От пекарни до банки: Кои компании затвориха в годината на неочаквани фалити
2023 г. може да бъде определена като годината на неочаквани фалити, като през второто тримесечие те достигнаха най-високо ниво от 2015 г. насам.
Фалитите варираха от компании в сферата на търговията на дребно, бижута, пекарни, книги, фармацевтични продукти до големи играчи в сектори като криптовалути, банки и др.
Въпреки че някои от най-големите фалити се случиха в САЩ, като Silicon Valley Bank и FTX, Европа също стана свидетел на своя дял от компании, които затвориха врати, обобщава в бизнес равносметка за годината Euronews.
Осеммесечната агония на Wilko
Пример за това е веригата за търговия на дребно Wilko. През януари компанията взе огромен заем от 40 млн. паунда от Hilco Capital, дружество за преструктуриране.
През февруари Wilko обяви, че съкращава 400 работни места, а през август компанията най-накрая разкри, че ще бъде обявена в несъстоятелност. Фалитът доведе до закриването на 12 000 работни места и 400 магазина.
Дълговете на Wilko възлизат на около 625 млн. паунда и дори многомилионното състояние на семейство Уилкинсън не може да послужи като спасителен пояс.
Сред причините, довели до фалита, основно се изтъква тази, че Wilko, че не е бил достатъчно бърз, за да прекрати производството на неработещи продукти, както и че е отказал подкрепа, докато все още е бил отворен по време на пандемията.
Дружеството беше обвинено и в това, че е взело твърде много и твърде бързо заеми, без да отдели време за създаване на задълбочен план за намаляване на разходите или за разширяване на онлайн звеното си.
Въпреки това други вериги за търговия на дребно, като Poundland, B&M и The Range, се включиха в придобиването на марката Wilko, както и на някои от нейните магазини. Те обещаха да наемат част от съкратените служители и да съживят онлайн бизнеса на Wilko.
Пандемичният удар за Le Pain Quotidien
Белгийската верига от пекарни-закусвални Le Pain Quotidien също обяви несъстоятелност на подразделението си в Обединеното кралство през юли 2023 г.
Оттогава насам веригата е затворила почти всички свои клонове в Обединеното кралство, с изключение на отделни такива като този на гара Сейнт Панкрас.
След подаването на молба за обявяване в несъстоятелност на белгийските и американските си клонове през 2020 г., компанията сключи сделка с Aurify Brands, която да поеме американските ѝ обекти, като последната се съгласи да възстанови около 1000 работни места, като отвори отново поне 35 пекарни.
Пекарната беше тежко засегната от пандемията, като търговията спадна драстично, особено с нарастването на разходите за живот и инфлацията. По-високите наеми, както и разходите за труд, допълнително намалиха маржовете на печалба.
Капанът на бързата смяна на собственост щракна за Paperchase
Веригата за канцеларски материали Paperchase също се срина през февруари след няколко тежки години, дължащи се на бърза смяна на собствеността.
Марката бързо беше поета от Tesco, която все още продължава да предлага голяма част от стоките ѝ, но все пак голям брой от магазините на Paperchase трябваше да бъдат затворени.
Paperchase е жертва на класическо свръхразрастване, като в пика си има около 160 магазина. Освен това се сблъсква с все по-ожесточена конкуренция от други играчи на пазара на канцеларски материали, като Flying Tiger, Smiggle, Card Factory и the Works, както и на търговци на дребно като John Lewis.
В сянката на Amazon: Краят на Book Depository
През април 2023 г. затвори врати и онлайн порталът за книги Book Depository, който притежава най-голямата колекция от английски книги втора употреба в света.
Това стана след сериозни промени от страна на Amazon, компанията майка на компанията, свързани с намаляване на разходите на отдела за книги.
Amazon обяви съкращаването на общо около 27 000 работни места в цялата компания, разпределени между януари и март 2023 г. Те засегнаха особено силно отделите за книги и устройства.
Iceland или когато работниците не знаят, че магазинът затваря
Веригата супермаркети за замразени храни Iceland също обяви затварянето на своя филиал в Ирландия през юни. Това се случи, след като операторът на ирландския клон, Metron Stores, подаде молба за обявяване в несъстоятелност с дълг от около 36 млн. евро.
Компанията понесе остри критики за начина, по който се е справила със затварянето на предприятията в Ирландия, като в някои случаи не е уведомила служителите си за съкращенията.
Стигна се дотам, че работници се явиха на работа и намериха магазините затворени без никаква информация за случилото се.
Tile Giant и обърканите сметки
През февруари британската компания за плочки Tile Giant избра предварителна административна сделка, преди да бъдат назначени синдици.
След сделката бяха затворени 13 магазина исъкратени около 43 работни места, което се дължеше най-вече на това, че компанията се нуждаеше от повече финансиране от първоначално предвиденото.
Vashi ощети крупни инвеститори
Търговецът на бижута на дребно Vashi обяви неплатежоспособност през април след известие за ликвидация от Canary Wharf, където се намираше седалището му, което засегна и няколко други градски гиганти като Allen and Overy.
Видни инвеститори бяха вложили десетки милиони долари в компанията с 4 магазина и около 200 служители.
След затварянето бяха повдигнати множество въпроси относно финансовото управление и надзора на Vashi.
Етичната мода и не толкова етичният фалит на People Tree
През септември марката за етична мода People Tree обяви, че ще ликвидира своя клон в Обединеното кралство, след като дълговете ѝ нараснаха до приблизително 8,3 млн. паунда. Компанията дължеше стотици хиляди лири на инвеститори като Oikocredit и Shared interest, както и на основни доставчици в Индия.