Тъмните облаци над американските регионални банки се сгъстяват
Повече от 280 от тях, с близо 900 милиарда долара общи активи, са изложени на риск от недостиг на капитал
Силите, които погълнаха три американски регионални банки през март 2023 г., оставиха стотици други по-малки кредитори ранени, тъй като възможностите за сливания - ключов потенциален спасителен пояс – бяха значително ограничени.
Тъй като споменът за миналогодишната банкова криза започва да избледнява, е лесно е да се повярва, че индустрията се е стабилизирала. Но високите лихвени проценти, които причиниха краха на Silicon Valley Bank и нейните колеги през 2023 г., все още са в сила. След повишаване на лихвените проценти 11 пъти до юли, Федералният резерв все още не е започнал да ги намалява. В резултат на това стотици милиарди долари нереализирани загуби по нисколихвени облигации и заеми остават заровени в балансите на регионалните банки в САЩ, а това, съчетано с потенциални загуби от търговски недвижими имоти, оставя уязвими части от индустрията.
От около 4000 американски банки, анализирани от консултантската компания Klaros Group, 282 имат както високи нива на експозиция към търговски недвижими имоти, така и големи нереализирани загуби от скока на лихвените проценти – потенциално токсична комбинация, която може да принуди тези кредитори да прибегнат до набирането на свеж капитал или участие в сливания.
Банки в стрес
Повече от 280 американски банки с близо 900 милиарда долара общи активи са изложени на риск от недостиг на капитал заради високи нива на търговски недвижими имоти и загуби, свързани с лихвените проценти. Проучването, базирано на регулаторни документи, следи два фактора: банки, при които заемите за търговски недвижими имоти съставляват над 300% от капитала, и компании, при които нереализираните загуби по облигации и заеми тласкат капиталовите нива под 4%.
Klaros отказва да назове имената на институциите в анализа си от страх да не предизвика вълна от изтегляния на депозити. Но анализаторите на CNBC отбелязват, че в списъка има само една компания с над 100 милиарда долара активи и предвид аспектите на проучването не е трудно да се определи нейното име: New York Community Bank, кредитор за недвижими имоти, който избегна катастрофа по-рано този месец с капиталова инжекция от 1,1 милиарда долара от частни инвеститори, водени от бившия министър на финансите Стивън Мнучин.
Повечето банки, смятани за потенциално застрашени, са кредитори с активи на стойност под 10 милиарда долара. Само 16 компании са в следващата група, която включва регионални банки с между 10 и 100 милиарда долара активи.
„Ако имаше само 10 банки, които са в беда, нямаше да бъде толкова голям проблем. Но когато имате стотици банки, изправени пред тези предизвикателства, регулаторите трябва да вървят по тънко въже“, категоричен е съоснователят на Klaros Брайън Греъм и добавя:
„Тези банки трябва или да наберат капитал, вероятно от източници на частен капитал, както направи NYCB, или да се слеят с по-силни банки. Това е, което PacWest направи миналата година – заемодателят от Калифорния беше придобит от по-малък конкурент, след като загуби депозити по време на вълненията през март“.
Предупреждението на Пауъл
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл призна този месец, че загубите от търговски недвижими имоти вероятно ще сринат някои малки и средни банки.
„Това е проблем, върху който ще работим още години, сигурен съм. Ще има банкови фалити“, каза Пауъл. „Ние работим с тях. Мисля, че управляема е думата, която бих използвал за ситуацията.“
Има и други признаци за нарастващ стрес сред по-малките банки. През 2023 г. 67 заемодатели са имали ниски нива на ликвидност — което означава пари в брой или ценни книжа, които могат бързо да бъдат продадени, когато е необходимо — в сравнение с девет през 2021 г., изчисляват анализатори на Fitch в скорошен доклад. Те варират по размер от 90 милиарда долара активи до под 1 милиард долара.
В същото време регулаторите добавиха още компании към своя „списък на проблемните банки“, включващ компаниите с най-лоши финансови или оперативни рейтинги през изминалата година. В този списък има 52 кредитора с общи активи от 66,3 милиарда долара, според Федералната корпорация за гарантиране на депозитите.
„Лошата новина е, че проблемите, пред които е изправена банковата система, не са изчезнали магически“, казва Греъм. „Добрата новина е, че в сравнение с други банкови кризи, в които съм работил, това не е сценарий, при който стотици банки са неплатежоспособни.“
Тенджера под налягане
След срива на SVB миналия март, вторият по големина фалит на банка в САЩ по това време, последван от този на Signature дни по-късно и този на First Republic през май, мнозина в индустрията прогнозираха вълна от консолидация, която може да помогне на банките да се справят с по-високо финансиране и разходи за съответствие. Но сделките останаха рядкост. Миналата година е имало по-малко от 100 банкови придобивания, според консултантската компания Mercer Capital. Общата стойност на сделките от 4,6 милиарда долара е най-ниската от 1990 г. насам.
„Банките са в тенджера под налягане“, казва Крис Колфийлд, старши партньор в консултантската компания West Monroe. „Регулаторите играят по-голяма роля в това какви сливания и придобивания могат да възникнат, но в същото време правят много по-трудно банките, особено по-малките, да реализират печалба.“
Въпреки неприветливата среда за сделки, лидерите на банки от целия спектър признават необходимостта да се обмислят сливания, споделя пред CNBC инвестиционен банкер. Нивата на дискусии с изпълнителни директори на банки в неговата дейност са достигнали най-високите нива в 23-годишната му кариера.