Индия иска Олимпийските игри през 2036 г., но готова ли е за това?
Индия се е прицелила в домакинството на най-грандиозния спортен спектакъл в света - Олимпийските игри.
Това се случва на фона на организирането на две големи световни събития през 2023 г. - срещата на върха на Г-20 и срещите Business 20 на най-големите световни индустриални гиганти, пише CNBC.
През октомври министър-председателят Нарендра Моди обявяви, че Индия планира да бъде домакин на игрите през 2036 г., като според съобщенията това е "вековна мечта" на страната. Индонезия, Мексико, Турция и Полша също са изразили интерес да се включат в надпреварата.
Индия е "абсолютно готова" да бъде домакин на Олимпийските игри, заявява Нита Мукеш Амбани, основател и председател на Reliance Foundation, филантропското звено на Reliance Industries.
Reliance Industries, най-голямата компания в частния сектор в страната, сключва партньорство с Индийската олимпийска асоциация (IOA) миналата година. Това партньорство "има за цел да повиши представянето на индийските спортисти, да подкрепи националните спортни федерации и да изгради авторитета на Индия като световна спортна нация, с амбицията да бъде домакин на Олимпийски игри в бъдеще".
"Хората се събуждат за потенциала на Индия", коментира Амбани след срещата на върха на Г-20 и изразява надежда, че страната ще получи шанса да бъде домакин на Олимпийските игри. "Надявам се, че ще го видя през този живот."
В интервю за CNBC през септември президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах потвържди, че МОК е провел "известен диалог" с Международната олимпийска асоциация (МОА) и индийското правителство относно кандидатурата.
По думите му интересът на Индия към домакинството на игрите е "чудесна новина за цялото олимпийско движение". Страната е на прага на процъфтяващо спортно движение, което излиза извън рамките на по-традиционните спортове и обхваща повече олимпийски, подчертава той.
Минали провали преследват Индия
Въпреки че Индия иска да бъде домакин на най-голямото спортно събитие в света, минали провали хвърлят сянка върху потенциалната кандидатура на страната.
През 2010 г. Индия е домакин на Игрите на Британската общност, които са белязани от забавяне на строителството на инфраструктурата, неспазване на сроковете за подготовка на Ню Делхи и огромно превишаване на бюджета.
По това време The Guardian съобщава, че прогнозните разходи за Игрите на Британската общност са между 2 и 4 млрд. паунда, включително инфраструктурните проекти. Първоначалният бюджет, одобрен от индийското правителство през април 2007 г., е в размер на 500 млн. паунда, посочва още изданието.
Отделно от това BBC определя подготовката за Игрите на Британската общност през 2010 г. като "огромна катастрофа за връзките с обществеността" и заявява един месец преди събитието, че Делхи "далеч не е готов", като посочва дупки по пътищата и стадиони, които все още се ремонтират.
През 2011 г., след приключването на игрите, председателят на организационния комитет на Игрите на Британската общност Суреш Калмади е арестуван за корупция и финансови злоупотреби.
Световната купа по крикет тази година, която се проведе в Индия, също предизвиква критики, тъй като при мачовете с участието на страната домакин стадионите се пълнят, но посещаемостта на мачовете с участието на други отбори е слаба.
Някои фенове се оплакват в социалните мрежи, че билетите са били продадени онлайн, но на кадри от събитията на живо се виждат празни места, а британските медии подчертават лошата транспортна свързаност и липсата на основни удобства на стадионите.
Като се има предвид всичко това, може ли Индия да подсигури провеждането на Олимпийските игри през 2036 г.?
Дейвид Картър, доцент по спортен бизнес в University of Southern California, коментира пред CNBC, че корупцията, преразходите и други спорове с голям обществен интерес са станали неразделна част от организацията на повечето Олимпийски игри. Бъдещите държави домакини обаче трябва да са наясно с целта си за организиране на игрите, за да се подготвят и да намалят рисковете, свързани с тези противоречия.
"Търсят ли възвръщаемост на икономическите си инвестиции? Възвръщаемостта под формата на повишаване на статута на националния бранд достатъчна ли е? Комбинация от двете ли се търси? В много случаи разходите за провеждане са само едно от съображенията на фона на по-широки национални инициативи", посочва той и добавя, че "способността за провеждане на Олимпийските игри е въпрос както на политическа воля, така и на предоставяне на убедителен логистичен план, включващ съоръжения, осигуряващи максимална стойност за всички заинтересовани страни".