За трети път тази година Комисията по ценните книжа и борси (SEC) на САЩ е призована да разследва дали Илон Мъск е дал подвеждащи твърдения на инвеститорите относно смъртта на примати, използвани за изследвания от неговия стартъп за мозъчни чипове Neuralink.

Обвиненията са фокусирани върху скорошните му изказвания на срещата на DealBook на New York Times, че приматите, които са починали след операции с импланти, са били избрани за експерименти, защото вече са били близо до смъртта. В писмо, изпратено вчера до федералните регулатори, група за защита на правата на животните твърди, че изявленията на Мъск са неточни и представляват "възможна измама с ценни книжа".

Това е третото писмо до SEC от края на септември насам, в което се иска разследване на коментарите на Мъск относно тестовете на Neuralink. Документите, свързани с изследванията на компанията, прегледани от WIRED, очертават здравословното състояние на маймуните, използвани за разработване на мозъчните импланти, които скоро ще бъдат използвани при опити с хора.

Neuralink на Илон Мъск започва изпитване на мозъчни чипове върху хораПациентите, които участват в проучването, ще трябва да се подложат на инвазивна мозъчна операция

Помолен да отговори на съобщенията за ужасяващите смъртни случаи, настъпили по време на ранните експерименти с Neuralink, Мъск каза, че маймуните, които са били подложени на експерименталните операции, вече са били неизлечимо болни. "Това е нещо, което бихме могли да поставим само на маймуна, която е на път да умре", каза той, визирайки експерименталния си чип, и добави: "Тя не умря заради Neuralink, а защото имаше рак или нещо подобно."

В писмото на Лекарския комитет се твърди, че няма доказателства, че приматите са имали фатални заболявания, преди да получат импланти. Позовавайки се на ветеринарни документи, с които организацията се е сдобила миналата година, в писмото пише, че учените от Neuralink са извършили експериментални операции на здрави примати, някои от които са получили усложнения, вариращи от сериозни гъбични инфекции заради хлабаво имплантирани чипове до кървене или подуване на мозъка.

Непубликувани досега документи записи от медицински прегледи описват цялостното физическо състояние на приматите, преди да бъдат подложени на експериментите на Neuralink. Прегледът на тези записи установи, че някои маймуни са преминали през обширни здравни прегледи в Калифорнийския университет, преди да бъдат одобрени за изследванията Neuralink.

От „вълшебен миг“ до „искам да го изтръгна“: Да живееш с имплант в мозъкаТехнологията за мозъчно-компютърен интерфейс се развива бързо, но можем ли да си дадем реална представа какво е да живееш с имплант в главата?


През 2018 г. ветеринари от университета са извършили предпроектно изследване на женски макак, наречен Animal 11. Тогава лекарите изследвали далака, черния дроб, лимфните възли, очите и ушите ѝ. Кардиолог е направил и ехокардиограма, за да се увери, че няма данни за скрити сърдечни заболявания, които са често срещани при този вид. След прегледите персоналът отбелязал само една аномалия: Липсват ѝ пръсти на двете ръце и на десния крак.

През декември същата година служителите на Neuralink пробиват черепа ѝ и имплантират електроди в мозъка ѝ в рамките на експериментална операция. Няколко месеца по-късно тя е евтаназирана, след като имплантите се заразяват.

По време на срещата на върха на Dealbook Илон Мъск оприличи съоръженията на Neuralink като "маймунски рай".

Разследване на WIRED установи, че приматите от Neuralink са оцелели в продължение на седмици, след като са били подложени на експерименти с имена като "изследване на разсейването на черепната топлина" или "изследване на преживяемостта при поставяне на електроди".

Приматите могат да живеят до 40 години в плен, но повечето от животните, които Neuralink евтаназира при експериментите си, все още не са достигнали зряла възраст.

Чипирането на мозъка с изкуствен интелект все още разделя ученитеТъй като изкуственият интелект усъвършенства невротехнологиите, мнозина експерти призовават към предпазливост

През октомври 2018 г. ветеринарен лекар от UC Davis одобрява Animal 13 за използване в експеримент на Neuralink. Животното е на 6 години, когато получава своите импланти. Според предпроектния физически преглед и ехокардиограма, екипът на Дейвис не е забелязал никакви медицински аномалии преди операцията. Отбелязват се само повърхностни драскотини и лека травма на устните (като част от битка с друго животно).

Започвайки през ноември 2018 г. Animal 13 редовно е било упоявано с кетамин и закачано към научни инструменти за "неврозаписи". След един от тези сеанси през следващия месец екипът Дейвис забелязал, че кожата в близост до имплантите се усеща топла на допир, сочат документите.

През следващите три месеца имплантите на Animal 13 се инфектират. През март 2019 г. тя е евтаназирана. При аутопсията ѝ са отбелязани данни за оток на мозъка.

"Когато става дума за предполагаеми нарушения на хуманното отношение към животните, толкова сериозни, колкото тези, които са повдигнати срещу Мъск, трябва да има по-голяма инициатива, за да му се потърси отговорност", казва конгресмен Ърл Блуменауер в интервю за WIRED.

Миналата седмица от SEC са казали на Блуменауер, че не могат да потвърдят или отрекат дали разследват коментарите на Мъск.

"Мъск продължава да дава подвеждащи и неверни твърдения за експериментите, провеждани върху маймуни от Neuralink", се твърди в писмото на лекарския комитет. "Призоваваме Комисията по ценните книжа и борсите да разследва този въпрос и да накаже Neuralink и Мъск по подходящ начин."