Северна Корея е изпробвала ракета, която може да се превърне в едно от най-бързите и най-точни оръжия в света - с потенциал да бъде снабдена с ядрена бойна глава.

В неделя режимът на Ким Чен Ун успешно изпита хиперзвуков летателен апарат, изстрелян нагоре с помощта на двигатели с твърдо гориво, съобщава държавната Корейска централна информационна агенция (KCNA), отбелязвайки, че това е четвъртото подобно изпитание на Пхенян и първото, което потенциално може да промени играта в сферата на методите на задвижване и мобилността на подобен тип установки.

Тестът е имал за цел да "провери характеристиките на плъзгане и маневриране на хиперзвукова управляема бойна глава със среден обсег на действие и надеждността на новоразработените многостепенни двигатели с висока тяга на твърдо гориво", разкриват още от KCNA, цитирани от CNN.

Северна Корея придвижва тежки оръжия към южната си границаСеул заявява , че ще преустанови действието на части от споразумението и ще възобнови въздушното наблюдение в близост до границата


Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея (JCS) коментира, че ракетата е прелетяла около 1000 км, преди да се приземи във водите край източния бряг на Корейския полуостров в неделя следобед, като добавя, че изстрелването е било явна провокация, която "сериозно застрашава мира и сигурността на Корейския полуостров".

Според експертите ракетите с хиперзвуково задвижване теоретично могат да летят със скорост, многократно превишаваща тази на звука, и да бъдат много маневрени по време на полет, което ги прави почти невъзможни за сваляне.

Пхенян за първи път изпробва хиперзвукова ракета на 28 септември 2021 г., след което направи още две изпитания в началото на януари 2022 г. Според южнокорейските военни обаче тестът в неделя е показал скок в севернокорейската технология.

"Тестваните през 2022 г. ракети бяха изстреляни с помощта на течно гориво. Този път Северна Корея твърди, че е използвала твърдо гориво", обяснява Ли Сунг-джун, говорител на Обединения комитет на началник-щабовете на Южна Корея.

Пхенян е най-депресиращият град в света. Париж също е в списъкаРазбирането на глобалното разпространение на този проблем е от съществено значение за инициативите за психично здраве и системите за подкрепа


В сравнение с аналозите си с течно, ракетите с твърдо гориво са по-стабилни и могат да бъдат премествани по-лесно, за да се избегне откриването им преди изстрелването, което пък може да бъде реализирано в рамките на няколко минути след разполагането им, акцентират още експертите.

Ако Северна Корея успее да произведе и разположи хиперзвуково оръжие, според анализаторите това може дори да промени военното уравнение в региона.

"Пхенян постига напредък по отношение на възможностите, насочени към преодоляване на противоракетната отбрана на американските бази и съюзниците на САЩ в региона, като разработва по-маневрени бойни глави, както и ракети с твърдо гориво, които са по-лесни за придвижване и изстрелване в кратки срокове", посочва пред CNN Лейф-Ерик Если, професор в университета Ehwa Womans в Сеул.

Но и след предишните тестове на хиперзвукови летателни апарати не липсват подобни оценки.

Надпревара за оръжия: Пхенян води в трансферите на боеприпаси за РусияДвустранните връзки с Москва са


През 2021 г. Лионел Фатън, доцент в Webster University в Швейцария и изследовател към японския Meiji University, също е категоричен: "Ако това е вярно, то означава, че сегашните южнокорейски и японски системи за противоракетна отбрана стават почти безсилни".

Тези системи са предназначени за защита от балистични ракети, които се спускат към целите си от много по-големи височини, отколкото хиперзвуковите.

"Хиперзвукова ракета, която може да порази усъвършенстваните системи за противоракетна отбрана, променя правилата на играта, ако към нея е прикачена ядрена бойна глава", смята и Дрю Томпсън, бивш служител на Министерството на отбраната на САЩ и гостуващ старши научен сътрудник в Lee Kuan Yew School of Public Policy към National University of Singapore, през 2021 г.

След изстрелването тогава KCNA обявява, че разработването на "стратегическото" оръжие е една от петте "първостепенни задачи на петгодишния план" за отбрана на Северна Корея.

Китай задълбочава технологичната надпревара при подводниците Страната е напът да пусне на вода своята подводница с балистични ракети Type 096 преди края на десетилетието


Как работи хиперзвуковото оръжие

Подобно на балистичните, хиперзвуковите оръжия се изстрелват с ракети високо в атмосферата. Но докато бойната глава на балистичната ракета до голяма степен се задвижва от гравитацията, след като започне да се спуска към целта си от височина до 1000 км, хиперзвуковите се гмуркат обратно към Земята по-рано, преди да изравнят траекторията на полета си. По този начин те летят само на десетки километри над земята.

След това оръжието използва вътрешни навигационни устройства, за да прави корекции на курса и да се придържа към целта, докато се движи със скорост до 12 пъти по-висока от скоростта на звука.

Родерик Лий, директор на изследователския отдел в China Aerospace Studies Institute към American Air University, коментира през 2021 г., че траекторията на полета на хиперзвуковите оръжия на по-малка височина означава, че те остават под радарите за по-дълъг период от време, а „това прави нещата наистина сложни за защитника".

От чипове до багери: Китайският внос - спасителният пояс за Путин в УкрайнаТой подпомага руската инвазия и осигурява много пари за китайските компании


Смята се, че само две държави разполагат с разгърнати хиперзвукови ракети: Китай и Русия.

През декември 2019 г. Русия съобщи, че нейната хиперзвукова ракетна система, известна като „Авангард“, е влязла в експлоатация. В речта си пред руския парламент през 2018 г. президентът Владимир Путин я определя като "практически неуязвима" за западната противовъздушна отбрана.

На военен парад през 2019 г. Китай също показа своята ракета DF-17, която може да използва за разгръщане чрез хиперзвуков летателен апарат. В доклад на Проекта за противоракетна отбрана към Центъра за стратегически и международни изследвания, който се позовава на американски служители в областта на сигурността, се казва, че DF-17 може да достави бойна глава на метри от набелязаната цел на разстояние до 2 500 км.

САЩ имат своя собствена програма за хиперзвукови оръжия. През ноември Военноморските сили на страната разкриват, че в сътрудничество с НАСА са провели тестове, които "демонстрират напреднали хиперзвукови технологии, възможности и прототипни системи".

Коя е Ким Йо Чен: Малката сестра, готова за голямата власт в Северна КореяТя е главният цензор, говорител, присмехулник и разпространител на заплахи и злословия, пише в нова книга за сестрата на Ким Чен Ун


Според доклад от 2021 г. на Асоциацията за контрол на въоръженията (ACA) във Вашингтон хиперзвуковите технологии допринасят за "разрастваща се надпревара във въоръжаването, като всички страни бързат с внедряването на новите оръжия, за да не бъдат възприемани като изоставащи от останалите в овладяването на тази област".

Увеличаване на заплахата от Северна Корея

Международната загриженост относно разпространението на оръжия се засили през последните месеци с появата на севернокорейски ракети на бойните полета в Украйна.

По-рано този месец САЩ заявиха, че на 30 декември и 2 януари Русия е изстреляла в Украйна балистични ракети с малък обсег, доставени от Пхенян.

"Това е значителна и обезпокоителна ескалация на подкрепата на КНДР за Русия", заяви говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби.

Ключовите изводи, които (не) разбрахме от срещата Путин - Ким Да се разбере каква е истинската равносметка от срещата на върха в руския Далечен изток е предизвикателство, въпреки че залогът в световен мащаб е огромен


Анализатори подкрепят това мнение, като предупреждават, че използването на севернокорейски ракети в Украйна може да даде на Пхенян данни, недостъпни само през програмата за изпитания, в рамките на която през последните няколко години са изстреляни десетки ракети.

"Ще бъде интересно да се види как тези ракети се представят в по-оперативна среда и извън пропагандната машина на Северна Корея, особено индикациите за точността и използваните системи за насочване", казва Джоузеф Демпси, научен сътрудник по отбранителни и военни анализи в Международния институт за стратегически изследвания.

Нарастват опасенията, че сътрудничеството на Москва с Пхенян ще се засили още повече, тъй като севернокорейският външен министър Чое Сон Хуи е на официално посещение в Русия тази седмица.

Космическото шоу на Путин и Ким: Има лиоръжейна сделка на „Восточний“Срещата между все по-изолираните лидери се следи с повишено внимание от Вашингтон и съюзниците им, които подозират, че те могат да се договорят за търговия с оръжия


Руското външно министерство съобщи в неделя, че Чое ще проведе "преговори" с руския външен министър Сергей Лавров.

Освен че е добавила севернокорейски ракети към арсенала си, Русия е внесла и над 1 млн. артилерийски снаряда от Пхенян, според Националната разузнавателна служба на Южна Корея.