Apple засилва плановете си за въвеждане на генеративен AI в iPhone
Apple тихомълком увеличава възможностите си в областта на изкуствения интелект, като прави редица придобивания, наема персонал и актуализации на хардуера, предназначени да въведат AI в следващото поколение iPhone, пише Financial Times.
Технологичният гигант е изключително активен в купуването на стартиращи AI компании, придобивайки 21 от началото на 2017 г., показва проучване на PitchBook. Последната сделка е от началото на 2023 г. – Apple е купила базирания в Калифорния стартъп WaveOne, който предлага видео компресия, задвижвана от AI.
„Компанията се готви да направи някои значителни сливания и придобивания“, казва Даниел Айвс от Wedbush Securities, цитиран от FT. „Ще бъда дълбоко изненадан, ако Apple не сключи значителна AI сделка тази година - няма как на фона на цялата надпревара във въоръжаването с технологията просто да наблюдава отстрани.”
Според скорошно проучване на Morgan Stanley, почти половината от обявите за работа на Apple сега включват термина „Deep Learning“, който се отнася до алгоритмите, захранващи генеративния AI – модели, които могат да бълват човешки текст, аудио и код за секунди.
Apple обикновено е потайна относно плановете си, свързани с изкуствения интелект, докато големи технологични конкуренти като Microsoft, Google и Amazon рекламират многомилиардни инвестиции в авангардната технология. Според хора от индустрията обаче компанията работи върху свои собствени големи езикови модели – технологията, която захранва генеративните AI продукти като ChatGPT на OpenAI.
Главният изпълнителен директор Тим Кук каза на анализаторите миналото лято, че "прави изследвания в широка гама от AI технологии" и инвестира и иновира "отговорно", когато става дума за новата технология.
Целта на Apple изглежда е да управлява генеративен изкуствен интелект чрез мобилни устройства, което би позволило на AI чатботове и приложения да работят на собствения хардуер и софтуер на телефона, вместо да се захранват от облачни услуги в центрове за данни.
Това технологично предизвикателство изисква намаляване на размера на големите езикови модели, които захранват AI, както и процесори с по-висока производителност.
Други производители се придвижиха по-бързо от Apple в тази посока - Samsung и Google вече пуснаха нови устройства, за които твърдят, че изпълняват генеративни AI функции през телефона.
Очаква се световната конференция на разработчиците на Apple, която обикновено се провежда през юни, да бъде събитието, на което компанията ще разкрие най-новата си операционна система - iOS 18. Анализаторите на Morgan Stanley очакват мобилният софтуер да бъде насочен към активиране на генеративен AI, а гласовият асистент Siri да бъде захранван от LLM.
Apple също така представи нови чипове, които имат по-големи възможности що се касае до генеративния AI. Компанията заяви, че нейният процесор M3 Max за MacBook „отключва работни потоци, които преди това не са били възможни на лаптоп“.
Чипът S9 за новите версии на Apple Watch, представен през септември, позволява на Siri да осъществява достъп и да регистрира данни, без да се свързва с интернет. Чипът A17 Pro в iPhone 15, обявен по същото време, има невронен двигател, който според компанията е два пъти по-бърз от предишните поколения.
„Чиповете в устройствата на Apple определено са все повече и повече насочени към развитието на AI от гледна точка на дизайна и архитектурата“, коментира Дилън Пател, анализатор в консултантската компания SemiAnalysis.
Изследователите на технологичния гигант публикуваха статия през декември, в която обявиха, че са направили пробив в управлението на LLM на устройството чрез използване на флаш памет, което означава по-бърза обработка на заявките, дори офлайн.
През октомври пусна LLM с отворен код в партньорство с Колумбийския университет - понастоящем Ferret е ограничен до изследователски цели и всъщност действа като втори чифт очи, казвайки на потребителя какво гледа, включително конкретни обекти в изображението.
„Един от проблемите на LLM е, че единственият начин за изживяване на света е чрез текст“, посочва Аманда Стент, директор AI в Института Дейвис на Colby College. „Това прави Ferret толкова вълнуващ: можете да започнете буквално да свързвате езика с реалния свят.“ На този етап обаче разходите за изпълнение на единична заявка за „извод“ от този вид биха били огромни, казва Стент.
Такава технология може да се използва например като виртуален асистент, който може да каже на потребителя каква марка риза носи някой по време на видео разговор и след това да я поръча чрез приложение.
Microsoft наскоро изпревари Apple като най-скъпата листвана компания в света, като инвеститорите бяха развълнувани от действията на софтуерната група в областта на изкуствения интелект.
Все пак анализаторите на Bank of America миналата седмица повишиха рейтинга си за акциите на Apple. Наред с други аспекти, те цитираха очакванията, че цикълът на надграждане за iPhone ще бъде подсилен от търсенето на нови генеративни AI функции, които би трябвало да се появят тази и през следващата година.
Лора Мартин, старши анализатор в инвестиционната банка Needham, казва, че AI стратегията на Apple ще бъде „в полза на нейната екосистема“. По думите ѝ компанията не иска да влиза в играта на Google и Amazon, които се стремят да бъдат гръбнак на всички американски бизнеси, създавайки приложения на големи езикови модели.“