Инфлацията в САЩ се охлажда и повишава надеждите за „меко приземяване“
Индексът на потребителските цени в САЩ, който измерва широка кошница от често използвани стоки и услуги, остава без промяна през октомври спрямо предходния месец, но се увеличава с 3,2% на годишна база - по-бавен темп от регистрирания през септември годишен ръст. Данните за октомври също така са под прогнозите на Уолстрийт, отбелязват CNBC и The Wall Street Journal.
Като се изключат променливите цени на храните и енергията, т.нар. основни цени се повишават с 4% на годишна база. Това представлява най-малкото увеличение от септември 2021 г. и е под прогнозата на анализаторите за 4,1%.
Основният ИПЦ се е повишил с 0,2% през октомври, което е по-ниско темпо в сравнение със септември и август. Прогнозата на анализаторите беше за 0,3% ръст. Основният ИПЦ се увеличи с 0,4% през септември, припомня CNBC.
Забавянето отразява по-ниските цени на нови и употребявани автомобили, самолетни билети, както и охлаждането при жилищните разходи, обобщава WSJ.
Данните за базисните цени често се разглеждат като по-добър показател за бъдещата траектория на инфлацията, отколкото общите числа.
В този контекст докладът за инфлацията от днес подсказва, че Федералният резерв е приключил през юли своите 11 исторически увеличения на лихвените проценти и е вероятно да запази разходите по заемите стабилни и на следващото си заседание, предвидено за 12-13 декември, отбелязва още WSJ.
Пазарите в САЩ се оцветиха в зелено след публикуването на доклада, като основните борсови индекси се повишиха, а доходността на държавните облигации падна рязко по време на сутрешната търговска сесия.
Инфлацията се понижава значително от пика си от близо 9% миналото лято, тъй като Федералният резерв повиши лихвените проценти до 22-годишен връх в битката си с високите цени с цел забавяне на по-широката икономика. Фед спря тези увеличения на последните си заседания, докато централните банки анализират дали по-нататъшните увеличения са оправдани.
Фед крайна сметка се надява да постигне така нареченото меко кацане, при което понижава инфлацията до целта от 2%, без да предизвика рецесия.
В момента този резултат изглежда постижим, посочва WSJ, допълвайки, че инфлацията се е забавила значително, докато пазарът на труда и икономиката като цяло остават на стабилна основа. На свой ред много анализатори отхвърлиха прогнозите си за рецесия.
Силните потребителски разходи наистина помогнаха за укрепването на икономическата устойчивост в САЩ тази година, но все пак много икономисти продължават да смятат, че американците ще охладят харченето, тъй като въздействието от повишаването на лихвените проценти на Фед ще продължи да прониква в икономиката. Това включва очаквано забавяне в наемането на работна ръка и в растежа на заплатите, което може да намали желанието на американците да харчат, пише още WSJ.
CNBC допълва, че докато пазарните играчи преобладаващо вярват, че централната банка на САЩ е приключила със затягането на паричната политика, последните данни за пазара на труда са изпратили противоречиви сигнали.
През октомври работните места в неселскостопанските сектори се увеличават само със 150 000, което показва, че пазарът на труда най-накрая показва признаци, че реагира на усилията на Фед да коригира дисбаланса между търсенето и предлагането, смятан за допринасящ фактор за инфлацията.
Разходите за труд се увеличават с много по-бавни темпове през последната година и половина, тъй като производителността през 2023 г. се повишава, отбелязва още CNBC.
По-общо казано, брутният вътрешен продукт на САЩ се повиши през третото тримесечие, нараствайки с 4,9% на годишна база, но повечето икономисти очакват темпът на растеж да се забави значително, пише изданието.
Други индикатори показват, че очакванията на потребителите за инфлацията са в посока нагоре, заради вероятността от скок в цените на бензина и несигурността, причинена от войните в Украйна и Газа.
Миналата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл засили безпокойството на пазарите, посочвайки, че той и колегите му не са убедени, че са направили достатъчно, за да намалят инфлацията обратно до 2% годишен темп и няма да се поколебаят да повишат лихвите, ако тя покаже напредък, припомня CNBC.
На този фон се очаква Фед да продължи да говори ястребово, предупреждавайки инвеститорите да не изпадат в самодоволство относно решимостта на централната банка на САЩ да намали инфлацията до дългосрочната си цел от 2%.
Дори ако Фед приключи с повишаването на лихвените проценти, има все повече несигурност относно това колко дълго ще задържи референтните лихви на най-високото им ниво от около 22 години.