Западните санкции спъват газовите амбиции на Русия
Санкциите на САЩ представляват сериозна пречка пред плановете на Русия да увеличи износа на втечнен природен газ (LNG) по море, за да компенсира спада в износа на газ по тръбопроводи за Европа, твърдят анализатори пред Reuters, визирайки забавянето на водещия проект на Москва на това поле.
Русия, която е четвъртият по големина производител на втечнен природен газ в света след САЩ, Катар и Австралия, има амбицията да увеличи дела си на световния пазар до около една пета от сегашните 8%, като утрои производството си до над 100 млн. метрични тона до 2030-35 г. Но докато Москва успешно пренасочва износа си на петрол от Западна Европа към Китай и Индия в условията на санкции, въздействието на ограниченията върху втечнения природен газ е по-сериозно заради относително малкия брой танкери, които могат да превозват този енергиен ресурс, и липсата на достъп на Русия до технологии и финансиране.
Усилията на Русия да пренасочи продажбите на газ към Китай, вторият по големина потребител на енергия в света след САЩ, досега имат ограничен успех, тъй като продължителните преговори за повече от удвояване на настоящите продажби чрез газопровода "Силата на Сибир 2" все още не са довели до сключване на солиден договор.
В същото време проектът Arctic LNG 2, който се контролира от най-големия руски производител на втечнен природен газ Novatek, е изправен пред забавяне, посочват източници на информационната агенция. Търговските доставки на втечнен природен газ от проекта се очакват не по-рано от второто тримесечие на 2024 г. или след това, докато от Novatek са поели ангажимент те да започнат през първото тримесечие.
Капацитетът на Arctic LNG 2 се предвижда да бъде 19,8 млн. метрични тона годишно и 1,6 млн. тона годишно стабилен газов кондензат. Това го превръща в централен елемент от плановете на Русия за увеличаване на приходите от енергоносители, след като износът на газ по тръбопроводите на държавната компания "Газпром" за Европа намаля наполовина през миналата година до малко над 100 млрд. куб. м.
Кремъл разчита на продажбите на енергия, които през миналата година съставляват 57% от общите приходи от износ на Русия и 27% от брутния ѝ вътрешен продукт.
Форсмажорни обстоятелства
Преди дни САЩ наложиха санкции на проекта, които според Русия отразяват желанието на Вашингтон да елиминира съперниците си на пазара на втечнен природен газ. Те обаче принудиха Novatek да обяви форсмажорни обстоятелства за доставките от проекта.
Опасявайки се от ответната реакция на санкциите, чуждестранните акционери са преустановили участието си в проекта, като са се отказали от ангажиментите си както за финансиране, така и за договори за изкупуване на газ, съобщава в понеделник вестник „Комерсант".
Джейсън Фиър от компанията за доставка на втечнен природен газ и брокерска дейност Poten & Partners заявява, че декларацията, че Русия не може да изпълни договорните си задължения, е "предупредителен сигнал" за бъдещи руски проекти за втечнен природен газ.
"Форсмажорните обстоятелства са знак, че засега ще бъде много трудно да се продължи с други проекти", казва той. "Русия вероятно се нуждае и от чуждестранно оборудване и друга подкрепа, за да завърши останалите си LNG проекти, а санкциите затрудняват това."
Arctic LNG 2 е разположен на полуостров Гидан, който се простира в Карско море, северно от Сибир. Novatek, създадена като алтернатива на „Газпром“, има 60% дял в проекта. Китайските държавни петролни компании CNOOC и China National Petroleum Corp имат по 10% дял, както и френската TotalEnergies и консорциум на японските Mitsui and Co и JOGMEC.
Проблемите на проекта включват техническото предизвикателство да се превърне газът в течност чрез охлаждането му до минус 162 градуса по Целзий. Според експертите Китай разполага с капацитет за изграждане на модули за втечняване, но няма опит в проектирането и изграждането на необходимото модерно критично оборудване - както и Русия.
В същото време много западни компании, които притежават нужния технически опит, напуснаха Русия заради конфликта в Украйна. Френската инженерна група Gaztransport & Technigaz например преустановява през януари действието на договора си с руската корабостроителна компания „Звезда" за 15 кораба за пренос втечнен природен газ (LNG).
"Има още няколко компании, които предлагат системи за задържане, но GTT са водещ доставчик и не знам дали другите системи са наистина конкурентни“, казва Фиър.