Ще загуби ли Мъск битката с Комисията по ценни книжа заради Twitter
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) отново изправя Илон Мъск пред съда и този път може да спечели.
Регулаторът поиска от съда да вземе показания от предприемача относно разследването за придобиването на Twitter за 44 млрд. долара, съобщава Reuters.
Това е третият случай, в който SEC дава Мъск на съд.
Предишните два са от 2018 г. и 2019 г. във връзка с туит, изпратен от Мъск, в който той съобщава, че е осигурил финансиране, за да придобие Tesla, припомня агенцията.
Макар този път залогът да е по-малък, новото дело отново осветява враждата между най-богатия човек в света и най-могъщия регулатор на ценни книжа.
"Това дело се различава от предишните, защото е за принудително изпълнение на призовка.", обяснява Стивън Криминс, партньор в адвокатската кантора Davis Wright Tremaine и бивш адвокат на SEC. "Законът предвижда, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) има право да изпраща призовки за снемане на показания по време на разследването и за събиране на документи."
Ако Мъск не се подчини на съда, вероятно ще му бъде наложена глоба, докато не даде показания, твърдят адвокати. По-нататъшно неподчинение може, в краен случай, да доведе до затвор.
Комисията по ценни книжа и борси, която отказа коментар пред Reuters, проверява дали Мъск е нарушил законите за ценните книжа през 2022 г., когато е купил акции на Twitter, който след това преименува на X, както и изявленията и документите, които е направил във връзка със сделката.
Според SEC, разследването е започнало през април 2022 г., а Мъск е предоставил документи и е дал показания чрез видеоконференция на две половиндневни заседания през юли същата година. По-късно SEC е получила нови документи и е призовала Мъск през май да свидетелства отново, този път в офиса си в Сан Франциско, където е базиран X.
Мъск се е съгласил да даде показания на 15 септември, но два дни преди това е повдигнал "неоснователни възражения" и е заявил, че няма да се яви. Отказал е предложенията на SEC да даде показания в Тексас, където живее, допълва SEC.
Сред възраженията си Мъск заявява, че SEC се опитва да го "тормози". В четвъртък той написа в X, че подобни агенции се нуждаят от "цялостен ремонт". Адвокатът на Мъск Алекс Спиро заяви, че разследването е "объркано".
Не е необичайна практика SEC или други федерални агенции да търсят допълнителни свидетелски показания в хода на разследването, казват адвокатите.
Според Хауърд Фишър, партньор в адвокатската кантора Moses & Singer и бивш адвокат на SEC, съдът вероятно ще нареди на Мъск да се яви за допълнителни показания.
През 2018 г. съдът принуди Джей-Зи да даде показания, след като той игнорира призовките. Музикантът беше представляван от същия адвокат, който сега защитава Мъск.
Съдът в Сан Франциско обаче едва ли ще вземе предвид лошите отношения на Мъск с агенцията и ще се съсредоточи върху това дали SEC се е съобразила в разумна степен с графика му и с други логистични съображения. Адвокати, с които Reuters разговаря, заявиха, че SEC изглежда е изпълнила тази задача.
"Мъск не иска да бъде притискан", каза Робърт Френчман, партньор в Mukasey Frenchman, който е защитавал клиенти по дела на SEC. "Не мисля, че е вероятно той да спечели тази битка."