Какво се случва с руските граждани, които си позволяват да критикуват руската инвазия в Украйна? На този въпрос се опитва да отговoри в свой материал Reuters и разказва историята на Тимофей Руденко, който се оказва, че с месеци не може да излезе от затвора.

Според руските съдебни документи 30-годишният руснак е бил арестуван и задържан пет пъти в рамките на два месеца през лятото за редица простъпки, включително ругатни по минувачи и неподчинение на полицейски служители.

Всеки път, когато е бил освобождаван, след като е излежавал присъди от 10 до 15 дни в затвора за дребни престъпления, той е бил незабавно прибиран за ново дребно нарушение и връщан в ареста, показва преглед на публично достъпните документи.

Майката на Руденко Юлия Кисельова коментира пред информационната агенция, че е видяла как синът ѝ е задържан за пети път на 7 юли, секунди след като е излязъл от затвора.

"Настаниха го в кола още на изхода и го закараха в нов съд", казва тя, настоявайки, че той не е направил нищо нередно и е бил набелязан, защото през последните месеци е публикувал в социалните медии критични постове за войната в Украйна.

Две седмици по-късно нещата стават още по-сериозни.

Руски военен блогър е арестуван в МоскваАндрей Куршин управлява съдържанието в канала Moscow Calling в Telegram и има около 87 000 абонати


Руденко, бивш руски военен психолог, е арестуван за шести път на 21 юли - този път за предполагаемо оправдаване на тероризма в интернет, което е по-тежко престъпление, наказуемо с до седем години затвор, според съдебните протоколи, които не дават повече подробности за предполагаемото му престъпление в очакване на съдебния процес.

Кисельова свидетелства, че синът ѝ, който сега е затворен в следствения арест в Москва, отрича всички предполагаеми престъпления, а Reuters не успява да провери от независими източници тезата ѝ, нито да се свърже с Руденко в ареста. Неговите адвокати отказват да обсъждат случая му, както и руската полиция и прокуратура.

Но трима руски адвокати по правата на човека описват преживяването на Руденко като пример за "въртележките от арести" – многократни задържания за дребни престъпления, като всеки арест се извършва в същия ден, в който заподозреният приключва изтърпяването на наказание лишаване от свобода, което го прави арестант почти постоянно. Те заявяват, че тази практика е един от инструментите, използвани от руските власти в борбата им срещу несъгласието на много руснаци с 18-месечния конфликт в Украйна.

Висшият разследващ орган на Русия, Следственият комитет, Министерството на вътрешните работи и Главната прокуратура не коментират т.нар. „въртележки“, но подобни поредни арести не са незаконни, тъй като руското законодателство позволява на съдиите да разпореждат "административни" задържания до 30 дни за дребни нарушения.

Според руската правозащитна група OVD-Info, чиито данни за задържанията на протестиращи срещу войната са широко цитирани в международните медии и представляват рядък независим барометър за мащаба на репресиите в Русия, "въртележките" от арести печелят време на властите, за да проучат миналото и онлайн активността на дадено лице и евентуално да започнат по-сериозни наказателни дела.

Обратно у дома: Дроновете връщат войната в Русия През последните седмици атаките с безпилотни апарати на руска територия значително се увеличават


"Натискът върху опозиционно настроени и антивоенни активисти нараства пред очите ни", казва Иван Вторушин, който ръководи екип от над 400 адвокати-доброволци, защитаващи хора по дела, свързани със свободата на изразяване, в базираната в Москва OVD-Info.

Преглед на руските съдебни архиви, направен от Reuters, установява седем случая на "въртележки" от арести през тази година, при които заподозрените са арестувани и вкарвани в затвора между два и пет последователни пъти.

Валерия Ветошкина, адвокат в „Първи отдел“, руска неправителствена организация за защита на човешките права, специализирана в правната защита на хора, обвинени в шпионаж или държавна измяна, заявява, че знае за около 10 примера за „въртележки от арести“ досега през 2023 г., включително седемте, посочени от информационната агенция. Тя добавя, че истинската цифра вероятно е много по-висока.

Путин и „хората, които ни вредят“

Откакто Русия нахлу в Украйна в рамките на това, което Москва описва като специална военна операция, законите в страната бяха затегнати, за да се ограничи публичната критика на действията на Кремъл. Например "дискредитирането на армията" и разпространяването на "фалшиви новини" за предполагаеми руски зверства в Украйна - две нови престъпления, включени в закона през март 2022 г. - могат да вкарат инакомислещите в затвора за години.

През декември опозиционният политик Иля Яшин например е осъден на повече от осем години затвор за „разпространяване на фалшиви новини за армията“ заради видеоклип в YouTube, публикуван през април, в който той обсъжда открити от западни журналисти доказателства за руско клане на украинци в Буча, близо до Киев, и поставя под съмнение твърдението на Москва, че тези съобщения са били изфабрикувани.

Не отговарят на нашите ценности: Без „Барби“ и „Опенхаймер“ в руските кинаВместо тях, министерството на културата предлага


През април тази година руският парламент гласува за удължаване на наказанието за държавна измяна от 20 години на доживотен затвор, като законодателите се позовават на безпрецедентни заплахи за Русия от страна на Украйна и западните ѝ съюзници.

Оправдаването на тероризма - обвинението, повдигнато на Руденко, пък криминализира публичните коментари в подкрепа на групи или лица, считани от Москва за терористични.

В края на юли руският президент Владимир Путин, попитан от репортери дали е разтревожен от арестите на руснаци, които имат "съмнения" относно войната, изказва предположение, че потушаването на несъгласието е оправдано в момент на опасности за националната сигурност.

"Смятам, че трябва да има определено отношение към тези хора, които ни вредят вътре в страната", казва той. "Трябва да имаме предвид, че за да постигнем успех, включително и в зоната на конфликта, трябва да спазваме определени правила."

Според тримата адвокати, които твърдят, че тази практика е била по-рядко срещана преди войната и до голяма степен е била ограничена до дисиденти като Алексей Навални, опозиционни политици като Яшин и членове на различни антиавторитарни движения като пънк групата Pussy Riot и не е засягала обикновени граждани, все пак не е напълно ново явление.

Русия отказа да разследва катастрофата с Пригожин по международните правилаЕкспертите са категорични, че това поставя под въпрос резултатите от разследването


Използването на "въртележката" от арести отразява как властите експериментират с различни тактики за ограничаване на инакомислието, казва Лорън Маккарти, доцент по правни науки и политология в Масачузетския университет в Амхърст, която е изследвала законите за протестите в Русия.

Пример за това е Ление Умерова, маркетинг мениджър на модна марка в анексирания от Русия Крим, която е била арестувана и задържана четири пъти между декември и май за поредица от дребни или административни нарушения, включително неподчинение на заповед на полицейски служител и нарушения при преминаване на границата. След това на 5 май Федералната служба за сигурност (ФСБ) я отвежда със самолет до Москва и я арестува по обвинение в шпионаж, сочат документите.

В момента жената, която е отказала да вземе руски паспорт след анексирането на Крим през 2014 г., се намира в затвора Лефортово в Москва.