Заплахата от по-високи лихви за по-дълго помрачи настроенията на Уолстрийт
Най-високата доходност на държавните облигации на САЩ от повече от десетилетие предизвика нова разпродажба на фондовия пазар в четвъртък, докато притесненията за задържането на лихвените проценти високи за по-дълго време надвиснаха над Уолстрийт.
S&P 500 падна с 1,6% в четвъртък, като всичките 11 сектора завършиха деня надолу.
Технологичният Nasdaq Composite загуби 1,8%, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 1,1%, или около 370 пункта.
И трите индекса са на път да завършат седмицата на червено.
При отделните представяния акциите на Cisco паднаха с 3,9%, след като доставчикът на мрежово оборудване заяви, че планира да купи компанията за киберсигурност Splunk за 28 милиарда долара. Акциите на Splunk напреднаха с 21%.
На другия полюс бяха акциите на FedEx, които се повишиха с 4,5% след отчитане на печалбите на компанията, която се представи най-добре в S&P 500.
Акциите на британския дизайнер на чипове Arm Holdings паднаха под цената си при IPO от $51 в обедната търговия, преди да затворят на $52,16.
Разпродажбата на държавни облигации, предизвикана от изненадващо силни икономически данни, повиши доходността им.
Тази на 30-годишните бонове се повиши до 4,55%, най-високото ѝ ниво от 2011 г. и най-голямото ѝ еднодневно увеличение от юни 2022 г. Доходността на 10-годишните книжа се установи на 4,479%, най-високото ѝ ниво от 2007 г. насам. 2-годишната доходност се повиши до 5,148%, което е най-високата ѝ стойност от 2006 г.
Акциите се повишаваха през първата половина на 2023 г. след резки разпродажби през миналата година, тласнати нагоре от надеждите на инвеститорите, че Федералният резерв ще прекрати кампанията си за повишаване на лихвените проценти и подкрепени от ентусиазма около технологиите за изкуствен интелект.
Настроението на Уолстрийт обаче напоследък се помрачи.
Индексът Nasdaq се е понижил с 3,5% от миналия петък, насочвайки се към най-лошото си седмично представяне от 10 март.
Dow, S&P 500 и Nasdaq са изправени пред последователни месечни спадове за първи път от миналия септември.
Федералният резерв реши да задържи лихвените проценти стабилни в сряда, както очакваха инвеститорите.
Централните банкери на САЩ обаче сигнализираха, че очакват да запазят лихвите по-високи и през 2024 г.
В своите прогнози и коментари някои членове на Фед намекнаха, че така нареченият неутрален лихвен процент или процентът, необходим за поддържане на нивата на инфлация и безработица стабилни във времето, може да бъде по-висок в дългосрочен план.
„Работата на Фед все още не е свършена“, коментира Клиф Корсо, президент и главен инвестиционен директор на Advisors Asset Management, цитиран от The Wall Street Journal. Той посочва ускоряващата се икономика и признаци на възраждаща се инфлация.
Централната банка се стреми да създаде така нареченото меко кацане, охлаждайки икономиката достатъчно, за да свали инфлацията, без да предизвиква рецесия.
Последните икономически данни показват, че постигането на тези цели все още е далеч.
Броят на молбите за безработица са паднали до 201 000 през седмицата, приключила на 16 септември, съобщи Министерството на труда вчера. Това е под консенсусната оценка от 225 000, според FactSet, т.е. знак за все още силен пазар на труда.
Междувременно по-високите цени на горивата заплашват да повишат инфлацията. Фючърсите на суровия петрол паднаха леко до 89,63 долара за барел, но са поскъпнали със 7,2% от началото на септември.
Инвеститорите предупреждават, че икономиката може да не издържи в продължителен период на по-високи лихви – настроения, които подхранват песимизма на фондовия пазар.
Проучване на ипотечния финансов гигант Freddie Mac показа, че средната лихва по стандартната 30-годишна фиксирана ипотека се е повишила до 7,19% от 7,18% седмица по-рано. Това отбеляза шеста поредна седмица на задържане на лихвите над 7%.
В Европа Stoxx Europe 600 също загуби около 1%. В Азия хонконгският индекс Hang Seng и японският Nikkei 225 се понижиха с повече от 1%.