Японският космически апарат SLIM е възстановил захранването си, съобщи космическата агенция на страната в понеделник, повече от седмица след като постигна уникално по точността си кацане на Луната, което обаче беше съпътствано от проблеми с електрическите системи заради неправилна конфигурация на слънчевите панели на апарата.

Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) възстанови комуникацията със своя интелигентен модул за изследване на Луната (SLIM) късно в неделя, близо девет дни след кацането на сондата, с което Япония стана петата страна, доставила космически апарат на естествения земен спътник, коментира говорител на агенцията, цитиран от Reuters.

Сондата вероятно е успяла да генерира енергия благодарение на промяната в посоката на слънчевата светлина, добавят от JAXA, което е позволило на SLIM да възобнови операциите си за анализ на състава на оливиновите скали на лунната повърхност с многолентовата си спектрална камера в търсене на улики за произхода на Луната.

Япония е на крачка да стане петата държава, кацнала на ЛунатаСондата на JAXA ще се опита да се приземи в рамките на 100 метра от целта си, което би било историческо постижение
SLIM кацна на Луната на 55 м от целта си в кратер близо до лунния екватор на 20 януари. Тогава JAXA заяви, че това е доказателство за напредъка на науката по отношение на т.нар. "точково" кацане, базирано на технология, която може да бъде мощен инструмент за бъдещо изследване на хълмистите лунни полюси, разглеждани като възможен източник на гориво, вода и кислород.

Лоши новини за космическия сектор

Но ако това е добра новина за космическия сектор, то анализ на CNBC показва, че лоши такива също не липсват, след като се оказва, че много негови публично търгувани представители работят на изпарения.

През последните няколко години на борсата излязоха около десетина космически компании, които - въпреки че след дебюта си регистрираха доста мрачни резултати - продължават да се развиват и да се стремят да наберат скорост през следващата година. Някои от тях дори се доближават до заветните етапи на рентабилност.

Но има и много такива, които тръгват по пътя на провалилата се миналата година Virgin Orbit. Ето кои са аерокосмическите организации, най-застрашени от изключване от борсата, придобиване или дори фалит.

Япония изстреля в Космоса нов мощен телескопXRISM се очаква да даде повече информация за най-горещите региони във Вселената
Momentus

Операторът на космически влекачи Momentus вече предупреди акционерите си, че парите му свършват, а по-рано този месец компанията се отказа от плановете си за следваща мисия.

Доскоро оценявана на над 1 млрд. долара, Momentus премина през няколко бурни години. Въпреки някои предприети мерки акциите на компанията в момента се търгуват за близо 80 цента, което ѝ дава 7 милиона долара пазарна капитализация. Следващите няколко седмици вероятно ще се окажат решаващи за компанията да намери нов голям спонсор или купувач. В противен случай ще бъде изправена пред фалит.

Astra

През последните няколко месеца Astra провежда кръгове на финансиране на парче от няколко инвеститори, тъй като от октомври насам почти няма пари в брой.

Бизнесът ѝ с изстрелване на ракети е спрян от юни 2022 г., а този с космически кораби не води до значим ръст на приходите. И въпреки че основателите на компанията представиха план за придобиване от страна на частни дружества през ноември, от борда на директорите на Astra не е постъпила никаква информация относно предложението.

Virgin Orbit и рицарят на бял кон, който провали спасяване за $200 милиона Потенциалната сделка се разпада за по-малко от седмица
Някога оценявана на над 2,5 млрд. долара, пазарната стойност на Astra в последните месеци е под 50 млн. долара.

Ако не бъде осъществена сделка за придобиване, не е ясно как компанията може да излезе от ситуацията на недостиг на парични средства.

Sidus

Sidus Space е сравнително по-малко известна космическа компания, която в края на 2021 г. премина по традиционния път на първично публично предлагане и започна да се търгува на Nasdaq при оценка от близо 200 млн. долара. Sidus има за цел да изгради собствено сателитно съзвездие като платформа за тестване или данни за различни клиенти.

През 2023 г. обаче тя отбелязва минимален ръст на приходите и нарастващи годишни нетни загуби. Макар че първият ѝ спътник трябваше да бъде изстрелян в края на 2022 г., компанията все още не е извела космическия апарат в орбита, като за последно се насочи към изстрелване през март.

Защо има нова глобална надпревара до Луната?Спускаемият апарат SLIM на страната беше изстрелян през септември и кацна на естествения земен спътник в петък
От своето първично публично предлагане насам Sidus е набрала малки суми за финансиране чрез продажба на акции в размер на 5 млн. долара. Но в края на септември тя разполага с по-малко от 2 млн. долара в брой, като се търгува при оценка от близо 9 млн. долара според FactSet.

Друга космическа компания в потенциално несигурно положение е доставчикът на сателитни изображения Satellogic. Последната му финансова актуализация е от края на юни, като по това време той разкрива, че има сериозни съмнения, че ще оцелее до септември 2024 г. Понастоящем акциите на компанията се търгуват за близо 1,50 долара при пазарна оценка на компанията от 21 млн.

Въпреки някои вероятни сътресения, които предстоят, космическият сектор продължава да привлича интерес от частните пазари. Като цяло инвестициите в него се възстановиха през 2023 г., като през миналата година компаниите са привлекли инвестиции в размер на 12,5 млрд. долара.

И въпреки това той все още не е толкова сериозен, колкото се прогнозираше. Много от акциите на компаниите в индустрията са под нивото, на което са били при излизането си на пазара, а в много случаи компаниите изостават значително от първоначалните си финансови прогнози.