След поредната година на напрежение между САЩ и Китай президентите на двете страни ще се срещнат лично тази седмица за втори път, откакто Джо Байдън влезе в Белия дом.

Това ще бъде рядка среща на върха преди началото на президентския изборен цикъл в САЩ, пише в свой анализ на знаковата среща CNBC, а заемането на твърда позиция по отношение на Китай, втората по големина икономика в света, е една от малкото области на двупартийно съгласие в страната.

"Въпреки това фокусът ще бъде върху разширяването на диалога, за да се намалят рисковете в отношенията и да се предотврати криза, която никой от лидерите не търси", казва Майкъл Хирсън, ръководител на отдела а изследвания на Китай в 22V Research. "Спорни точки като Тайван и Южнокитайско море трябва да се управляват внимателно. По тази причина срещата е много важна, особено преди политически натоварената 2024 г., която ще започне с важни президентски избори в Тайван през януари и ще завърши с президентските избори в САЩ."

Последен шанс за САЩ и Китай: Защо срещата Байдън-Си може да промени светаДипломацията на двете световни сили днес е изправена пред повече предизвикателства, отколкото за последните две десетилетия


Напрежението между САЩ и Китай ескалира през последните няколко години, като това започна с митата при администрацията на Тръмп и се пренесе в по-широки технологични ограничения при администрацията на Байдън, припомня CNBC.

Противоречия от началото на февруари заради предполагаем китайски шпионски балон, летящ във въздушното пространство на САЩ, са пример колко крехки са станали отношенията между двете суперсили – инцидентът доведе до преустановяване на и без това ограничените към онзи момент разговори на високо равнище.

През април базираният във Вашингтон мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания публикува доклад, в който отношенията между САЩ и Китай се описват като "попаднали във влошаващ се порочен кръг".

"Това се изразява в безизходица - а всъщност и в спираловидно нарастване на напрежението - което отива дори по-далеч от типичната "дилема на сигурността", при която всяка страна предприема мерки за защита, които на свой ред пораждат несигурност у другата страна, която след това отговаря със същото", се казва в доклада.

Все пак настроенията започват да се подобряват през лятото, след като държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посещава Пекин през юни – посещение, последвано от такива на няколко други висши представители на Вашингтон.

В началото на октомври лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър и петима други американски сенатори, представляващи както Републиканската, така и Демократическата партия, провеждат 80-минутна среща с китайския президент Си Дзинпин.

Самолетоносачи засилват напрежението от Сирия до ТайванСАЩ обяви нови удари срещу ирански структури в Сирия, Тайван следи китайска авионосна група


Но и двете страни заявяват, че очакват повече действия по тази ос.

"Настоящата тенденция в китайско-американските отношения е на облекчаване на напрежението", казва Шен Ямей, директор на отдела за американски изследвания и асоцииран научен сътрудник в Китайския институт за международни изследвания, като изтъква, че създаването на много нови канали за комуникация означава, че тепърва ще се случват някакви процеси.

Контрол на износа

По време на срещата тази седмица Шен очаква китайската страна да повдигне въпроса за експортния контрол и инвестиционните ограничения на САЩ.

Администрацията на Байдън ограничи американските компании да продават високотехнологични продукти, предимно полупроводници, на китайски компании и се опита да направи това и по отношение на американските инвестиции в китайски технологии, акцентира CNBC и припомня, че през август министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо отказва на исканията на Китай за намаляване на контрола, определяйки темата като "въпрос на националната сигурност".

Според държавните медии китайският вицепремиер Хе Лифен е повдигнал сходни въпроси по време на подготвителните срещи с американския финансов министър Джанет Йелън в Сан Франциско на 10 ноември.

Глобална сигурност по китайски: Близо до Русия, разбирателство със САЩ Xiangshan Forum в Пекин събира повече от 30 министри на отбраната и множество военни началници


"Освен Тайван, контролът върху износа е основна грижа на Пекин, но във Вашингтон няма политическа позиция за отмяна на съществуващия контрол", казва Габриел Вилдау, управляващ директор в консултантската фирма Teneo. "Непосредствено след срещата е вероятно да се отбележи цикличен връх за двустранните отношения. Ключовият въпрос е дали този връх ще се превърне в плато, или политическият натиск ще предизвика нов цикъл на влошаване".

Най-малкото, през януари в Тайван ще се проведат президентски избори и победител, привърженик на независимоста на острова, може да засили недоволството на Пекин.

Области на сътрудничество

Администрацията на Байдън заявава, че САЩ се конкурират с Китай, като същевременно се стремят да гарантират, че "няма да се стигне до конфликт".

"Срещата между Байдън и Си може да включва обещание за сътрудничество или създаване на нова официална двустранна работна група за безопасно използване на изкуствен интелект", казва Уилдау от Teneo и добавя, че "двамата лидери може да се ангажират да си сътрудничат и да координират предоставянето на хуманитарна помощ за Газа, да осигурят безпрепятствено преминаване на зърно през Черно море и да подкрепят следвоенното възстановяване в Газа и Украйна".

Все пак САЩ остават най-големият търговски партньор на Китай на база една държава.

Уроци от Русия: Как Китай се готви за потенциален военен конфликт със САЩЗамразяването на чуждестранните резерви на Китай изглежда все по-неизбежно, смятат анализатори


Шен обаче посочва, че доверието между САЩ и Китай все още е на много ниски нива.

"Сега никой не вярва на това, което другият казва", казва тя.

Но знаците на добра воля се увеличават през седмиците, предшестващи планираната среща на върха в сряда, заедно със срещата на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество - възобновяват се повече директни полети между САЩ и Китай, а през октомври китайските вносители на стоки подписват първите от 2017 г. насам споразумения за закупуване на американски селскостопански продукти на едро.

Миналата седмица Министерството на търговията на Китай обявява, че събира информация в опит да се справи с неравностойното третиране на чуждестранните предприятия в Китай спрямо местните - дългогодишно оплакване от страна на чуждестранния бизнес.