Ще имаме ли правителство или отиваме на избори? Въпросът стана още по-горещ в неделя вечерта, когато на извънреден брифинг ГЕРБ обявиха че преговорите са се провалили. Вицепремиерът и външен министър в оставка Мария Габриел обяви, че ако до 12:00 часа в понеделник няма много голяма яснота по отношение на исканията на ГЕРБ, поставени на масата, логичното действие е връщане на празен мандат на президента. По думите ѝ няма вариант преговорите да продължат още седем дни.

Малко по-късно от "Продължаваме промяната - Демократична България" призоваха на соя пресконференция споразумението да бъде довършено. След това изпратиха до медиите споразумение за съвместно управление и механизъм за вземане на решения, изготвен от ПП-ДБ и ГЕРБ (връзка към него е публикувана в БТА).

Какво казаха от ГЕРБ:

От партията на Бойко Борисов заявиха, че имат фундаментално различие с ПП-ДБ по отношение на това ГЕРБ да бъдат приети като равнопоставен партньор. За нас спорът се води за това, че първата политическа партия, с най-много депутати, трябва да бъде равнопоставена в управлението, каза Мария Габриел. Зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева, която е част от преговорния екип, заяви, че ПП-ДБ „искат да притежават цялата власт, на всяка цена и да не я споделят".

Ако до 12:00 часа утре ПП-ДБ нямат желание да споделят властта, връщаме мандата на президента, заяви Сачева, добавяйки: „по-скоро отиваме на нови избори“.

Какво казаха от ПП-ДБ:

Имахме почти пълно съгласие по текста на споразумение. Беше подготвен текст на законодателна програма. ГЕРБ отказа да влезе в обсъждането му, заяви премиерът в оставка Николай Денков и добави, че сегашният състав на Министерския съвет е подбран заедно, той не е на ПП-ДБ. „За да няма спекулации, още преди около седмица казах ясно на Мария Габриел, казахме и на преговорния екип, че нямам претенции да бъда министър на външните работи“, посочи още Денков.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов определи случващото се като излишно. Обясни, че заедно с ГЕРБ е изработен подробен документ с приоритети, като регулатори, съдебна реформа, сектор „Сигурност“ и борба с корупцията. „Ако има конкретни съображения, сме готови да работим, а не да даваме пресконференция“, каза той.

Нищо не е загубено. Мария Габриел утре може да вземе мандата, след което има една седмица, каза съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и призова да бъде довършено споразумението между ПП-ДБ и ГЕРБ. Да продължим управлението и да не вкарваме държавата в криза, заяви Петков и добави, че най-важното са реформите, а не министрите.

Силно вярвам, че ще намерим правилния език за общо споразумение, каза от другият съпредседател на ПП и финансов министър в оставка Асен Василев.

Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да се намеси, защото „той взема крайните решения". Предлагам на Мария Габриел да не връща празна папка, а утре сутринта разговорите да продължат, каза Атанасов.

Все още няма развитие след снощните събития

„Надявам се, че утрото е по-мъдро от вечерта. Не разбрахме снощи какво се случи. Готов съм след интервюто да ида на среща“, каза в предаването „Тази сутрин“ на bTV съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.

„Вчерашният ден беше изненадващ. След като прекарахме много дни, пишещи това споразумение, бяхме оптимисти. В 18 часа снощи колегите ни казаха, че са готови да се върнат към първоначалната уговорка. Тя беше да има управление 18 месеца, да има ротация по средата на премиерите, а министрите да се сменят само при взаимно съгласие. Ние даже се зарадвахме“, каза Петков. Той добави, че е прието желанието на Мария Габриел да е и министър-председател, и министър на външните работи. Спорихме, но отстъпихме, защото решихме, че трябва да направим крачка назад. Акад. Денков щеше да е вицепремиер по европейските въпроси“, допълни Петков. Според него е било постигнато съгласие Росен Желязков да бъде министър на иновациите.

ГЕРБ-СДС са поискали още време за споразумението, коментира още Петков.

„Основните моменти от споразумението са, че става дума за следващите 9 месеца. След това - два пъти по 15 месеца. Така управлението става четири години. На първо място ограничаваме плаващите мнозинства. Оттук нататък трябва да имаме общо съгласие. Плаващите мнозинства бяха точка на раздор, когато с няколко гласа на „Възраждане“, ИТН и ДПС се обръщаше мнозинството. С преговорния екип нямахме проблем. Написахме го. Имахме на два пъти дискусии по темата. Нямаше проблем с преговорния екип. Опитах се няколко пъти да направя връзка с Бойко Борисов, но нямаше отговор. При регулаторите решихме, че няма да има квоти и ще направим прозрачен процес – обществени организации да предлагат, ние да припознаваме, да минаваме през етапи през различните комисии в парламента. Процесът ще е бавен, но много отворен. Казахме, че регулаторите ще се попълват на база индивидуални качества на кандидата“, добави той.

„Следващата голяма тема е съдебната система. Имахме дълъг дебат, в който казахме, че искаме да търсим допълнително мнозинство, но нито една друга партия да няма гарантирано място на масата. С други думи – заедно търсим гласове и заедно преговаряме. Колегите искаха да има рестрикция и ограничение с евроатлантическото мнозинство, но това ни притесни, че даваме място на ДПС. Не искаме на ниво споразумение една партия да бъде с гарантирано място на масата. Ако ограничим в споразумението и махнем „Възраждане“ и БСП, а от ИТН не са достатъчни – това означава, че има гаранция за ДПС. Ние казваме, че не ограничаваме никого на партиен принцип. Заедно търсим мнозинства. Заедно търсим на база най-добрите кандидати, но без партийни гаранции“, коментира Кирил Петков.

„Последната точка беше за реформа в службите. Ние искахме реформата там да е в споразумението и да започне в следващата пленарна сесия. Колегите имаха проблем с дефинирането на точната дата за започване на реформите. Предпочитаха да има открито и отворено говорене за тази реформа. От наша гледна точка 9 месеца говорихме за реформи, които не се случват. Искаме в следващите 9 месеца да имаме дефиниции. Сложихме като дата 31 юли 2024 година като крайна датата за започване на реформите в службите“, уточни той.

„Чувството беше, че остават 2-3 изречения, които да се дооформят. Вчера колегите ни изненадаха, че не могат да подпишат този договор и са готови на първоначалната уговорка за Министерския съвет. Това споразумение се оказа пречката. Това е обръщение към тях. Мария Габриел може да вземе папката от президента и в следващите седем дни да довършим тези 2-3 изречения, които ги притесняват от споразумението. Нищо не предполага папката да се върне празна и да идем на избори“, категоричен е съпредседателят на „Продължаваме промяната“.

„Не сме се чували с Борисов. Искам да му кажа, че ако мисли държавнически, отивайки на избори, нищо няма да променим. Ако влезем в избори, нямаме шанс за еврозоната. В бъдеще няма да влезем в никакво управление, ако тези основни реформи – съдебна реформа, регулатори и служби, не бъдат започнати“, каза още той.