По примера на Путин: Си Дзинпин може да пропусне срещата на Г-20 в Индия
Китайският президент Си Дзинпин вероятно ще пропусне срещата на върха на лидерите на Г-20 в Индия, съобщиха за Reuters запознати източници от Индия и Китай.
Дипломат, базиран в Китай и служител, работещ за правителството на друга държава от Г-20, заявиха, че премиерът Ли Цян се очаква да представлява Пекин на срещата на 9-10 септември в Ню Делхи.
Говорителите на индийското и китайското външно министерство не отговориха на запитванията за коментар.
Според Kyodo, Ли вероятно ще присъства и на срещата на върха на лидерите от Източна и Югоизточна Азия в Джакарта, Индонезия, на 5-7 септември.
Срещата на върха в Индия се разглеждаше от анализаторите като събитие, на което Си може да се срещне с президента на САЩ Джо Байдън, който потвърди присъствието си, тъй като двете суперсили се стремят да стабилизират отношенията си, влошени от редица търговски и геополитически напрежения.
За последен път Си се срещна с Байдън в рамките на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, през ноември миналата година.
Очакванията за среща бяха подхранвани от потока от висши американски служители, които посетиха Пекин през последните месеци, включително министърът на търговията Джина Раймондо по-рано тази седмица.
Друга предстояща среща на високо равнище, на която двамата лидери се очаква да разговарят лице в лице, е срещата на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско на 12-18 ноември.
Припомняме, че руският президент Владимир Путин вече обяви, че няма да пътува до Ню Делхи за форума на Г-20 и ще бъде представляван от външния министър Сергей Лавров.
Си Дзинпин обаче присъства на срещата на лидерите на групата на БРИКС, включваща големи развиващи се икономики като Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, която се проведе в Южна Африка миналата седмица.
На този форум участие взе и Путин, но чрез видеообръщение.
Си и индийският министър-председател Нарендра Моди проведоха разговор в кулоарите на срещата на БРИКС в Йоханесбург и обсъдиха намаляването на напрежението в двустранните отношения, които се влошиха след сблъсъците по тяхната хималайска граница през 2020 г., при които загинаха 24 войници, допълва Reuters.