Хейтър, селфи, биткойн: Думите, които преди 30 години никой не знаеше
Навлизането в дигиталната ера промени комуникацията, като я рационализира чрез каналите на социалните медии.
Нашият общоприет речник сега включва множество неологизми – новосъздадени думи, изразяващи понятия, които в миналото са били съвсем непознати.
Ето защо CEOworld анализира съдържанието на различни онлайн речници, включително Merriam-Webster и Urban Dictionary, за да създаде списък с думи, които не са се използвали преди 90-те години на миналия век, но сега са неизменно са част от всекидневното ни общуване.
Хейтър
Първа употреба: 1991 г.
Значение: Негативен или критичен човек
Популяризирано от песента "Playa Hater" на Notorious B.I.G. от 1997 г., като корените му са проследени до песента "Psycobetabuckdown" на Cypress Hill от 1991 г. в хип-хоп речника The Right Rhymes.
Смартфон
Използвана за първи път: 1992 г.
Значение: Мобилен телефон, който изпълнява много компютърни функции
Макар че обикновено се свързва с пускането на първия iPhone през 2007 г., терминът "смартфон" възниква през 1992 г. със създаването на личния комуникатор Simon от IBM, който съчетава функциите на мобилен телефон и персонален цифров асистент (PDA).
Wi-Fi
Използвана за първи път: 1997 г.
Значение: Безжични мрежови протоколи, които позволяват на устройствата да се свързват с интернет
Изобретен през 1997 г., Wi-Fi доведе до създаването на стандарти за комуникация в безжични локални мрежи (WLAN).
Емотикон
Първа употреба: 1997 г.
Значение: Малко цифрово изображение, използвано за изразяване на идея или емоция
Произхождайки от японските думи за "картинка" и "символ", първите известни емотикони се появяват в мобилен телефон през 1997 г.
Кибертормоз
Използвана за първи път: 1998 г.
Значение: Употреба на електронна комуникация за тормоз над човек
Документиран през 1998 г., терминът придобива популярност, тъй като онлайн тормозът, включително случаи като самоубийството на 13-годишната Меган Майер през 2007 г., е свързан с трагични последици.
Блог
Първа употреба: 1999 г.
Значение: Редовно актуализирана уебстраница, написана в неофициален стил
Влог
Първа употреба: 2000 г.
Значение: Блог с видео съдържание
Първият влог е публикуван на 2 януари 2000 г. и е дело на Адам Контрас, който внася котка в хотел, забранен за домашни любимци.
FOMO
Първа употреба: 2000 г.
Значение: Страх от пропускане
Теориите сочат, че терминът е създаден през 2000 г. като маркетингов термин от Дан Херман или през 2004 г. от студента по бизнес в Харвард Патрик Макгинис, който популяризира термина, описвайки прекалено амбициозни мениджъри.
Първа употреба: 2002 г.
Значение: Търсене на информация с помощта на търсачката Google
Макар че търсачката Google е създадена през 1998 г., терминът "google" като преходен глагол се появява през 2002 г., използван най-вече в телевизионното предаване "Бъфи, убийцата на вампири".
Селфи
Първа употреба: 2002 г.
Значение: Снимка, която човек е направил сам на себе си
Въпреки че актът на правене на автопортрети датира от 1839 г., терминът "селфи" е създаден през 2002 г., когато пиян австралиец описва своя автопортрет като "селфи", по-късно обявен за дума на годината от Оксфордските речници през 2013 г.
Да пропуснеш мига заради селфи: Как една снимка убива цялото преживяванеНо с възхода на
Секстинг
Първа употреба: 2004 г.
Значение: Изпращане на сексуални снимки или съобщения
Възникнал през 2004 г. по време на скандал с текстови съобщения, в който участва Дейвид Бекъм, "секстинг" придобива масова употреба през 2008 г., разкривайки разпространението на изпращането на открито сексуално съдържание чрез текстови съобщения.
Първа употреба: 2004 г.
Значение: Социална мрежа
Стартирал през 2004 г. като "Thefacebook", терминът "facebook" се трансформира в глагол, обозначаващ действието на прекарване на време в уебсайта за социални мрежи.
Подкаст
Първа употреба: 2004 г.
Значение: Цифрова аудиопрограма за създаване и разпространение на различно по тематика съдържание
Възникнал от аудио блоговете през 80-те години на миналия век, терминът "подкаст" е въведен за пръв път от Бен Хамърсли в The Guardian през 2004 г., за да опише аналитични радиопрограми, които могат да се изтеглят.
Paywall
Първа употреба: 2005 г.
Значение: Система, при която достъпът до целия уебсайт или част от него е ограничен до платени абонати
Въпреки че The Wall Street Journal въвежда Paywall през 1997 г., терминът е официално записан през 2005 г., като представя практиката за ограничаване на достъпа до уебсайта до платени абонати.
YouTuber
Първа употреба: 2006 г.
Значение: Създател на съдържание в платформата за видеоклипове YouTube
Създаден през 2006 г., "YouTuber" се появява като термин за лица, активно ангажирани с платформата YouTube, официално признат от Оксфордския речник на английския език през 2016 г.
Clickbait
Първа употреба: 2006 г.
Значение: Съдържание, чиято основна цел е да насърчи хората да кликнат върху връзка към уебсайт или рекламен банер
Възникнал около 2006 г. и официално добавен в Оксфордския речник на английския език през 2016 г., терминът "clickbait" се отнася до съдържание, предназначено да подтиква към кликване и придобива популярност с възхода на онлайн медиите.
Хаштаг
Използван за първи път: 2007 г.
Значение: Дума или фраза със символа #, използвана като етикет към групи, теми и постове в социалните мрежи
Противно на общоприетото схващане, хаштагът е въведен в Twitter през 2007 г. от потребителя Крис Месина, който предлага използването му за групиране на дискусии със символа #.
Биткойн
Първа употреба: 2008 г.
Значение: Вид криптовалута
Въпреки че криптовалутата биткойн е създадена през 2009 г., терминът е документиран за първи път през 2008 г., когато е регистриран домейнът bitcoin.org.
Фотобомба
Първа употреба: 2008 г.
Значение: Промъкване на заден план по време на снимки
Макар да е добавено в речника Merriam-Webster през 2017 г., "photobomb" води началото си от 2008 г. в Urban Dictionary, като определя действието на умишлено навлизане във фона на снимка.