Любов в слънце и буря: Как Райън и Софи живеят и работят на лодка в морето
Всичко започва с едно съобщение в WhatsApp през 2016 г.
Райън праща на приятелката си Софи историята на друга двойка, които са продали цялото си имущество, за да си купят лодка и да обикалят света.
„Представете си изненадата ми, когато тя отговори, че е готова да направи същото и то – до края на годината. Оттогава двамата изградихме живот, който обичаме - без да се отказваме от обещаващата си кариера. И живеем на лодка“, казва той.
Ето и предисторията. 2015 г. е тежка и за двамата. Райън се опитва да създаде стартъп заедно със свои съквартиранти. Той е американец в Стокхолм, който мечтае да катери върхове. Но е счупил рамото си при инцидент и мечтата му вече изглежда неосъществима. Софи е преживяла един бърнаут заради напрежение в работата и мисли за различна реализация, разказва Business Insider.
Двамата живеят в Швеция, но искат да пътуват. И решават, че ще плават в продължение на година, а след това ще се върнат у дома. Осем години по-късно още са по море.
„Минали сме през здравословни проблеми, морски бури, борили сме се, за да запазим връзката си“, обобщава Райън.
Когато решават да тръгнат по море, и двамата вече имат жилища в Стокхолм. Дават ги под наем, за да имат някакъв капитал. Купуват си 16-метрова лодка.
С времето двамата се научават така да организират времето си, че пътуването да не пречи на работата им и обратното. След всяка седмица плаване те пускат котва или са на пристанище за пет-шест седмици. Така успяват да балансират между задължения и удоволствие.
„Работим когато можем, понякога и посред нощ. Софи работи с американски компании, а аз с европейски. Често пъти работим в различни часове на денонощието, а понякога графикът ни не съвпада и с този на колегите, особено ако сме на някое отдалечено място“, казва Брайън.
Макар че технологиите вече гарантират добра интернет връзка, това невинаги важи за мореплавателите. Ето защо двамата трябва да съобразяват пътуванията си с работата.
Когато тръгват да пътуват компанията на Райън Dakota Lithium, която, произвежда акумулатори, е току-що създадена. Той продължава да работи от морето и всъщност лодката им е първата машина с инсталирани батерии от стартъпа. Скоро след това и други собственици на лодки започват да ги ползват, а днес компанията е сред утвърдените имена в бранша.
Уж на шега Софи решава да документира пътуването им и всичко започва с майтапи пред камера. Полека обаче хобито се превръща в професионален канал в YouTube, който днес има близо 75 хил. абонати и носи приходи.
И понеже така или иначе се занимава със създаване на съдържание Софи започва и да работи в сферата. Днес е консултант на различни компании, опитващи се да пробият в сферата на онлайн съдържанието.
Така чрез плаването и двамата успяват да изградят и кариери. Може би различни от това, което са си представяли, но все пак успешни.
Всичко това може и да звучи лесно, но изобщо не е. Ежедневието на лодка всъщност е голямо предизвикателство.
„Работим един до друг по цял ден. Райън често говори по телефона, докато моята работа изисква да съм много концентрирана. В малко постранство като лодката това е много трудно постижимо, така че комуникацията ни трябва да е на ниво“, казва Софи.
Тя обяснява, че свободното си време прекарват различно от другите двойки. Например разглеждат пристанище или пък се впускат в открито море. Така „почивката“ един от друг всъщност е един с друг. Ако една обикновена двойка могат да се виждат само сутрин и вечер преди и след работа, при тях това е невъзможно.
По отношение на връзката си двамата са в уникална, но и трудна ситуация. Те го осъзнават и ползват терапевт.
„Преди няколко години Софи ми заяви, че иска да отиде в родната си Франция, за да остане сама. Помислих си, че връзката ни е заплашена, но осъзнах, че имаме нужда да не сме заедно известно време, за да можем да сме заедно на лодката“, казва Райън.
Да живееш по този начин звучи като сбъдната мечта, но си има и своите минуси. Един от тях е невъзможността да отидеш на лекар. Преди години Софи получава сериозни изгаряния, докато двамата плават около бреговете на Африка. Райън е принуден да влезе в ролята на лекар и да тръгне към Испания по възможно най-бързия начин, за да намерят истински специалист.
Освен това подобен начин на живот означава и пълно доверие на човека до теб. Вие сте и семейство, но и екипаж.
Колко струва всичко това?
Зависи в коя част на света се намирате, отговаря Софи. Райън пък обяснява, че на лодка можеш да живееш с какъвто бюджет имаш – и като просяк, и като крал.
В северните части на Европа например се преживява с около 1500 долара месечно. В Бермуда обаче всичко е далеч по-скъпо – пристанищни такси, застраховки, храна.
Въпреки че е вълнуващо, морето понякога омръзва. Тогава двамата си вземат „почивен ден“, слизат на сушата и се виждат със семейства и приятели. Продължават да работят, но вече сред повече удобства като неограничено време под душа или съдомиялна машина.
Какво е следващото приключение? Да си купят по-голяма лодка. Така ще имат повече пространство и всеки ще разполага с офис на борда. Преди това обаче ще живеят на сушата за първи път от години – в американския щат Мериленд. Поне за известно време.