дългосрочния си спад, който датира от октомври миналата година, когато потребителите в развитите западни страни започнаха да пренасочват разходите си за услуги, свързани с развлечението и преживяванията навън.
Влошаването на геополитическото напрежение между Пекин и водения от САЩ Запад също подтикна някои западни производители да намалят зависимостта си от китайската верига за доставки, което от своя страна се очаква да подкопае търговските връзки между двете сили.
Другите експортни центрове на Азия също се борят с разпадащото се глобално търговско търсене, посочва The Wall Street Journal.
Износът на Южна Корея е паднал с 16,5% на годишна база през юли, увеличавайки се от спада от 6% през юни. Индексите на мениджърите по доставките (PMI) показаха, че производствените сектори в пет азиатски страни, включително Китай и Виетнам, са се свили миналия месец, сочейки слабо базово търсене от Запада.
Взети заедно, данните за Китай и други части на Азия предполагат, че забавянето на глобалния растеж започва да хапе по-силно.
Китайската икономика се променя. Какво означава това за глобалната? Най-непосредственото отражение вероятно ще се прояви при суровините и индустриалния цикъл, но не само
Икономистите прогнозират, че насрещните ветрове пред растежа в САЩ и Европа, отчасти резултат от постоянен инфлационен натиск, ще продължат да ограничават потребителските разходи и бизнес кредитирането през останалата част от годината, тъй като заплахата от рецесия остава.
„Като цяло перспективите за световната търговия през втората половина на 2023 г. са песимистични“, писа Конференцията на ООН за търговия и развитие в доклад от юни.
Сега организацията прогнозира световната търговия със стоки да се свие с 0,4% през второто тримесечие в сравнение с предходното, когато се повиши с 1,9%.
Презокеанските доставки от Китай са се свили с 14,5% през юли спрямо година по-рано, най-стръмният спад на годишна база от февруари 2020 г., в най-ранните дни на пандемията Covid-19, показват данни, публикувани във вторник от Главната митническа администрация на Китай.
В сравнение с данните от година по-рано, износът на Китай и за САЩ, и за Европейския съюз се е сринал с повече от 20% миналия месец. Китайските доставки през юли са скочили само за Русия, показва анализ на данните на митниците, посочва WSJ.
За Китай отслабването на износа е сигнал за повече проблеми за вътрешната му икономика, която се тресе на няколко фронта. Икономическото възстановяване на страната, което беше предизвикано от премахването на рестриктивните ковид мерки в края на миналата година, губи сила още от април. Имотния пазар натежа върху строителната дейност, потребителите стягат кесията си и рекорден брой млади хора остават без работа. Последните данни показват, че Китай е на ръба на изпадане в дефлация, сценарий, който може да завлече икономиката в низходяща спирала. Китай трябва да публикува месечни данни за инфлацията в сряда.
Стив Кокрейн, главен икономист за Азиатско-Тихоокеанския регион в Moody's Analytics, коментира, че търговски данни за юли означават още лоши новини за китайските политици и техните надежди за икономическо ускорение през третото тримесечие.
Спадът от 14,5% на годишна база на китайските изходящи доставки на стоки през юли е по-рязък от регистрираните през юни 12,4% и изпреварва спада от 12%, очакван от икономистите, анкетирани от The Wall Street Journal.
Доставките на китайски стоки за САЩ са намалели с 23% през юли в сравнение с година по-рано. Доставките до Европейския съюз и до Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия, група от 10 държави, която включва Сингапур и Индонезия, е спаднал с по около 21%.
Китайските доставки за Русия, която е под западни санкции заради нахлуването ѝ в Украйна, са нараснали с 52% през юли спрямо година по-рано, подпомогнати от продажбите на стоки с висока стойност, включително автомобили. За първите седем месеца на тази година китайският износ за Русия е нараснал със 73% спрямо година по-рано, въпреки че общият износ на Китай е намалял с 5%, показват данните от китайските митници.
Made in Москва? Защо новият „Москвич“ няма нищо общо със съветската класикаКитайските производители на автомобили завземат пазарен дял в Русия, възползвайки се от напускането на западните играчи И все пак икономистите казват, че като се има предвид, че общият размер на търговските отношения с Русия остава сравнително малък - приблизително равен на една трета от общата търговия на Китай със САЩ - процъфтяващата търговия между двете съседки и геополитически партньори няма да обърне в по-дългосрочен план общото забавяне на китайския износ.
Лошата новина за много китайски производители и износители е, че богатите страни на Запад намаляват зависимостта си от китайски стоки. Американски правителствени служители и техните съюзници в Европа подтикваха компаниите да преместят производството далеч от Китай към кръг от доверени нации.
Това отслаби търговските връзки между САЩ и Китай. САЩ станаха сравнително по-малко важен експортен пазар за Китай през последната година и половина, докато зависимостта на САЩ от Китай като доставчик на стоки е намаляла още повече, според Unctad.
Германия иска спешно да намали риска от Китай „без да преследва отделяне“„Икономическата стратегия на Китай има за цел да го направи по-малко зависим от други страни, като същевременно направи международните производствени вериги по-зависими от Китай“, казва външното министерство в доклад от 64 страници
Китайският внос също спада с повече от очакваното през юли, понижавайки се с 12,4% в сравнение с миналата година, спрямо спада от 6,8% през юни, отбелязвайки най-лошия месец на спад на годишна база от януари и доста под спада от 5%, очакван от анкетираните икономисти.
Спадът на китайския внос, който включва междинни стоки, които китайските компании превръщат в крайни продукти, отразява по-широката слабост в цялата верига на глобалното производство, казват анализатори. Това показва и колко хладно остава вътрешното потребление, дори след като преди шест месеца китайската икономика беше освободена от свързаните с Covid ограничения.