В опит да се спаси: Signa преговаря продажбата на Chrystler Building
Европейската компания за недвижими имоти Signa, която е в несъстоятелност, води преговори за потенциална продажба на дела си в нюйоркския небостъргач Chrysler Building и се отказва от частния си самолет, съобщава Reuters. Това е важен етап от спасяването на гиганта за недвижими имоти на основателя Рене Бенко.
Тези планове, обявени пред кредиторите във Виена, са първата актуализация на назначения от съда синдик за Signa. Компанията е най-голямата досега жертва на кризата с недвижимите имоти в Европа.
"Започнат е план за ликвидация и ускорена продажба на инвестиции и активи", пише в изявление на синдика Кристоф Щапф.
Холдинговото дружество на Signa - група от около 1000 компании, с престижни проекти и магазини в Германия, Австрия и Швейцария - подаде молба за обявяване в несъстоятелност миналия месец с дългове за около 5 млрд. евро.
Това идва като драматичен обрат в двайсетгодишната история на австрийския конгломерат, който подчерта мрачните перспективи пред по-широкия сектор на недвижимите имоти след рязкото повишаване на лихвените проценти и разходите за строителство, коментира Reuters.
През изминалите седмици редица дъщерни дружества на Signa последваха със собствени молби за обявяване в несъстоятелност, като се очакват още. Бенко, един от най-известните европейски магнати в областта на недвижимите имоти, беше изваден от класацията на Forbes за милиардерите в света, а негов заместник беше уволнен.
През 2019 г. Signa и базираният в Ню Йорк строителен предприемач RFR Holding придобиха Chrysler Building - кулата в стил арт деко, която при завършването си през 1930 г. е била най-високата сграда в света.
Други активи, които могат да бъдат продадени, включват дялове в медийни компании Signa притежава дял в най-влиятелния австрийски таблоид Kronen Zeitung.
Signa е длъжник на няколко банки, включително швейцарската Julius Baer и австрийската Raiffeisen Bank International. BayernLB и Helaba, регионалните банки с държавна подкрепа за две от най-богатите германски провинции - Бавария и Хесен, също са отпуснали на групата по няколкостотин милиона евро, твърдят запознати.
Германия, най-голямата икономика в Европа, е в разгара на криза в сектора на недвижимите имоти, след като рязкото повишаване на лихвените проценти и разходите за строителство принудиха някои предприемачи да обявят несъстоятелност. Сделките бяха замразени, а цените паднаха.
В продължение на години секторът на недвижимите имоти беше в основата на германската икономика, като на него се падаше около една пета от производството и едно от всеки десет работни места. Благодарение на ниските лихвени проценти милиарди бяха вложени в недвижими имоти, които се считаха за стабилни и сигурни, допълва Reuters.