Как животните се справят с жегите
Хората не са единствените, които страдат от рекордните жеги. Животните също са засегнати от високите температури.
И докато човешкият организъм разполага основно с един инструмент да се спаси – потенето – при животните техниките са повече, пише CNN.
Ето някои от начините, които животинският свят използва в битката с жегите.
Аз съм килимче
Ако имате куче или котка, със сигурност сте виждали тази техника.
Животното ляга и се изпъва по цялата си дължина с разперени крайници. И макар че понякога може да изглежда доста комично, това всъщност му помага.
Тази животинска климатична техника стана особено известна през миналата година, когато онлайн се появиха снимки от Ню Йорк с катерици, излегнали се по описания начин. Учените, запознати с животниските навици, не се изненадаха.
„Катерицата се стреми да постави възможно най-голяма част от тялото си в контакт с хладна повърхност – паваж или бетон, който е бил на сянка“, казва биoложката Шарлът Девиц.
Според нея това e популярен метод за регулиране на температурата сред катериците, защото тези животни по принцип не губят много топлина. Тя прогнозира, че подобни гледки ще стават все по-чести заради изменението на климата и нуждата на животните да се охлаждат.
През 2021 г. проучване установява, че някои животински видове развиват повече определени части на тялото си, за да се адаптират към горещините - например по-големи клюнове, крака или уши, което им помага да регулират телесната си температура.
При изследването на вид австралийски папагал е уставено, че клюнът му се е увеличил с 10% от 1871 г. насам. Растеж се наблюдава и в крилете на някои видове прилепи.
Според Сара Райдинг, австралийски изследовател, документираните промени сочат, че животните се развиват, но това не означава непременно, че те са се научили да се справят с жегите.
„Промяната във формата не бива да се разглежда като положително, а по-скоро като тревожно явление“, казва тя.
Червените кенгура в Австралия ближат предните си лапи, покривайки ги със слюнка. При изпаряването на секрета тази част от тялото им се охлажда.
Други слабо известни животинчета – бодливите мравояди – пък издухват слуз през ноздрите си, за да намокрят върха на муцуната си.
Когато щъркелите прегряват, започват да отделят върху краката си течност, която съдържа урина и изпражнения. Процесът се нарича „урохидроза“ и е познат на науката отдавна. Корморани и пеликани пък пърхат по особен начин за да се разхладят – с отворена човка и интензивно стягане на мускулите на шията и гърлото.