Как Илон Мъск влияе на съдбите на народите - с изключение на Китай
Повечето бизнес лидери прекарват целия си живот, без да създадат международен инцидент. Илон Мъск го направи два пъти този месец.
Първо, той си навлече гнева на Украйна заради разкритията в биографията му, с автор Уолтър Айзъксън, че е отказал да активира сателитната услуга Starlink над Крим, като по този начин осуетява украинска атака срещу руския флот.
Дни по-късно Тайван го критикува за думите му, че Китайската народна република вижда самоуправляващия се остров по същия начин, по който САЩ виждат Хаваите. „Тайван не е част от #КНР и със сигурност не е за продан!“ написа външното министерство на острова в мрежата на Мъск X, известна преди като Twitter.
Това бяха само няколко от точките в „дипломатическата програма“ на Мъск този месец, която включи срещи с лидерите на Израел, Турция и Унгария, пише The Wall Street Journal.
Международното влияние на Мъск представлява интересен проблем за САЩ.
В свят, в който геополитическото лидерство зависи все повече от технологиите, Мъск би трябвало да бъде един от най-важните активи на САЩ. Той обаче де факто е независим актьор.
Разбира се, търговията се преплита с държавните дела от векове.
През 1700 г. Източноиндийската компания се превръща от търговско дружество във военна и правителствена организация, която администрира британските територии в Индия (до прекратяване на нейното съществуване през 1858 г).
Уилям Рандолф Хърст манипулира обществените настроения, за да вкара САЩ в конфликт с Испания, отчасти за да увеличи продажбите на вестници.
Хенри Форд, пламенен изолационист, се опитва да предпази САЩ от двете световни войни. През 1940 г. Форд налага вето на договор за производство на двигатели за бойни самолети, необходими на Великобритания, за да се бори с нацистка Германия.
По време на Студената война Арманд Хамър използва позицията си на върха на Occidental Petroleum, влизайки в ролята на преговарящ, бизнесмен и филантроп в рамките на идеологическите вражди между СССР и САЩ – като през цялото време извлича печалба от това.
Джордж Сорос използва богатството, спечелено от валутни спекулации срещу някои страни, за да настоява за демокрация и човешки права в други.
Илон Мъск дължи влиянието си не на контрола върху петрола, капитала или частните армии, а на технологиите - жизненоважни за икономическата конкурентоспособност, националната сигурност и общественото мнение, посочва WSJ.
НАСА и Пентагонът силно зависят от притежаваната от Мъск SpaceX, за да стигнат до космоса. Както отбелязва Грегъри Алън от Центъра за стратегически и международни изследвания, SpaceX не е като традиционен изпълнител на отбраната, почти изцяло зависим от продажби, одобрени от правителството на САЩ. Towa означава, че Мъск се чувства по-малко задължен да съгласува своите възгледи с тези на Вашингтон.
След като Русия нокаутира другата сателитна услуга на Украйна в ранните часове на инвазията си през февруари 2022 г., украинците приписаха заслугата за възстановяване на свързаността на бойното поле, помагаща на страната да избегне поражение, на предоставените от Мъск терминали Starlink. (За случая над Крим Мъск неколкократно каза, че Starlink не е била активирана там, за да избегне риска да стане „съучастник в голям военен акт и ескалация на конфликт.“)
Колкото до Tesla, основаната от Мъск компания не е единственият производител на електрически превозни средства в света, но е най-модерният и най-престижният.
Затова много държавни лидери смятат, че да има фабрика на Tesla в страните им осигурява опора за бъдещето на индустрията.
Ето защо Китай позволи на Мъск да отвори изцяло притежавано дъщерно дружество, първото за чуждестранен автомобилен производител, в Шанхай през 2019 г., залагайки правилно, че присъствието на Tesla ще даде тласък на местните марки. The Wall Street Journal съобщи и, че Саудитска Арабия преговаря с Tesla за инвестиции, но Мъск отрече информацията.
И накрая, докато купуването на Twitter (сега X) от Мъск се оказа изключително слабо във финансово отношение, това може би е успешно от политическа гледна точка, давайки му възможност да контролира кой да бъде чут или не толкова в най-влиятелната социална мрежа в света, коментира още изданието.
Само САЩ биха могли да произведат предприемач като Мъск, който емигрира от Южна Африка в Канада като тийнейджър, а след това в Щатите. „САЩ буквално дестилират човешкия изследователски дух“, казва той на Айзъксън.
И може би само в САЩ той би могъл да има толкова голяма политическа автономия.
Мъск е в почти непрекъснат конфликт с държавата - от Федералната търговска комисия до Министерството на правосъдието. В Китай или Русия, където властта идва от един човек, това би могло да му струва целия бизнес и свободата му. В САЩ, където властта се разпръсква между различни клонове и партии, Мъск процъфтява.
Прокурори и SEC разследват Tesla по таен проект, свързан с къща за МъскОще през юли WSJ съобщи, че членовете на борда на Tesla са разследвали дали с ресурсите на компанията е било злоупотребено в рамките на известния вътрешно Project 42, и дали Мъск е участвал лично
По-значима от независимостта на Мъск от правителството на САЩ обаче е неговата уязвимост към Китай
Айзъксън пише, че затварянето на фабрики, наложено от Китай и след това от Калифорния по време на битката с Covid-19, е разпалил бунта на Мъск срещу авторитетите. И все пак само Калифорния предизвиква гнева на Мъск: той нарича локдауните фашистки, а отговорниците за това решение - невежи. Мъск не казва публично нищо подобно за Китай - дори докато фабриката на Tesla в Шанхай е затворена за 22 дни миналата година.
Уважението на Мъск към Китай се простира до X. Айзъксън пише, че малко след като купува бившия Twitter Мъск казва на журналиста Бари Вайс, че платформата ще трябва да внимава какви думи използва по отношение на Китай, „защото бизнесът на Tesla може да бъде застрашен“.
Вероятно не би трябвало да критикуваме Мъск за това, че се бори с американските политици, докато се преклонява пред Пекин; главните изпълнителни директори на много компании правят същото - от Walt Disney до JPMorgan Chase, отбелязва WSJ.
Разликата, разбира се, е, че съдбата на нациите зависи много повече от това коя има най-добрата технология, отколкото от най-добрия банков заем или анимационен филм.
Влиянието на Мъск върху международните отношения ще се охлади, ако влиянието му върху технологиите отслабне.
Конкурентите работят усилено, опитвайки се да ограничат пазарния дял на SpaceX в сферата на изстрелването на ракети и този на X на пазара на социалните мрежи.
Що се отнася до електрическите автомобили, сега, когато китайските марки наваксват изоставането, очакванията са Tesla да бъде изтласкана от китайския пазар, подобно на други чуждестранни компании, за които Пекин решава, че вече не са му полезни.
Така Мъск може да се окаже по-малко уязвим към Китай, когато вече няма продажби, които да защитава.