10-те най-големи притежания в портфейла от акции на Мормонската църква
На основателя на сциеонтологията Л. Роналд Хърбърд приписват следния цитат:
„Не се забогатява от писане на научна фантастика. Ако искаш да си богат, направи си религия“.
Това е цинично, но и доста вярно обобщение, което важи не само за т.нар. секти, но и за официалните религии.
Католическата църква е една от най-богатите организации в света. Православната също не може да се оплаче от липса на пари. А в страна като САЩ, където възможностите за религиозно развитие (а и за злоупотреба) са неограничени, забогатяването на свещеници, пастори и т.н. не е никак изолирано явление. Историята познава случаи на проповедници, натрупали милиони чрез телевизионни проповеди – т. нар. телевангелисти.
Затова не е чудно, че църква като тази на Исус Христос и светиите от последните дни (или мормоните за по-кратко) е направила инвестиции за 100 млрд. долара в активи на различни компании, пише Business Insider.
Естествено, официално всичко се води на името на друго дружество, но пък то е свързано с църквата. Доскоро се предполагаше, че тази организация може да се похвали със сериозно портфолио, но нищо не беше потвърдено официално. Църквата винаги "срамежливо" е криела имуществото си. Смята се, че едно от най-големите им притеснения е, че миряните ще спрат да правят дарения, ако знаят колко богата всъщност е църквата.
През 2019 г. обаче служител на компанията, официален собственик на огромното имущество (Esign Peak Advisers Inc.), започва да прави разкрития. Най-забавното в случая е, че въпросният фонд се ползва с данъчни облекчения под маската на благотворителност. В САЩ църквите принципно са освободени от данъци, т.е. от една страна те могат необезпокоявано да забогатяват, но от друга не дължат на държавата нищо.
И така въпросният бивш служител обявява, че фондът не би следвало да се ползва от тези облекчения, защото всъщност е една машина за печелене на пари, която няма нищо общо с религията, нито пък се занимава с някаква благотворителна дейност.
Така се разбра, че фондът, управляващ имуществата на църквата, всъщност е доста богат. В последната им декларация са записани следните активи:
ТESLA – пазарна стойност 655 млн. долара
JPMorgan – пазарна стойност 694 млн. долара
Mastercard – пазарна стойност 790 млн. долара
United Health Group – 888 млн. долара
Meta – 1.1 млрд. долара
Nvidia – 1.3 млрд. долара
Amazon – 1.4 млрд. долара
Alhpabet (Google) – 1.7 млрд. долара
Apple – 2.8 млрд. долара
Как се стига до разкритията?
Всичко започва през 2019 г. благодарение на Дейвид Нилсен, бивш брокер на Уолстрийт и вярващ мормон. През 2009 г. той напуска борсата, защото мечтата му е да се занимава с благотворителност от името на църквата. След почти десет години работа за тях обаче той разбира, че огромното имущество упорито се укрива не само от обществеността, но и от данъчните.
Нилсен започва да говори публично и да подава сигнали. Така Esign Peak Advisers Inc. е глобена с 5 млн. долара. Обвиненията са, че не e деклариралa активи за 32 млрд. долара. Следва споразумение с данъчните, по силата на което компанията и църквата се съгласяват да платят.
Проблемите с държавните служби изчезват, но пък се сбъдва един от големите страхове на църквата – всички разбират колко е богата. Макар че това едва ли е чак такъв проблем за многобройните им последователи. Това религиозно движение е основано преди почти 200 години. Досега вярващите в учението им са показвали сериозна подкрепа за организацията и едва ли в бъдеще това ще се промени драстично.