След спада на акциите от срещата на Федералния резерв миналата седмица, когато централните банкери дадоха сигнал, че лихвените проценти ще останат високи за по-дълго време, Nasdaq Composite помръдна леко нагоре в сряда, добавяйки 0,2%, S&P 500 затвори почти без промяна, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,2%.

Инвеститорите са притеснени и от въздействието на по-високите цени на енергията върху инфлацията, която Фед се опитва да укроти, както и потенциалното затваряне на правителството.

Заради по-силната от очакваното американска икономика все повече анализатори смятат, че Фед ще остави лихвените проценти високи, или за да продължи да се бори с инфлацията, или защото не вижда належаща необходимост да ги намали. Това води до повишение на доходността на облигациите, като тази на 10-годишните съкровищни книжа достигна 4,625%, най-високото ѝ ниво от октомври 2007 г., и повишение от 4,558% във вторник.

Уолстрийт се надява цената $100 за барел петрол да не е това, което е билаПокачването на цените на петрола може да подкопае опита на Фед за меко приземяване на американската икономика

Енергийните компании се представят най-добре в S&P 500, като секторът се покачва с 2,5%, докато цените на суровия петрол Брент, международният бенчмарк, растат. Администрацията за енергийна информация съобщи вчера, че запасите от суров петрол в САЩ са спаднали с повече от очакваното миналата седмица до най-ниското си ниво за годината.

На пазарите в Европа и Азия панконтиненталният Stoxx Europe 600 се понижи с 0,2% в сряда. Китайският Shanghai Composite добави 0,2%, а хонконгският Hang Seng спечели 0,8%.