„Най-голямата офшорна вятърна ферма“ в света произведе първата си енергия
През уикенда проектът, описван като "най-голямата офшорна вятърна ферма в света", направи голяма крачка напред, след като произведе първата си енергия, съобщава CNBC.
Вятърната ферма Dogger Bank, разположена край бреговете на Североизточна Англия в Северно море, се изгражда на три етапа - А, B и C - и ще има общ капацитет от 3,6 гигавата, след като бъде напълно пусната в експлоатация. Предложена е и четвърта фаза, известна като Dogger Bank D.
"Първата турбина на проекта в рамките на Dogger Bank А започна да се върти и да произвежда електроенергия в събота, 7 октомври", се казва в съобщение на проекта за вятърна ферма.
"Енергията от първата офшорна вятърна турбина сега се предава към националната мрежа на Обединеното кралство чрез високоволтовата система за пренос на постоянен ток на Dogger Bank, като по този начин за първи път се използва HVDC технология във вятърен парк в Обединеното кралство", се допълва в съобщението.
Мащабът на проекта е значителен, като според тези, които стоят зад него, той ще може да захранва с енергия до 6 милиона жилища годишно. В Dogger Bank се използват огромните турбини Haliade-X на GE Vernova, чиито лопатки са с дължина 107 метра.
Dogger Bank е съвместно предприятие, в което участват SSE Renewables, Equinor и Vårgrønn, които притежават дялове съответно от 40%, 40% и 20%.
В изявление SSE главният изпълнителен директор Алистър Филипс-Дейвис заявява, че Dogger Bank "ще даде значителен тласък на енергийната сигурност на Обединеното кралство, достъпността и лидерството в борбата с изменението на климата".
"Точно по този начин трябва да реагираме на енергийната криза", добавя той.
Equinor е норвежка компания, по-известна с добива си на нефт и газ, но участва и в проекти за вятърна енергия като Dogger Bank и Hywind Tampen.
"Мегапроект за възобновяеми енергийни източници като Dogger Bank представлява индустриален вятърен център в сърцето на Северно море, който играе важна роля в амбициите на Обединеното кралство за офшорна вятърна енергия и подкрепя амбициите му за нулево нетно потребление", смята главният изпълнителен директор на Equinor Андерс Опедал.
Министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак приветства новината. Сунак - който е подложен на остри критики от някои среди след промяната в политиката по отношение на климата - определи офшорния парк като "решаващ за производството на възобновяема, ефективна енергия, която може да захранва британските домове от британските морета".
Обединеното кралство е дом на развит сектор за офшорна вятърна енергия, благодарение на характеристики като добра скорост на вятъра, дълга брегова линия и сравнително плитко морско дъно.
Сред големите офшорни вятърни паркове във водите край Обединеното кралство е Hornsea 2 - напълно функциониращо съоръжение със 165 турбини, което може да се похвали с капацитет от над 1,3 GW. Датската енергийна компания Orsted вече го нарече "най-големият инсталиран вятърен парк в света".
Макар че участниците в проекта Dogger Bank многократно са го наричали "най-големият офшорен вятърен парк в света", в изявлението от понеделник той е посочен и като "най-големият офшорен вятърен парк в процес на изграждане" - очевидно намек за факта, че все още е необходима значителна работа, преди да бъде завършен.
От другата страна на Атлантическия океан САЩ трябва да извървят дълъг път, за да настигнат страни като Обединеното кралство, тъй като редица фактори създават трудна среда за развитието на сектора там.
Първата американска офшорна вятърна ферма - 30-мегаватовата Block Island Wind Farm - започна търговска дейност едва в края на 2016 г., въпреки че САЩ планират да увеличат капацитета си за офшорна вятърна енергия през следващите години.
През ноември 2021 г. е положен началото на проекта Vineyard Wind 1, който е наречен "първата офшорна вятърна ферма с търговски мащаби в САЩ".