Повече от 60 държави се включват в договора за опазване на океаните на ООН
Очаква се в сряда десетки държави да подпишат нов договор на ООН за опазване на световния океан - още една стъпка в усилията за преодоляване на щетите, нанесени на крехката морска среда от прекомерния риболов и други човешки дейности.
Глобалният пакт за опазване на биоразнообразието в открито море, припомня Reuters, беше окончателно договорен през март и официално приет от ООН през юни. Той се разглежда като важен инструмент за постигане на договорената миналата година цел за опазване на 30% от сушата и морето на Земята до 2030 г., известна като "30 до 30".
Очаква се най-малко 60 държави да подпишат споразумението на годишната сесия на Общото събрание на ООН в сряда. Преди да влезе в сила обаче, то все още трябва да бъде ратифицирано на национално ниво.
Мадс Кристенсен, временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на "Грийнпийс интернешънъл", определя подписването като "мощен сигнал", спомагащ за поддържане на инерцията за постигане на целта "30 до 30".
"Но това подписване е чисто символичен момент", казва той. "Сега политиците трябва да върнат договора у дома и да гарантират, че той ще бъде ратифициран в рекордно кратки срокове."
Споразумението ще създаде океански резервати, в които риболовът ще бъде забранен, а също така ще гарантира, че човешката дейност в открито море ще подлежи на оценка на въздействието върху околната среда.
Международният съюз за защита на природата изчислява, че за стартирането на договора ще са необходими 500 млн. долара финансиране, а специален фонд за изпълнение и изграждане на капацитет може да изисква още 100 млн. долара годишно.
Заплахите за океанската среда нарастват през последните години в резултат на прекомерния риболов, както и на повишаването на температурите, а нови заплахи могат да се появят и от добива на полезни изкопаеми от океанското дъно и използването на геоинженерни технологии за повишаване на капацитета на океана да абсорбира въглероден диоксид.
Групите за защита на околната среда твърдят, че договорът трябва да влезе в сила най-късно до 2025 г., за да се гарантира постигането на целта за защита "30 до 30".
"Океанът не може да чака, а след като договорът се подготвя през по-голямата част от последните 20 години, няма абсолютно никакво време за губене", категорична е Джесика Батъл, експерт по океаните от Световния фонд за дивата природа.
Устойчиво бъдеще за океаните
„Днес в Ню Йорк Организацията на обединените нации прие историческо споразумение, целящо да гарантира опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие в зоните извън националната юрисдикция, които обхващат над 2/3 от океана“, гласи прессъобщение на ООН от 19 юни, което цитира генералния секретар Антониу Гутериш: "Вие вдъхнахте нов живот и надежда, за да дадете на океана шанс да се пребори“.
По думите му, основавайки се на наследството на Конвенцията на ООН по морско право, това споразумение значително укрепва правната рамка за опазване и устойчиво използване на морското биологично разнообразие в над 2/3 от океана. То осигурява съществена рамка за междусекторно сътрудничество между държавите и другите заинтересовани страни за насърчаване на устойчивото развитие на океана и неговите ресурси и за справяне с многообразния натиск, пред който е изправен.
Споразумението разглежда четири ключови въпроса.
„С него се създава рамка за справедливо и равноправно разпределение на ползите, произтичащи от дейности по отношение на морските генетични ресурси и цифровата информация за морските генетични ресурси в райони извън националната юрисдикция, като се гарантира, че тези дейности са от полза за цялото човечество. То ще даде възможност за създаване на инструменти за управление, основано на райони, включително морски защитени зони, за опазване и устойчиво управление на жизненоважни местообитания и видове в открито море и в международната зона на морското дъно“, посочват от ООН.
Такива мерки са от решаващо значение за постигането на глобалната цел "30 до 30" за ефективно опазване и управление на поне 30% от световните сухоземни и вътрешни водни площи, както и на морските и крайбрежните райони до 2030 г., както е договорено в Глобалната рамка за биологичното разнообразие от Кунмин и Монреал.