Доходността на държавните облигации на САЩ продължи да се повишава, като тази на референтните 10-годишни съкровищни бонове се установи на най-високото си ниво от 2007 г., покачвайки се през 15 от последните 20 седмици, според пазарните данни на Dow Jones.

Фондовите пазари също се повишиха в понеделник, след като основните индекси отбелязаха най-лошото си седмично представяне от март.

S&P 500 се покачи с 0,4%, технологичният Nasdaq Composite добави 0,5%, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна леко с 0,1%, или 43 пункта, обобщава The Wall Street Journal.

Доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши с 0,103 процентни пункта до 4,541% спрямо 4,438% в петък, правейки по-малко привлекателни по-рисковите активи като акциите, които напоследък губят сила след ралито по-рано тази година.

От началото на 2023 г. S&P 500 е нараснал с 13%, Nasdaq Composite е скочил с 27%. Широкият индекс и технологичният са загубили съответно по 3,8% и 5,4% през септември.

S&P 500 и Nasdaq Composite паднаха за трета поредна седмицаНарастващата доходност на държавните облигации тежи върху акциите

Миналата седмица Федералният резерв на САЩ реши да остави лихвените проценти на настоящите им нива, но даде знак, че очаква лихвите да останат по-високи и през 2024 г. – перспектива, която разтърси инвеститорите.

Икономистите се опасяват, че покачващите се цени на петрола и възможността за устойчивостта на по-високите разходи по заемите ще накарат американците да намалят харченето за хранене навън, пътуване и други дискреционни категории.

Фючърсите на сорта Брент се установиха на 93,29 долара за барел, което е леко повишение. Цените на петрола са се повишили със 7,4% през септември.

На този фон акциите в енергийния сектор напреднаха с 1,3%, представяйки се най-добре в рамките на S&P 500 в понеделник.

Уолстрийт се надява цената $100 за барел петрол да не е това, което е билаПокачването на цените на петрола може да подкопае опита на Фед за меко приземяване на американската икономика

Акциите на Warner Bros Discovery паднаха с 4% вчера, след като холивудски писатели, студиа и стриймъри заявиха, че са постигнали предварително споразумение за прекратяване на месечна стачка. Акциите на Netflix се покачиха с 1,3%.

Нови икономически данни, очаквани по-късно тази седмица, биха могли да дадат сигнал за това как по-високите лихвени проценти влияят върху икономическата активност. Актуализираният доклад за брутния вътрешен продукт за второто тримесечие се очаква в четвъртък. Данните за потребителските разходи ще излязат в петък. Търговците на дребно Nike и Costco, както и операторът на круизни линии Carnival, са сред компаниите, които трябва да отчетат печалби тази седмица.

Нагоре или надолу? Тройна дилема тормози европейските централни банки Във всички региони лихвените проценти са много близо до пика, което допълнително затруднява институциите

В Европа водещите индекси на основните фондови пазари закриха вчерашната търговска сесия със спадове. Инвеститорите оценяваха въздействието, което ще окажат поредицата решения за лихвените нива на големите централни банки от миналата седмица, както и перспективата ставките да се задържат високи за по-дълго време, обобщава CNBC.

Междувременно доходността на 10-годишните германски облигации достигна най-високото си равнище юли 2011 г., нараствайки до 2,783%.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 затвори надолу с 0,6%, като почти всички сектори бяха на отрицателна територия. Компаниите за пътувания и развлечения загубиха 3% от стойността си, а акциите на производителите на стоки за бита се понижиха с 2%.