Бизнес активността в еврозоната се свива и през януари
Предприятията в еврозоната са изправени пред труден старт на 2024 г., след като активността отново се свива през януари.
Търсенето продължава да намалява, а ценовият натиск се увеличава поради кризата с хутите в Червено море.
Перспективите за производството се подобряват, но остават на територията на свиването и отчасти са компенсирани от по-рязък спад в доминиращата в блока индустрия на услугите, пише Reuters.
Предварителният съставен PMI индекс за еврозоната, изготвен от S&P Global, се повиши до 47,9 пункта този месец спрямо 47,6 пункта през декември, което е малко под очакванията в анкетата на Reuters за 48,0 пункта, но за осми пореден месец е под нивото от 50 пункта, разграничаващо растежа от свиването.
"Днешните данни потвърждават мнението ни, че икономическата слабост в еврозоната ще продължи по-дълго от очакваното от повечето икономисти и от ЕЦБ", смята Кристоф Вайл от Commerzbank.
Според неотдавнашно проучване на Reuters, прогнозите бяха, че през това тримесечие блокът ще се разшири с 0,1%. Германия и Франция, най-големите икономики на 20-те страни от валутния съюз, отбелязаха подобрение на PMI в производството, но влошаване на този в услугите.
Нападенията на свързаните с Иран йеменски хути в Червено море обаче продължават да нарушават корабоплаването, а индексът на сроковете за доставка в PMI на фабриките в еврозоната спадна значително и за първи път от година насам е под 50.
Европейският съюз е изправен пред риск от рязко повишаване на потребителските цени и забавяне на растежа поради тези смущения, въпреки че все още не е усетил икономическото им въздействие, коментира високопоставен служител от администрацията в Брюксел.
Въпреки това част от повишението на PMI в промишлеността се дължи на резкия спад на индекса на сроковете за доставка.
"Сега отново имаме проблеми със сроковете заради Червено море, това тълкуване наистина е подвеждащо, защото спадът в индекса на доставките се отчита положително в основния индекс", обяснява Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка.
Налице са и данни за ускоряване на инфлацията, след като Индексът на производствените цени се повиши до 54,2 пункта от 53,8, което е най-високата му стойност от май миналата година. Това вероятно ще разочарова финансистите от ЕЦБ, които се стремят да върнат инфлацията към целевото равнище от 2%.
"Инфлационният натиск все още е доста висок. Това ще бъде повод за безпокойство от ЕЦБ, които са особено фокусирани върху инфлацията в сектора на услугите като измерител на вътрешния ценови натиск", смята Брадли Сондърс от Capital Economics.
Индексът PMI в сферата на услугите спадна до тримесечно дъно от 48,4 пункта спрямо 48,8 през декември, което опроверга очакванията за повишение до 49,0 пункта.
Въпреки това оптимизмът за предстоящата година се подобри и индексът на бизнес очакванията скочи до 59,8 от 58,3. За последен път той беше по-висок през май.
Производствената активност, която според PMI се свива от юли 2022 г. насам, отново се понижи този месец - макар и с по-бавен темп. Основното показание отскочи до 46,6 от 44,4, значително над анкетираната оценка за 44,8 пункта.
Индексът за производството, който се включва в съставния PMI, също се повиши до 46,6 от 44,4 пункта.
Макар че предприята отново предприеха съкращения, те се извършват с по-бавен темп, което показва, че дъното може би е преминало. Индексът на заетостта се повишава от 46,7 на 47,0, допълва още Reuters.