Microsoft спира поддръжката на Windows 10. Защо това е екологична заплаха?
Планът на Microsoft за прекратяване на поддръжката на операционната система Windows 10 може дa изпрати около 240 милиона персонални компютри на боклука, което би увеличило количеството електронни отпадъци на сметищата, съобщават от Canalys Research, цитирани от Reuters.
Електронните отпадъци от тези персонални компютри се очаква да достигнат тегло от приблизително 480 милиона килограма, което се равнява на 320 000 автомобила.
Въпреки че много персонални компютри могат да останат функционални години след края на поддръжката на операционната система, Canalys предупреждава, че търсенето на устройства без актуализации на сигурността ще бъде слабо.
Microsoft обяви план за предоставяне на актуализации за сигурност за устройствата с Windows 10 до октомври 2028 г., но таксата за това все още не е ясна. Ако структурата на цените за удължената поддръжка на операционната система отразява предишните тенденции, миграцията към по-нови компютри може да се окаже по-рентабилна, което ще увеличи броя на старите компютри, които отиват за скрап, акцентират още от Canalys.
Нова технология улеснява извличането на златото от електронните отпадъци Ключовият елемент в нея има графенът или двуизмерният въглерод
Целта на Microsoft е да прекрати поддръжката на Windows 10 до октомври 2025 г. Следващото поколение на операционната система, за което се очаква да въведе усъвършенствана технология за изкуствен интелект в персоналните компютри, може потенциално да даде тласък на бавно развиващия се пазар на персонални компютри.
Твърдите дискове, използвани в персоналните компютри и сървърите за съхранение на данни, се рециклират, за да се съберат материали за използване в двигателите на електромобилите и дори за производство на енергия от възобновяеми източници.
"Превръщането на излезлите от употреба компютри в магнити, които задвижват устойчиви технологии като електромобили и вятърни турбини, ще помогне за посрещане на нарастващото глобално търсене на електроенергия", смята главният търговски директор на Noveon Magnetics Питър Афиуни, като добавя, че твърдите дискове често се изхвърлят преди да достигнат края на функционалния си живот, което създава излишък от отпадъци от редкоземни магнитни материали.
Компанията за рециклиране на батерии Redwood Materials посочва, че батериите могат да се рециклират почти безкрайно, за да се възстановят метали като литий, кобалт, никел и мед.
Електронните отпадъци като заплаха
Британският Кралски монетен двор ще извлича злато от електронни отпадъциБританският Кралски монетен двор обяви, че планира да построи завод в Уелс, който може да извлича стотици килограми злато и други скъпоценни метали от електронни отпадъци, като мобилни телефони и лаптопи
Електронните отпадъци представляват значителен риск за здравето поради съдържащите се в тях токсични компоненти. Сред тях са живак, олово, кадмий, полибромирани забавители на горенето, барий и литий, които могат да доведат до увреждане на мозъка, сърцето, черния дроб, бъбреците и скелетната система на човека. Освен това излагането на електронни отпадъци може да засегне нервната и репродуктивната система, което да доведе до заболявания, вродени дефекти, дихателни проблеми, увреждане на ДНК и нарушено когнитивно развитие, особено при децата.
Неправилното изхвърляне и съхраняване на е-отпадъци може да доведе до изпускане на вредни токсини във въздуха, почвата и водата, което оказва влияние както върху човешкото здраве, така и върху околната среда.
И статистическите данни напълно подкрепят тезата за значителното въздействие на електронните отпадъци върху околната среда и човешкото здраве. Според различни изследвания електронните отпадъци съставляват до 70% от всички токсични отпадъци, като едва 12,5% от тях се рециклират - 85% се изпращат на сметища и в пещи за изгаряне, при което във въздуха се отделят вредни токсини.
Първи в света: Увреждането на околната среда става престъпление в ЕСЗаконът въвежда нови наказания, вариращи от лишаване от свобода за физически лица до лишаване на компании от достъп до публични средства
В същото време, ако през 2019 г. в световен мащаб са генерирани 54 млн. метрични тона електронни отпадъци, прогнозите са, че до 2030 г. те ще нараснат до 74,7 млн. метрични тона, което представлява увеличение с 30%.
Европа е с най-висок процент на събиране и рециклиране на електронни отпадъци - 42,5%, докато в Азия този процент е 11,7%, а в Африка е най-нисък - приблизително 0,5%.