ЕЦБ: Очакванията за намаляване на лихвите напролет са преждевременни
Европейската централна банка ще има нужда от поне още една пролет, за да направи преоценка на политическите си перспективи, а пазарните очаквания за намаляване на лихвените проценти през март или април догодина са преждевременни.
Това заяви Бостян Васле, член на ръководството на ЕЦБ, цитиран от Reuters.
Миналата седмица ЕЦБ остави лихвените проценти непроменени и се обяви за стабилна политика през следващите месеци, въпреки че инвеститорите оказваха натиск върху банката да последва Федералния резерв на САЩ и да сигнализира за намаляване на лихвите предвид поредицата от неочаквано благоприятни данни за инфлацията.
Но Васле, който освен член на ЕЦБ, е управител на Централната банка на Словения, отхвърли пазарните залози и дори заяви, че условията за финансиране може би не са достатъчно рестриктивни предвид падащата доходност по облигациите и очакванията за намаляване на лихвените проценти със 150 базисни пункта през 2024 г.
"Пазарните очаквания за намаляване на лихвените проценти според мен са преждевременни, както по отношение на началото на намаленията, така и по отношение на съвкупността от ходове", коментира Васле пред Reuters.
Финансистът е смятан за един от по-консервативните членове на Управителния съвет на ЕЦБ, определящ лихвените проценти, подчертава агенцията.
Източници, близки до дискусията миналата седмица, коментират, че преразглеждане на посланието на ЕЦБ преди март е малко вероятно, което прави трудно намаляването на лихвения процент преди юни.
Сега пазарите виждат 50:50 вероятност за намаляване на лихвите през март, докато до април се очаква пълно намаляване, а до юни - повече от два хода. Васле обаче твърди, че ЕЦБ може да се нуждае да види резултатите от първото тримесечие, за да обмисли дори преразглеждане на позицията си.
"До заседанието през януари ще получим малко нови данни, така че едва през март или април ще имаме повече информация за инфлацията, растежа,
фискалната политика и пазара на труда. Ще трябва да разберем по-добре основните тенденции, а също така се нуждаем и от новите прогнози", допълва Васле.
Въпреки че инфлацията, която последно беше 2,4%, вероятно е достигнала дъното си за момента, се очаква тя отново да нарасне, преди да може да спадне до 2% през втората половина на 2025 г.
"Инфлацията може да се повиши отново още в началото на годината, а след това да се колебае от 2,5% до 3% през първата половина на следващата година. Така че е уместно да изчакаме и да наблюдаваме растежа на цените през този период и да преоценим прогнозата си.", смята банкерът от ЕЦБ.
Заплатите също са неизвестна величина, тъй като работниците, които са загубили част от реалните си доходи заради високата инфлация през последните години, искат компенсации.
Пазарите на труда обаче се държат по начин, различен от историческата норма. Обикновено безработицата се повишава, когато централната банка затяга политиката си, и в резултат на това растежът спира. Този път, пазарът на труда остава изключително свит, дори когато Блокът е близо до рецесия, тъй като компаниите се нуждаят от повече работна ръка в подготовка за възстановяване.
"По-голямата част от формирането на заплатите ще се случи през първото тримесечие и трябва да видим дали работниците ще поискат допълнително възнаграждение, или компаниите ще абсорбират част от ръста на заплатите чрез маржовете", допълва Васле.